REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Saray Gazetesi

Buluş: CHP ile görüşmedik, anlaşma olmazsa kendi adayımızı çıkartacağız

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Buluş: CHP ile görüşmedik, anlaşma olmazsa kendi adayımızı çıkartacağız
622
22 Aralık 2018 - 15:07
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İYİ Parti Saray İlçe Başkanı Rahim Buluş, CHP ve İYİ Parti arasında yapılan yerel seçim ittifakını değerlendirdi. Saray kamuoyunda ittifak beklentisi olduğunu, buna karşın bugüne kadar ittifak görüşmesi yapılmadığını ifade eden Buluş, “Ortada çok net bir mutabakat varken, ilçelerde ‘biz burada nasıl olsa güçlüyüz ne olacak’ deyip vurdumduymazlık yapmak ittifaka zarar verir. Böyle bir mutabakat varsa bunu tabana yaymak lazım” dedi. İYİ Parti ve CHP arasında Saray’da yapılacak ittifakın toplumsal bir uzlaşı sağlaması halinde önemli karşılıklarının olacağını da belirten Buluş, “CHP’nin Saray’da üstün bloğu var ama iki bloğun birleşmesi başka havaları birbirine bağlar. Çok güzel şeyler olur. Bugünkü rakamlarla konuşuyorum 15 tane meclis üyesinin en az 12-13 tanesini kesin alınır. Ama tam tersi olursa o zaman bu hesabı yapmak o kadar kolay olmaz” açıklamasında bulundu.

