REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Saray Gazetesi

Çanakkale Zaferi 105 yaşında

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Çanakkale Zaferi 105 yaşında
100
18 Mart 2020 - 12:45
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 105. yıl dönümü düzenlenen törenle kutlandı. Koronavirüs tedbirleri kapsamında Atatürk Alanı ile sınırlı tutulan törene, protokol üyeleri dışında katılım oldukça az oldu.

Saray’da 18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Zaferi’nin 105. yıl dönümü dolayısıyla tören düzenlendi.
ÇELENK SUNUMU İLE BAŞLADI
Bugün saat 10.30’da Saray Kaymakamlığı, Garnizon Komutanlığı ve Saray Belediye Başkanlığı çelenklerinin sunumu ile başlayan törende İstiklal Marşı okunarak saygı duruşunda bulunuldu. Çelenk törenine Saray Kaymakamı Adnan Tezcan, Saray Garnizon Komutanı Albay Fatih Solmazlar, Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş, Ak Parti Saray İlçe Başkanı Samet Derviş, CHP Saray İlçe Başkanı Akın Aytaç, MHP Saray İlçe Başkanı Yusuf Duman, Saray İlçe Jandarma Komutanı Teğmen Emrah Kaya, Saray İlçe Emniyet Müdürü Şakir Oda, Saray İlçe Müftü V. Nurittin Öztürk, Saray İlçe Milli Eğitim Müdürü Reşat Uçak, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Saray Temsilcisi Apturrahim Yorulmaz, Saraylı gaziler ve vatandaşlar katıldı.

“AZMİN, CESARETİN VE FEDAKÂRLIĞIN ÖRNEKLERİ SERGİLENMİŞTİR”

Törende günün önem ve anlamına dair konuşmayı yapan Ulaştırma Yüzbaşı Erkin Yumrukçu, “Şanlı tarihimizde bütün görkemiyle yerini alan ve tüm dünyaya karşı azmin, cesaretin ve fedakârlığın sayısız örneklerinin sergilendiği Çanakkale Savaşı, vatanın bütünlüğü ve bağımsızlığı söz konusu olduğunda Türk milletinin vatanı için hangi zorluklara göğüs gerebileceğinin en güzel örneklerinden birisidir. Çanakkale Zaferi, biricik evlatlarını şefkat ve muhabbetle bağrına basıp ‘Oğul seni yetiştirdim hizmet eyle vatana, ak sütümü helal etmem saldırmazsan düşmana’ diyerek cepheye uğurlayan cefakâr anaların ve analarının elini öperek ‘hakkını helal et şefkatli ana, canım feda olsun kutsal vatana’ sözleriyle karşılık veren yiğit ve kahraman Mehmetçiğin, tarih sahnesine çıkan ebedi Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ile birlikte yazdığı destandır” diye konuştu.
“MUKADDES BİR ZAFER OLARAK TARİHTEKİ YERİNİ ALMIŞTIR”
Saraylı gaziler adına konuşmasını yapan Türkiye Muharip Gaziler Derneği Saray Temsilcisi Kıbrıs Gazisi Apturrahim Yorulmaz şunları ifade etti: “Tarih boyunca hiçbir millete nasip olmayan ve Yüce Türk Milleti’nin kahraman evlatlarınca verilen bir büyük mücadelenin adıdır Çanakkale. Kınalı kuzuların gül bahçesine girercesine şehadetine atıldığı bir yerdir Çanakkale. Çanakkale öyle bir mücadeledir ki yorgun düşmüş milletin varlığını, bağımsızlığını devam ettirme savaşıdır. Asırlardır hükmettiği toprakları tek tek elden çıkaran yorgun düşmüş Osmanlı İmparatorluğu’nun o zamanki hali düşman kuvvetlerine zaferi yakın göstermekteydi. Ama unuttukları bir şey vardı. Savaş başladığında bir ayağı kopan Mehmetçik diğer ayağıyla, bir kolu kopan diğer koluyla, vücudu parçalanan kafasıyla son nefesine kadar inançla, imanla vatanını korumuş, Çanakkale’yi zalimlere vermemiş, Çanakkale Geçilmez demiştir. 19 Şubat 1915’te başlayıp, 1916 Ocak ayında son bulan bu faciada yüzbinlerce Türk genci şehit ve gazi olmuştur. Ama bunun yanında milli ruh şahlanmıştır. Anafartalar’da Kurmay Yarbay Mustafa Kemal’le şaha kalkan bu ruh, boynumuza takılmaya çalışılan esaret zincirini kırmış, milletin istiklal ve onurunu kurtarmıştır. Çanakkale Zaferi, zor şartlar altında binlerce şehit verilerek kazanılmış mukaddes bir zafer olarak tarihteki yerini almıştır. Bizlere böyle bir zaferin gururunu yaşatan şehit ve gazilerimizi şükranla anıyorum. Şehitlerimizin ruhu şad olsun.”
Koronavirüs tedbirleri kapsamında Atatürk Alanı ile sınırlı tutulan törene, protokol üyeleri dışında halkın katılımı yok denecek kadar az oldu.

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Saray Gazetesi’nde yer alan yazılar kaynak gösterilerek ve bağlantı verilerek kullanılabilir.