Kural Yangın Group Cenk Kural Saray’daki işletmesinde kaçak elektrik kullanımı iddiasıyla işletmesine TREDAŞ tarafından kesilen 37 bin liralık para cezasına itiraz etti. Konu ile  ilgili açıklamada bulunan Kural, “Kimse elektrik tesisatını kendi yapmıyor, eğer orada bir yanlışlık varsa bunun mağduru direkt vatandaş olmayacak. Burada sorumlu direk ben değilim. Bu işleyişin içinde birebir TREDAŞ kendisi var. Yapan adam var, müşteri olarak ben varım. Bu sorumluluk paylaşılacak, herkes sorumluluğunu alacak bu iş böyle çözülecek. TREDAŞ size sesleniyorum bunun hesabını mahkemede soracağım ve inanın bu 37 bin lirayı 137 bin lira olarak sizden alacağım” dedi.

Kural Yangın Group Cenk Kural, Saray’daki cafelerine kaçak elektrik kullanımı iddiasıyla TREDAŞ tarafından 37 bin lira para cezası kesilmesine itiraz etti. Konu ile ilgili detaylı bir açıklama yapan Cenk Kural açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“Kendisine yarı özerk bir devlet kurumu süsü veren TREDAŞ kaçak elektrik kullandığımızı iddia ederek iş yerimizin elektriğini kesti. TREDAŞ bize kaçak elektrik kullandığımızı söyleyerek 37 bin 564 lira 46 krş para cezası kesti. Bizim cafemiz vardı. 7 ay iş yaptı. 7 ay sonra kapadık. Kafenin açılış tarihi 07.04.2017’deydi. TREDAŞ’a abone tarihimiz 17.05.2017 yaklaşık bir ay sonra gelip bizi abone yapmışlar. Biz kapatınca faturada 500 liralık bir düşüşün yaşanması kimsenin aklına kaçak elektrik kullanımını getirmedi. İlk faturamızı 3 bin 386 lira 70 krş ödedik.
“HANGİ CAFE 5 AYDA 37 BİN LİRALIK ELEKTRİK TÜKETİR?”
Tespit tutanağında TREDAŞ görevlileri abone veya temsilci ve tanık temsilcisi imza alanları var. Bu tutanağı düzenleyen Çerkezköy TREDAŞ A.Ş Genel Müdürlüğü. Fakat ne abonenin ne temsilcisinin ne de tanığın imzası yok. Kendi iki tane TREDAŞ görevlisi adını yazmış buraya da imzasını atmış. Ondan sonra da kaçak elektrik kullandın. 37 bin lira para öde. Hangi cafe 5 ayda 37 bin liralık elektrik tüketir? Bir de üzerine ödediğimiz 4-5 bin lira fatura var. Toplama baktığımızda 43 bin lira. Fabrika mı çalıştırıyoruz. Küçük bir cafede 43 bin liralık elektriği nasıl tüketeceksin?
“SEN YASAL MAFYA MISIN TREDAŞ?”
Tutanaktan başlayalım, tutanakta ne abone veya vekili var ne de tanık var. Kendileri tutanağı düzenlemişler. Tutanakta bir takım tespitler var. İçeri girmişler bir takım tespitler yapmışlar. İçeride kullanılan makinelerin hepsine 8 bin watt yazmışlar. Sanayi tipi dondurucu yazmış 8 bin watt. Sonra biz buna itiraz ettik ikinci tutanakta üzerinde 160 watt yazan şeye 8 bin watt yazıyor. İkinci tutanakta 198 watt yazdı. 8 bin wattı 198 watta bölün yaklaşık 40-45 tane derin dondurucu yapar. İlk tutanakta 2 tane sanayi tipi fırına 8 bin wattdan 16 bin yazmış. İkinci tutanakta iki fırın var biri 3 bin watt, diğeri 5 bin watt. İkisini toplasan 8 bin watt yapıyor. Bu adam iki tane fırına 16 bin watt yazmış. Bunun gibi olmayacak şeyler. Gidip sorguladığınızda cevap şu veremeyiz size tutanağı. Kaçak tespiti yaptın neye göre yaptın, delil ne? Fotoğraf çektik. Fotoğraf nitelikli delil sayılmaz. Fotoğrafı göster bunu size gösteremeyiz. Beni bir şeyle suçluyorsun ama beni muhatap almıyorsun. Sadece git 37 bin lira öde diyorsun. Sen yasal mafya mısın TREDAŞ? Bu nasıl bir aymazlıktır? Sen kimsin bu vatandaş aptal mı? Mükemmel bir sisteminiz var. Ama size bu ülkede neyin nasıl işlediğini göstercem.
