6.7 C
Saray

Candan Yüceer: “Gazetecilik ateşten gömlek giymek haline geldi”

En Çok Okunanlar

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer, “Özgür basın ve ifade özgürlüğü, çoğulcu, çağdaş ve katılımcı demokrasinin ana unsurlarındandır. Bu özgürlüklerin olmadığı bir toplum bağımsız olamaz ve gelişemez. Bu nedenle bunlar sadece gazetecilerin değil tüm toplumun sorunudur” dedi

CHP PM Üyesi ve Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ne ilişkin yaptığı açıklamada “Gazetecileri sansür ve oto sansür kıskacına alan AKP iktidarı, basını tek tipleştirerek halkın haber alma hakkını gasp ediyor. Tüm baskılara rağmen halkın haber alma hakkını savunan gazetecileri ise tehdit etmekte, hedef göstermekte hiçbir sakınca görmüyorlar” diye konuştu.
DEMOKRASİ LİGİNDE HER YIL BİRAZ DAHA GERİLİYORUZ
Türkiye’nin 2021 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde 180 ülke arasında 153’üncü sırada yer aldığının altını çizen Yüceer, “AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılında Türkiye 99’uncu sıradaydı geçen 20 yılda 54 sıra gerilemiştir. Cezaevlerinde 17 gazeteci bulunuyor, dünyada cezaevinde en fazla gazetecinin olduğu ülkeler sıralamasında 6. sıradayız. İnternette Özgürlük Raporu’nda ise ‘Özgür Olmayan Ülkeler’ arasında yer alıyoruz. Ülkemiz basın özgürlüğü açısından bu karneyi hak etmiyor, demokrasi liginde her yıl biraz daha geriliyoruz” dedi.
GAZETECİLİK ATEŞTEN GÖMLEK GİYMEK HALİNE GELDİ
Gazetecilere yönelik baskının olağan hale getirildiği, gazeteciliğin özellikle son yıllarda ateşten gömlek giymek haline geldiğini belirten Dr. Yüceer, “Maalesef ülkemizde ifade ve basın özgürlüğü kısıtlanmaktadır. Gazeteciler, görevlerini özgürce yapabilme imkânından mahrum bırakılmıştır. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin derlediği verilere göre 2021 yılında 390 gazeteci işten çıkarılmış, 139 gazeteci ise baskılar neticesinde istifa etmek zorunda kalmıştır. Keyfi uygulamalarla birçok basın emekçisinin basın kartları iptal edilmiştir. Gazeteciler yaptıkları haberler nedeniyle haklarında açılan soruşturmalar ve ceza davalarıyla boğuşmaktadır. Gazetecilere yönelik şiddet ve saldırılar ise her geçen gün artmaktadır. Basın kuruluşları ise yaptıkları haberler nedeniyle yüksek para cezaları ile karşı karşıya kalmaktadır. 2021 yılında RTÜK’ün yaptığı 50 toplantıda, televizyonlara toplam tutarı 21 milyon 500 bin lirayı bulan idari para cezası kesmiştir. Halk TV’ye 23; TELE 1’e 21; Fox TV’ye 15; KRT’ye 8 ve Habertürk’e 4 olmak üzere toplam 71 idari para cezası uygulanmıştır. İktidara yakın kanallara ise hiç ceza verilmemiştir. Basın İlan Kurumu tarafından ise Birgün, Cumhuriyet, Evrensel ve Sözcü gibi yine halkın sorunlarını gündeme taşıyan gazetelere de toplamda 110 gün ilan kesme cezası verilmiştir” diye konuştu.

Şeffaf ve güvenilir bilgiye erişimin demokrasilerde hayati öneme sahip olduğunu belirten Dr. Yüceer, “Özgür basın ve ifade özgürlüğü, çoğulcu, çağdaş ve katılımcı demokrasinin ana unsurlarındandır. Bu özgürlüklerin olmadığı bir toplum bağımsız olamaz ve gelişemez. Bu nedenle bunlar sadece gazetecilerin değil tüm toplumun sorunudur.

Yaşadıkları tüm baskılara rağmen kalemini satmayan, doğru ve tarafsız haber verme özgürlüğünden vazgeçmeyen tüm gazetecilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyorum. Gazeteciler geliyor gelmekte olan günlerde, basın özgürlüğü, doğruluk ve tarafsızlık ilkelerinden taviz vermeden, hiçbir baskı, tehdit ve sansüre maruz kalmadan görevini doğru bir şekilde yerine getirebilecek” dedi.

- İrmet Hospital -spot_img

Benzer Haberler

- Advertisement -spot_img

Saray'dan Haberler