Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Türkiye ekonomisi bir yandan yüksek faiz, bütçe açığı, işsizlik ve enflasyonla boğuşurken öte yandan yüzde 11,1 büyüdü. Saray Halk Pazarında görüştüğümüz esnaf, emekli, çiftçi, işçi bu rakamların gerçekliğine inanmadığını belirterek,  ‘Ekonomi nasıl büyümüş biz neden yansımalarını görmüyoruz?’ sorusunu dile getirdi. Hayat pahalılığından, geçim sıkıntısından dert yakınan vatandaş, büyüyenin ekonomi değil, sadece fiyatlar olduğunu da ifade etti.

BÜYÜME VATANDAŞI ES GEÇTİ
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2017 yılının üçüncü çeyreğine dair ‘Dönemsel Gayrisafi Yurt İçi Hasıla’ verilerine göre Türkiye ekonomisi 2017 yılının üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 11,1 oranında büyüdü. Ekonomi uzmanları büyüme oranlarının tüketimden kaynaklı yüksek geldiğini, hane halkı gelirinde herhangi bir artışın olmadığını ifade ederken, Saraylı pazarcı esnafı, emekli, çiftçi, işçi bu büyümenin gerçekliğine inanmadığını ve vatandaşa bir faydasının olmadığını dile getirdi.
Saray’da Çarşamba günü kurulan halk pazarında, pazarcı, emekli, çiftçi, işçi hayat pahalılığından dert yakındı. Pazarcı esnafı ve vatandaş ekonomideki büyümenin kendilerini es geçtiğini dile getirdi.
“MAZOT PARASINI ZOR ÇIKARDIĞIMIZ PAZARLAR OLUYOR”
Pazarcı esnafı Can Seçkin büyümenin esnafa ve vatandaşın cebine yansımadığını belirterek şöyle konuştu: “Ekonomi büyümedi, sadece fiyatlar büyüdü. Pazarlar bomboş. Mazotundan poşetine kadar her şeye zam geldi. Mazot parasını zor çıkardığımız pazarlar oluyor. Yanlış uygulanan tarım politikalarından dolayı üretim düştü. İhtiyaca göre ürün yetişmiyor. Ürün az olduğundan fiyatlar artıyor. Geçen yıl ürünü para yapmadığı için üretici elma ağaçlarını kesti. Elmanın kilosu 3,5 lira ile 5 lira arasında değişiyor. Büyüme ancak milyonluk zenginlere yansımıştır. Ülkede milyonluk zenginler çoğaldı. Fakir olan daha da fakirleşti. Zengin ile fakir arasında uçurum var.”
BİZ NEDEN GÖRMÜYORUZ?
Ekonomideki büyümenin gerçekliğine inanmadığı söyleyen emekli vatandaş, “Ben rakamların gerçekliğine hiç inanmıyorum. Hepsi şişirilmiş, uydurma rakamlar. Yokluk devam ediyor. Ekonomi nasıl büyümüş, milletin aldığı kaç kuruş para? Emekliye, asgari ücretliye ne kadar zam yapmış hükümet? Büyümüş de biz neden görmüyoruz?” dedi.
“VATANDAŞ BİTİKLERİ OYNUYOR”
Vatandaşta alım gücünün giderek düştüğünü belirten pazarcı esnafı İstanbullu Nazım Baba, “Ne büyümesi, cepten gidiyor. Vatandaş bakıyor almıyor. Bir demet semiz otu olmuş 5 lira. Mazot olmuş beş buçuk lira. Dünyanın en ucuz asgari ücreti Türkiye’de. Türkiye’nin belini kıran asgari ücret. Asgari ücretle vatandaş nasıl geçinsin? Vatandaş bitikleri oynuyor. Ekonomi büyümüşmüş, vatandaş bitmiş, ekonomi nerede büyümüş?” dedi.
ÇİFTÇİNİN BORCU BÜYÜYOR
Büyümenin ‘çiftçinin borcuna büyüme’ olarak yansıdığını belirten çiftçiler, çiftçi gırtlağa kadar borca batmış durumda. Mazot fiyatları çiftçinin belini büküyor. Mazot fiyatlarına ciddi bir destek verilmesi lazım. Gelirimiz giderlerimizi karşılamaya yetmiyor. 90 kuruştan buğday satıyorsun, 2 lira 20 kuruştan tohum alıyorsun. Gübre 1 lira idi şu an 1 lira 40 kuruş. Mazota, gübreye sürekli zam geliyor. Tarımda üretimi arttırmak için devletin çiftçiyi, üreticiyi destekleyici politikalar geliştirmesi gerek.” diye konuştu.
“BÜYÜME RAKAMLARI DEĞİL ENFLASYON RAKAMLARI DAHA ÇOK YANSIYOR”
Türkiye genelinde büyümenin vatandaşa faydasının olmadığını belirten emekli vatandaş, “ O büyüme emekliye, bizim cebimize yansımıyor. Büyümeden bizim payımıza bir şey düşmüyor. Biz vatandaşa büyüme rakamları değil de enflasyon rakamları daha çok yansıyor.” dedi

Haber: Kübra YAVUZ