“MÜHÜRLÜ SAYAÇLARA MÜHÜR YOKTUR DİYE TUTANAK TUTMUŞLAR”
Bu usulsüz tutanağa itiraz ettik. Tekrar gelip tutanak yaptılar. Bu tutanakta bana 45 bin 600 watt enerji çıkardılar. İkinci tutanakta da bana 33 bin 168 watt enerji çıkardılar. Sayaçların mühür tutanaklarında problem var. Yöneticimiz diyor daire dışında 5 dükkan var. Bu sayaçlardan birisi mühürsüz. Her sayaç okumaya gelen TREDAŞ görevlisini uyarıyoruz. Tamam mühürleyeceğiz. Tutanaklarda sayaçların hepsinin mühürsüz olduklarını yazmışlar. Oysaki mühürler var ve burada. Biz bu mühürleri yerden topladık. Mühürlü sayaçlara mühür yoktur diye tutanak tutmuşlar. Abonelik yaparken TREDAŞ yetkilileri geliyor, sistemi kontrol ediyor. Bir proje istiyor elektrikçiden. O elektrik projesine göre sistemi kontrol ediyor tamam uygundur diyor ve abone yapıyor. Uygundur mührünü mavi mührü vuruyor. Siz gelip uygundur diyerek abone yapmışsınız. 5 ay sonra gelip mührü kesip, mühür de yok diye yalan bir tutanak tutmuşlar.
“1 AY BU ŞİRKETİ ELEKTRİKSİZ BIRAKTIĞINIZ İÇİN BEN SİZE 137 BİN LİRA FATURA EDECEĞİM”
5 tane fatura gelmiş, bu 5 tane faturanın sayaç okuyan kısmında 4 tane ayrı isim var. 4 tane
sayaç okuyan TREDAŞ görevlisi o kaçağı görmüyor. Sayaç okuyan adamlarda ayrı. O da önemli değil ne önemli sen git 37 bin lirayı öde. Size o 37 bin lirayı vermeyeceğim. Hatta bu şirketi 1 ay boyunca elektriksiz bıraktığınız için ben size 137 bin lira fatura edeceğim. Siz bana ödeyeceksiniz TREDAŞ.
SAĞLIKLI BİR ŞEKİLDE TESPİTİ YAPILMALI”
Cumhurbaşkanına, Başbakana, Adalet Bakanlığına, Enerji Piyasaları Denetleme Kuruluna her yere dilekçe yazdım. TREDAŞ 37 bin lira para cezası kesiyorsun yanlış bir bağlantı yapılmış ya da yapılmamış ispatlanmadan bana 37 bin lira öde benim hiç sorumluluğum yok diyorsun. TREDAŞ yetkilileri abone yaparken neden görmedin? 5 faturayı okuyan 4 arkadaş neden görmedin? Bu gelen kişiler mühürlü sayaçlara neden mühürsüz tutanağı tuttu? Sen bu sorumluluğunu kabul edeceksin. Şunu kabul ediyorum orada yanlış bir bağlantı olabilir, biz kaçak da kullanmış olabiliriz ama bunun sağlıklı bir şekilde tespiti yapılmalı.
“45 BİN WATTLIK BİR GÜÇ 4 MİLİMETRELİK KABLODAN GEÇMEZ”
Elektrik tesisatını döşeyen usta ile incelemeler yaptığımızda olay şu kabloyu kesmişler kırmızı mühürleri vurmuşlar. Hem beni bir şeyle suçluyorsun hem de delil karartıyorsun. Ben de diyorum ki mahkemede bilirkişi gelsin şu kaçak bağlantıyı bana göstersin. Öyle fotoğraf ile değil, fotoğraf nitelikli delil değildir. Mühürlü sayaca mühürsüz diye tutanak tutmuşsun. Ne malum benden rüşvet alma düşüncesinde olmadığın, ne malum senin orada o bağlantıyı yapmadığın. Senin böyle bir ispatın var mı? Benim elimde ispatım delillerim var. Tutanak var üzerine de yönetici şahit var. Şu kablo 4 milimetre bir kablo. Bana ilk tutanakta yazdıkları güç de 45 bin 600 watt.  Elektrik mühendisi binanın hesaplamasını yaptığında 45 bin wattın üzerinde senin binanın ana kablosunu 14 milimetrelik kablo ile değiştirmen gerek. 45 bin wattlık bir güç 4 milimetrelik kablodan geçmez, bu tesisat çatır çatır yanar diyor.
