Büyükyoncalı’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 95’inci yıldönümü tören ve etkinliklerle kutlandı.

ÇELENK SUNULDU
Büyükyoncalı’nın düşman işgalinden kurtuluşu olan 1 Kasım günü Saray Belediyesi Büyükyoncalı Ek Hizmet Binası yanındaki çok amaçlı alanda başlayan programda ilk olarak Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk koyulurken, akabinde saygı duruşunda bulunuldu ve ardından da hep bir ağızdan İstiklal Marşı okundu.
KİMLER KATILDI?
Büyükyoncalı Mahallesi’nin Yunan İşgalinden kurtuluşunun 95’inci yılı coşkuyla kutlandı. 1 Kasım günü sabah saat 10.00’da başlayan kutlamalara, Saray Kaymakamı Alp Arslan, Garnizon Komutan V.Topçu Binbaşı Sedat Doğan, Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban, Belediye Başkan Yardımcıları Dilaver Perçin, Önder Çelik, Ak Parti İlçe Başkanı Hakan Özgül, CHP İlçe Başkanı Demir Ali Demirel, MHP İlçe Başkanı Lütfü Mercan, STK Başkanları, Gaziler, Kaymakamlık Daire Amirleri, Okul Müdürleri, Öğretmenler, Öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
KURTULUŞ GÖSTERİSİ SAHNELENDİ
Saray Belediyesi Büyükyoncalı Ek Hizmet Binasının yanındaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başlayan kutlamalar, halkın katılımıyla Büyükyoncalı Ek Hizmet Binasının yanındaki çok amaçlı alanda etkinliklerle devam etti. Saygı duruşu sonrası İstiklal Marşı’nın coşkuyla okunduğu törende, Büyükyoncalı öğrenciler sahneledikleri temsili kurtuluş gösterisinde Hürriyet Kızı’nı kurtarırken, oyunculukları ile de adeta tüyleri diken diken ettiler. Kurtuluş gösterisi programı izleyen vatandaşlardan büyük alkış alırken, Hürriyet Kızı tarafından protokole çiçek takdim edildi.
Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban günün anlam ve önemine dair bir konuşma yaptı. Başkan Nazmi Çoban’ın konuşması şu şekilde:
DRAMLARIN EN ACISINI BÜYÜKYONCALI’DA HALKIMIZ YAŞAMIŞTIR
“Büyükyoncalı’mızın düşman işgalinden kurtuluşunun 95. yılı kutlu olsun. İşgal ve esaretten kurtuluşumuzu ve bağımsızlığa kavuşmamızı coşkuyla selamlıyorum. Saray ve köylerinde yaşanan dramlardan en acısını buradaki halkımız yaşamıştır. Tren vagonlarında üst üste doldurulan dedelerimiz, yol boyunca akıl almaz işkencelere maruz kalmıştır. Dedeağaç, Gümülcine, Atina ve Milos hapishaneleri dolmuş taşmıştır. Yunan askerleri götürdükleri bu kişilere akıl almaz işkenceler yapmış ve birçoğu hayatını kaybetmiştir. Bugün beldemizdeki birçok ailemizde bu dramın izleri hala anlatılmaktadır.
BARIŞ VE SAYGI KÜLTÜRÜNÜN EVLATLARIYIZ
Ancak bugün bu acıları yeniden anlatmak nafiledir. Bizim mirasımızda acıları yarıştırmak, kinlenmek ve intikam almak yoktur. Bizler, büyük Atatürk’ümüzün bize gösterdiği barış ve saygı kültürünün evlatlarıyız. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Bağımsızlık benim karakterimdir’ sözünde ifade ettiği özgürlük kavramı, yalnızca kendi özgürlüğü değildir. O, her bireyin, her toplumun ve her ulusun özgür ve bağımsız yaşaması gerektiğini savunan bir lider olduğu için bugün halen fikirleriyle yaşamaktadır. Bizler, bu bağımsızlık ve kurtuluş meşalesini Mustafa Kemal’in çizdiği yolda taşıyacak ve gururla bizden sonraki kuşaklara devredeceğiz.
ÖZGÜRLÜK, BARIŞ VE DEMOKRASİ YOLUNDA İLERLEYENLERİN YOLU AÇIK OLSUN
Ne mutlu bizlere bugünleri gösterenlere. Ne mutlu özgürlük uğruna canlarını feda edenlere. Ne mutlu ki geleceğe güvenle bakan gençlerimize. Özgürlük, barış ve demokrasi yolunda ilerleyenlerin yolu açık olsun.”
HALK OYUNLARI SAHNELENDİ
Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban’ın konuşmasının ardından kutlama programı kahramanlık ve kurtuluş şiirleri ile devam etti. Program Büyükyoncalı Atatürk Ortaokulu’nun halk oyunları gösterisi ile son buldu.