İYİ Parti Saray İlçe Başkanı Rahim Buluş, bugün saat 17.00’da İYİ Parti Saray İlçe Başkanlığı’nda basın açıklaması yaptı. İYİ Parti Saray İlçe Başkanlığı’ndan istifa ettiğini kamuoyuna açıklayan Rahim Buluş, “31 Mart Yerel seçimlerinde İlçe Başkanı olarak başarısız olduğum kanısındayım. Böyle güzide bir ekiple başarıyı yakalayamamak şahsımın sorumluluğudur. Tekraren 17 Kasım 2017’den bu yana emeği geçen herkesin haklarını helal etmelerini temenni ederek İYİ Parti Saray İlçe Başkanlığı’ndan istifa ediyorum” dedi.

“BÖYLE GÜZİDE BİR EKİPLE BAŞARIYI YAKALAYAMAMAK ŞAHSIMIN SORUMLULUĞUDUR”
İYİ Parti Saray İlçe Başkanı Rahim Buluş bugün saat 17.00’da İYİ Parti Saray İlçe Başkanlığı’nda basın açıklaması yaptı. İYİ Parti Saray İlçe Başkanlığı’ndan istifa ettiğini kamuoyuna açıklayan Rahim Buluş şunları ifade etti:
“Hepinizi saygıyla selamlıyorum. Sözlerime 17 Kasım 2017’den bu yana İYİ Parti Kurucu İlçe Başkanı görevini aldığımdan günden beri başta Kurucular, Yönetim Kurulları, Gençlik Kolları ve tüm üye arkadaşlarıma çok teşekkür ederek başlamak isterim. Siz değerli dava arkadaşlarımla 18 aylık bir süreçte iki büyük kongre ve iki büyük seçimde mücadele ederek hayatımın en onurlu görevlerinden birinde bulunmuş olmanın gururunu yaşattığınız için sizlere minnettarım. Şunu da eklemek isterim ki 31 Mart Yerel seçimlerinde partimizden aday olan Sayın Ali Özen ve Belediye meclis üyesi tüm arkadaşlarımızı da ayrıca minnettarım. Birçoğu siyasi düşüncelerini yıllarca sürdürdükleri misyonlardan fedakârlık yapıp aramıza katılarak bizleri onura etmişlerdir. Partimizin güçlenmesine, yarışta olmasına büyük katkı sağladıkları için çok teşekkür ediyor, emeklerinin önünde saygıyla eğiliyorum. Sayın Ali Özen ve Meclis üyesi arkadaşlar bunu partimizin her bir üyesi tarafından hak etmişlerdir. Kamuoyuna bugüne kadar şahsıma ve partimize gösterdiği teveccühe çok teşekkür ederken, yerel seçimdeki sonuca saygı duyuyorum. Ancak İlçe Başkanı olarak başarısız olduğum kanısındayım. Böyle güzide bir ekiple başarıyı yakalayamamak şahsımın sorumluluğudur. Tekraren 17 Kasım 2017’den bu yana emeği geçen herkesin haklarını helal etmelerini temenni ederek İYİ Parti Saray İlçe Başkanlığı’ndan istifa ediyorum.
“ÜLKEMİZDE İYİ PARTİ’SİZ SİYASET YAPILAMAZ”
Siyasette her seçimde başaramayanların birtakım mazeretlerle koltuklarında durmasını antidemokratik bulan birisi olarak istifa müessesinin işlemesi kanısındayım. Bu davanı bir neferi olarak gençlerin ve yeni göreve gelecek arkadaşların taze heyecanları ile ufuktaki başarıları hayal edebiliyorum. Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’in önderliğinde İYİ Parti, Atatürk Milliyetçiliği ve Atatürk devletçiliğinin sağlam temellerinde laik, demokratik bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’nin tekrar parlamenter sisteme dönülmesi ve yönetilmesi için artık vazgeçilmez bir siyasi güvencedir. Bugünden itibaren görev alacak arkadaşlarımıza naçizane tavsiyem şudur. Ülkemizde artık İYİ Parti’siz iktidar, İYİ Parti’siz siyaset yapılamaz. Bu sorumluluk ve görev bilincinde davranmaları en büyük arzumdur.”
“BEN PARTİMDEN İSTİFA ETMİYORUM”
Rahim Buluş açıklamasının ardından basın mensuplarının sorularını cevapladı. Buluş kendisine yöneltilen sorulara şu cevapları verdi: “Ben partimden istifa etmiyorum. Yeni gelecek arkadaşların heyecanları ile daha farklı metotlarla başarılı olacağına inanıyorum. Ben kurucu ilçe başkanıyım önümüzdeki seçimlerde de bu durum şahsıma bazı hedefler getirebilir. İstifa etmemin sebebi biraz kendi özel işlerime vakit ayırabilmek, arkadaşlarımın çalışmalarına dışarıdan toplumun gözüyle bakmak, genel merkez ile daha yakından diyaloglar kurmak ve nasip olursa ilk genel seçimde aday adayı olmayı düşünüyorum. Ama bu arada yeni kurulacak yönetim bize ne görev verirse onu yapacağız. Bir atama olacak olağan kongre sürecine az zaman kaldı. Kasım ayında kongre süreci başlar diye düşünüyorum o zamana kadar tüm teşkilatlara olduğu gibi buraya da bir atama yapılır, atanan arkadaşımız da ona göre bir yönetim kurar ondan sonra süreç dernekler yasası kanuna uygun bir şekilde devam eder.
“BEKLEDİĞİM SONUÇ DEĞİL”
Biz bu seçim sonucunu değerlendirdik. Başarılı olamadık kanısındayım yönetim kurulunda da istifa edenler oldu zaten. Yönetimde çoğunluk istifa ettiği için ben de zaten bu sorumluluğu alıyorum. Arkadaşlarım benim siyasi tecrübelerime inandıkları için birçok yerde kararları bana bıraktılar. O yüzden ben de istifa ederek bu sorumluluğu kendime alıyorum. Bir başarısızlık mı benim şahsi görüşüme göre başarısızlık. Oyumuzu arttırdık mı arttırdık bu parti daha bir buçuk yıllık bir parti. Ben de oyumuzu 400 oy arttırdık diyerek koltuğuma yapışıp kalabilirdim ama bu olmaz etik olmaz ben demokrat biriyim benim düşünceme göre başarısızlık. Bir puan artırıp kendini başarılı sayarsın ama öyle bir şey yok. Böyle güzide bir ekiple başarısız olmanın stratejik hatasını kendimde buluyorum, beklediğim sonuç değil.
“KAYBETTİK AMA BU SÜREÇTEN GÜÇLENEREK ÇIKTIK”
Partiden istifa bu süreçte hiç yaşamadık 24 Haziran genel seçimlerinden bu tarafa bir kişi partimizden istifa etmişti kan kaybı olarak değerlendirmemek lazım. Yerel seçimde misyonu güçlü bir isimdi Ali başkan, biz İyi Parti Saray Teşkilatı olarak Ali Başkan ve ona gönül vermiş insanlar ile bizim partimize gönül vermiş insanların kaynaştığını düşünüyoruz, güçlendik, bu süreçte kaybettik belki ama daha güçlenerek çıktık bu süreçten onların etrafından gelenlerle partimize olan sempati arttı. Bundan sonraki seçimlerde bu partiye Ali Başkan için gelen nüfuzu için gelen arkadaşlardan da bu partiye oy verecek insanların var olduğuna inanıyorum.”