“ÖĞLEDEN SONRA 2’DE HAVANIN KARARMASI MÜMKÜN DEĞİL”
TREDAŞ yazılı bir açıklama yapmış Enerji Piyasaları Denetleme Kuruluna yanlış tutanak ile ilgili. Elektrik kesik olduğundan karanlık ortamda görememişler, etiketleri görememişler. Saat 2 gibi yaşanıyor öğleden sonra bu olay. Tutanağın tutulduğu tarih 31.10.2017 telefon konuşmamız var.  Adamın açıklaması karanlık olduğundan tespit yapamadılar. Ama benimle telefon konuşmanız var. Biz elektriğinizi sizi mağdur etmemek için kesmedik. Telefon konuşmasından sonra cafenin arka tarafına dolanıp elektriği kesip gidiyorlar. Siz bu tutanağı tutarken elektrik vardı. Öğleden sonra saat 2’de havanın kararması mümkün değil. Enerji Piyasaları Denetleme Kurulunu da yalan ifade ile kandırıyorlar. Bu yanlışınızdan da sizi düzelttireceğim, en azından kendi iç düzeninizde bir takım yanlışlıklar olduğunu göreceksiniz. Abonelik sürecini, tutanaklarda yanlışlık olduğunu göreceksiniz.
“KİMSE ELEKTRİK TESİSATINI KENDİ YAPMIYOR”
Kimse elektrik tesisatını kendisi yapmıyor, İnsanlar bu işleri başkalarına para karşılığında yaptırıyor. O zaman bu ülkenin nasıl makine mühendisleri, elektrik mühendisleri odası varsa en kötü endüstri meslek liselerinden alınmış elektrikçilik diplomaları varsa herkes yaptığı işin karşılığını görecek. Eğer orada bir yanlış yapıldıysa bunun mağduru direkt vatandaş olmayacak. Bu usulü gerekiyorsa devlet de değiştirecek. Burada suçlu ben değilim. Yanlış bir bağlantı yapıldıysa kim yaptıysa onun sorumlusu o. Kim denetlediyse o onun sorumlusu TREDAŞ. Burada vatandaş böyle bir şeyden en son sorumlu olacak kişidir.37 bin 564 lira 46 kuruş. Emsal diye bir şey vardır. Trakya’yı dolaşalım. Bu emsalde bir cafenin 5 ayda yakacağı elektriği hesaplayalım. Saray’da aynı benim formatımda bir cafe var. Ona gelen aylık fatura 700 TL.  Bana da baştan 673 TL gelmiş cafeyi kapadıktan sonra düşmüş 150 TL’ye. Kaçak kullanıyorsam bu fatura bedeli neden düştü? Nasıl düşüyor bunu söylüyorsun TREDAŞ’a. Biz ondan anlamayız. Onu anlamazsın, bunu anlamazsın, yanlış tutanak tutarsın o önemli değil. Abonelik yaparken o önemli değil. Ama kaçak elektrik kullandın öde 37 bin lirayı. Sen bana 137 bin lira ödeyeceksin.
“37 BİN LİRAYI 137 BİN OLARAK SİZDEN ALACAĞIM”
En son tutanaktan sonra bizim 37 bin lira düştü 27 bin 324 liraya. 37 bin lira yanlışmış sen 27 bin lira öde. Bu yanlışı yapan adam, mühür varken mühür yoktur diye tutanak tutan adam, abone yapıp her şey uygundur diye mavi mühür vuran adam bu işlemlerin hepsi yanlış ama bir tek kaçak elektrik tespiti doğru. Ya kaçak elektrik tespiti de yanlışsa. Burada 4 tane veri var 3 tanesi problem. Kaçak elektrik olabilir orada yanlış bağlanmıştır olabilir ama bu süreç bu değil. Burada sorumlu direk ben değilim. Bu işleyişin içinde birebir TREDAŞ kendisi var. Yapan adam var, müşteri olarak ben varım. Bu sorumluluk paylaşılacak, herkes sorumluluğunu alacak bu iş böyle çözülecek. TREDAŞ size sesleniyorum bunun hesabını mahkemede soracağım ve inanın bu 37 bin lirayı 137 bin lira olarak sizden alacağım!”