ODTÜ, Çankaya ve Başkent Üniversitelerinin mühendislik bölümü öğrencileri, NASA tarafından desteklenen dünya çapındaki en prestijli model uydu yarışması CanSat’ta ilk 40 üniversite arasında yer alarak finalde Türkiye’yi temsil etme hakkı kazandı. Yarışmada Türkiye’yi temsil eden ODTÜ Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü Öğrencisi Kamil Canberk Atik Saray’ın gururu oldu.

TÜRK UYDULARI NASA’NIN YARIŞMASINDA BOY GÖSTERECEK
 Amerikan Astronomi Topluluğu NASA ile çok uluslu ileri teknoloji ve havacılık şirketi Lockheed Martin tarafından düzenlenen yarışmada takımlarıyla ön elemeyi geçen ODTÜ, Çankaya ve Başkent Üniversitelerinden öğrenciler, final ayağında TEKSAS’a giderek uydu prototiplerini roketlerle gökyüzüne fırlatacak. ODTÜ Göksat Uzay Takımı yarışmaya Türkiye’den katılacak üniversiteler arasındaki yerini aldı. Takım Lideri ODTÜ Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü öğrencisi Mücahit Taşdemir, finalde birinciliği Türkiye’ye kazandırmayı hedefe koyduklarını belirtti. Yarışmada yer alan ODTÜ Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü Öğrencisi Kamil Canberk Atik Saray’ın gururu oldu.
“AMERİKA’DA HAYALLERİMİZİ GERÇEKLEŞTİRME İMKANI ELDE EDEBİLECEĞİZ”
Sponsor desteği bekleyen GÖKSAT Ekibi, “Son söz olarak bize vereceğiniz destek sayesinde, bizler Amerika’ya gidebilecek ve hayallerimizi gerçekleştirme imkânı elde edebileceğiz. Dünya’nın en prestijli üniversitelerinin katıldığı bu yarışmada en zorlu aşama olan ön tasarım aşamasını başarılı bir şekilde geçerek finalistliğe yükselerek başta ülkemizi olmak üzere
üniversitemizi temsil etmek hakkını elde etmiş olmanın sorumluluğunun önemini
kavramış bulunuyoruz. Bu kapsamda şu anda elinizde bulunan bu dosyanın bizi ve hedeflerimizin tanıtımının ötesinde alanımızda yetkin, en önemlisi elimizden geleni yarışmanın son gününe kadar ve sonrasında akademik yaşantımızda yapacağımızı anlatabildiğimizi ümit ediyoruz” ifadelerine yer verdi.
Proje organize şemasındaki isimler şöyle:
Akademik Danışman Prof. Dr. Ozan Tekinalp ODTÜ Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölüm Başkanı
Takım Lideri Mücahit Taşdemir
Uzman Araştırmacı Ömer Ataş Uzman Araştırmacı Mentor-TÜBİTAK Uzay
İkinci Lider Tahir Yanık
Aerospace Subsystem Mücahit Taşdemir, Tahir Yanık, Göktuğ Tekcan, Merve Demircan
Mechanical Subsystem Kamil Canberk Atik, Muhammed Asıf Sceed, Fatih Turgel
Electronic Subsystem Recep Günay, Fatih Çalış, Fatih Çam, Huzeyfe Hintoğlu, Burhan Çelik