İYİ Parti Saray İlçe Başkanı Rahim Buluş, CHP ve İYİ Parti arasında yapılan yerel seçim ittifakını ve ittifakın Saray’a yansımaları hakkında açıklamalarda bulundu.
“KAMUOYU BU İTTİFAKI BEKLİYORDU”
İYİ Parti ve CHP arasında yapılan yerel seçim ittifakı değerlendiren Buluş, genel merkezlerin kararının bağlayıcı olduğunu belirterek, “Genel Merkezlerin verdiği bir karar var ortada. Neticede mantıklı bir ittifak olacaksa biz de yapacağız. Her iki tarafında menfaatine olabilecek, bloğu da güçlendirecek bir ittifak olması gerekir. İttifak kamuoyunda bekleniyor. Neticede Cumhurbaşkanı bile ittifak yapıyor. Mecbur kaldığı bir ittifak karşında. Tek başına bir şey yapamayacağını o da biliyor. Ona karşı da ‘Millet İttifakı’nın güç birliği ve iş birliği normaldir. Beklenen de bu zaten kamuoyunda. İktidar tarafında olmayan bütün siyasi görüşler bunu bekliyor” dedi.
“YERELDE DE BEKLENTİ İTTİFAKTAN YANA”
İttifakın yerele yansımalarını da değerlendiren Buluş, açıklamalarına şöyle devam etti:
“Biz İl Başkanın dediği gibi her ilçede aday çıkaracağız dedik ama burada yerel konjonktüre dikkat edeceğiz. Yerelde beklenti var ittifaktan yana. Bizim burada ittifak yapıyoruz dememiz kimseyi rahatsız etmez. Bugün Ak Parti MHP’yi destekleyecek onlar bunu haklı buluyorsa, karşısındaki bloğun da bir yerde birleşmesi veya güç birliği yapması çok doğal. Ülke genelindeki yanlış politikalara dur diyeceksek, bu blok beraber hareket etmeli diye düşünüyorum. Burada, Cumhuriyet Halk Parti İl Başkanlığı’nın, İlçe Başkanlıklarının bakış açıları önemli. Bizim Genel Merkezle yapılan pazarlıklarda ne var ne yok onu bilmiyoruz. Açıklanmayan ilçeler İYİ Parti’ye verilecek diye söyleniyor. Çorlu’nun olması zor tabi ama Ergene, Şarköy, Hayrabolu, Muratlı ve Süleymanpaşa ihtimal dâhilinde.
“YERELDEKİ YANLIŞ YAKLAŞIM MUTABAKATA ZARAR VERİR”
İlçe yönetimleri ittifakta özgür bu konuda. Cumhuriyet Halk Partisi de bunu bu şekilde lanse etti biz de. İl Başkanımız aday çıkarma peşinde ama ilçeler karar verecekse saygı duyarız. Yalnız ne alıp ne verdiğimize bakmamız lazım. Türkiye’de Saray’ın haritasının tam tersi başka illerde, başka ilçelerde var. Türkiye’de merkez sağ oylarının yüksek olduğu ilçelerde de CHP aynı pozisyonda. Onlara da öyle bakmak oradakilere yakışmaz. ‘4 bin, 5 bin oyları var, olsa ne olur olmasa ne olur’ şeklindeki yaklaşım toplumsal mutabakata zarar verir. Olay mutabakatı toplumla yapmaktır. İYİ Parti’yi, Ak Parti’ye sağlanacak fayda verilecek bir oy üzer, herkesi üzer. Bunun vebali düşünülmeli.
“SARAY’DA İTTİFAK GÖRÜŞMESİ YAPILMADI”
İlçelerde ittifak olmazsa, bizi ne olur birleşmenin içine alın diyecek halimiz yok. Onlardan da bir şey gelmesi lazım. Gelmiyorsa da biz de çıkarız sıkıntı yok. Bizim 4 tane aday adayımız var. Ben zaten doğal bir aday adayıyım netice itibarıyla ilçe başkanı en son çare de adaydır. Burada ne olur bloğa zarar vermiş oluruz. Bugün itibarıyla Saray’da ittifak için bir görüşme yapılmadı. Biz yapacağımızı düşünüyoruz çünkü karşı taraftan da olumlu bir sinyal geldi. Bizden olumlu bir bakış var. Onların işleri çok yoğun aday adaylık süreci, seçim, Ankara ile yaşanan süreç. Bazı şeyler yavaş yavaş yerine oturur. Kısa zamanda görüşürüz muhakkak. Bizde zaten ay sonuna kadar müracaatlar devam ediyor.
“MUTABAKATI TABANA YAYMAK LAZIM”
Neticede kendimiz ayrı bir kurumsal yapımız var. Görüşme olmazsa kendi adayımızı çok rahat çıkartırız. Genel Merkez Büyükşehir adayında mutabakat olmuş Kadir Albayrak’a oy vermeyeceğiz anlamına gelmez. Ama burada mutabakat sağlanmazsa veya ilçelerde belirli kaprisler ortaya çıkarsa Kadir Albayrak’a da oy verip vermeme durumunu ilçelerde tartışmalı hale gelir. Yani Cumhuriyet Halk Parti bunu her iki taraftan düşünmeli, böyle bir vebalin altına kim girer. Ben bunu tehdit anlamında söylemiyorum. Ama bu bir vebal oluşturur. Ortada çok net bir mutabakat varken, burada ilçelerde biz burada nasıl olsa güçlüyüz ne olacak deyip vurdumduymazlık yapmak ittifaka zarar verir. Böyle bir mutabakat varsa bunu tabana yaymak lazım.
“ERKİŞ’LE BİRLİKTE MÜCADELE ETTİK, KARŞISINDA DA EDERİZ”
Özgen Erkiş’in CHP’nin Belediye Başkan Adayı olmasını da değerlendiren Buluş, şu ifadeleri kullandı:
“Öncelikle adaylığı kendisi için hayırlısı olsun. Özgen Erkiş, Saray’da önemli bir değer. Hatta ben çoğu zaman söylemişimdir, Özgen Saray’a lükstür diye. Halkın içinde yaşıyor olmasından dolayı kolay erişilebilirlik, insanları toplumun gözünde samimi yapar. Samimiyetinden şüphemiz yok. Kolay erişilebilir bir adam. Her daim herkesin bir adımda yaklaşıp ismiyle hitap edildiğini duyabileceği bir adam. Özgen Saray’a çok değer katar kendine de katar diye düşünüyorum. Bizim onunla iki kere mücadele etmiş olmamız, onunla mücadele etmeyeceğimiz anlamına gelmez. Onunla birlikte mücadele verdik ama karşısında mücadele etmeyeceğiz diye bir şey yok. Siyaset böyle bir şey işte. Siyasette bugün mümkün değil beraber olamayız dediğiniz insanlarla bakarsınız bir anda yan yana olmuşsunuz, aynı saftasınız. 24 saat hakikaten uzun bir zaman siyasette.”
CHP İYİ PARTİ BLOĞU 12-13 MECLİS ÜYESİ ÇIKARABİLİR
CHP Saray Belediye Başkan Adayı Özgen Erkiş’in “Yüzde 60-67 bandından bir oy oranını hedefliyoruz” açıklamasını da değerlendiren Buluş, “Cumhuriyet Halk Partisi’nin Saray’da üstün bloğu var ama iki bloğun birleşmesi başka havaları birbirine bağlar. Çok güzel şeyler olur. Bugünkü rakamlarla konuşuyorum 15 tane meclis üyesinin en az 12-13 tanesini kesin alır. 20 bin üzerine çıkacak çok rahat bir oy olabilir ama tam tersi olursa o zaman bu hesabı yapmak o kadar kolay değil. Onların açısından da kolay değil. Çünkü Cumhuriyet Halk Partisi’nin içinde de şu anda kırgın, küskün bir blok var. Bunu herkes biliyor zaten. Ön seçimler aday belirlemede en demokratik yöntemdir ama böyle bir takım ayrışmalar ve kopuşlar ortaya çıkardığı da bir gerçektir.
CHP KENDİ İÇİNDE DE MUTABAKAT SAĞLAMALI
Saray’da ittifak sağlanamazsa, bir takım birleşmeler sağlanamazsa yüzde 60-67’ler hayallerde kalır. Sadece İYİ Parti ile birleşme değil. Kendi parti tabanının Cumhuriyet Halk Partisi’nin içinde de mutabakata varması gereken bir kesim olduğunu düşünüyorum. Özgen bu durumu iyi gözlemlemeli ki gözlemliyordur muhakkak. Sonuçta bu işe yıllarını verdi. Ama şu var, eskiden Özgen için dezavantaj görünen şeyler şimdi Özgen için avantaj oldu. Ak Parti’yi gezmesi, MHP’de görev yapması, Demokrat Parti’de görev yapması. Bunlar şimdi Özgen için avantaj oldu. Özgen her kimsenin tanıdığı bir adam oldu. Ön seçimde üyeler bunu görerek mi yoksa samimiyetinden mi bu tercihi yaptı bilemeyeceğim.”

 

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Saray Gazetesi’nde yer alan yazılar kaynak gösterilerek ve bağlantı verilerek kullanılabilir.