Cumhuriyet Halk Partisi ve İYİ Parti arasında gergin geçen işbirliğinde sonuca ulaşıldı. İYİ Parti Tekirdağ’ın da dahil olduğu 11 Büyükşehir’de CHP’yi, buna karşılık CHP ise krize neden olan Balıkesir’le birlikte 10 Büyükşehir’de aday çıkarmayıp İYİ Parti’yi destekleyecek. İttifak yapılacak Büyükşehirlerin ilçelerine dair bir açıklama yapılamazken, İYİ Parti’nin Tekirdağ’da 5 ilçeyi, Saray, Ergene, Şarköy, Muratlı ve Hayrabolu’yu, istediği kulislere yansıyan bilgiler arasında

CHP ve İYİ Parti arasında gerçekleşen işbirliği kapsamında İYİ Parti Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday çıkarmayacak ve CHP’yi destekleyecek.
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener Çarşamba günü akşam saatlerinde CHP Genel Merkezi’nde Kılıçdaroğlu ile 40 dakika görüştü. Görüşmenin ardından iki partinin genel başkanları kamera karşısına geçti.
KILIÇDAROĞLU: “GÜZEL ŞEYLER OLACAK”
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Arkadaşlar yoğun bir mesai harcadılar. İşbirliği yapmanın zorluklarını tahmin edersiniz ama bizim gündemimizde her zaman olduğu gibi yine Türkiye var. Türkiye’nin demokrasisi var. İnsanların bizden beklentileri var. Türkiye’nin çağdaş uygarlığı yakalaması lazım. Özel kişisel angajmanlara girmeden Türkiye’yi düşünerek, vatandaşlarımızı düşünerek, onların umutlarını büyüterek yolumuza devam ettik. Güzel bir çalışma oldu. Yerel seçimler bizim için çok önemli, Türkiye için çok önemli. Bir kış ortamındayız. İnşallah baharda Türkiye de baharı yakalayacak. Huzur içinde, umut içinde, güzel  bir Türkiye’yi yerel yönetimlerden başlayarak demokrasiyi güçlendirerek yolumuza devam edeceğiz. ‘Güzel şeyler olacak’ demiştik. Biz kendimizi Türkiye’ye adamış olan iki genel başkanız. Bireysel hiçbir beklentimiz, çıkarımız yok. Bütün mesele, çocuklarımız daha güzel bir Türkiye’de yaşasınlar. Daha güzel okullara gitsinler. İşsizliğin olmadığı, yoksulluğun olmadığı bir Türkiye yerelden başlayarak inşa etmek istiyoruz” dedi.
AKŞENER: “UMUTSUZ HAVANIN DAĞILMASINA VESİLE OLSUN”
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise, “İşbirliği ve güç birliği yapmak üzere İYİ Parti ve CHP heyetleri anlaştılar. Ülkemize hayırlar, uğurlar getirsin inşallah. Ülkemizdeki bu umutsuz havanın dağılmasına sebep olur inşallah. Hayırlı bir başlangıcı yaptığımızı düşünüyoruz. Aday olan bütün arkadaşlarımıza başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.
BÜYÜKŞEHİRLERDE UZLAŞI
Uzlaşı 21 büyükşehir üzerinde sağlanırken iller ve bazı metropol ilçeler için iki parti arasında görüşmeler devam edecek. Uzlaşıya göre İYİ Parti; Ankara, İstanbul, Antalya, Bursa, Adana, İzmir, Aydın, Muğla, Tekirdağ, Eskişehir ve Hatay’da aday çıkarmayacak ve CHP adayını destekleyecek. CHP ise iki parti arasında krize neden olan Balıkesir’de adayını geri çekerek bu kentte İYİ Parti’yi destekleyecek. CHP Denizli, Manisa, Kocaeli, Konya, Samsun, Trabzon, Kayseri, Sakarya ve Gaziantep’te de aday çıkarmayarak İYİ Parti’yi desteleyecek.
İYİ PARTİ SARAY’I İSTİYOR
İYİ Parti kulislerinden edinilen bilgiye göre Büyükşehirler üzerinde yapılan işbirliğinin ilçelere de yansımaları olacak. Tekirdağ’ın ilçelerinde izlenecek yol haritası üzerine henüz bir görüşme yapılmamasına karşın İYİ Parti, CHP’den Tekirdağ’da 5 ilçede aday çıkarmamasını talep edecek. İYİ Parti’nin Tekirdağ’da CHP’den istediği 5 ilçenin Saray, Ergene, Şarköy, Muratlı ve Hayrabolu olduğu kulislerde konuşulanlar arasında.