REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Saray Gazetesi

CHP 97 yaşında

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
CHP 97 yaşında
185
11 Eylül 2020 - 9:54
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 97’inci kuruluş yıldönümü dolayısıyla CHP Saray İlçe Başkanlığı Atatürk Alanı’nda Çarşamba günü saat 09.30’da bir kutlama programı düzenledi. CHP Saray İlçe Örgütü kutlama programına tam kadro katılarak, CHP’nin 97. yaşını coşkuyla kutladı

ATA’YA ÇELENK SUNULDU
İlçe Başkanlığı önünden başlayan törende CHP’liler kortej halinde Atatürk Alanı’na geldi. Atatürk Anıtı’na parti çelengini sunan CHP’liler, saygı duruşunun ardından hep bir ağızdan İstiklal Marşını okudu.

“1923’DE DİKİLMİŞ KOCAMAN BİR CUMHURİYET AĞACIMIZ VAR”

Programın açılış konuşmasını yapan CHP Saray İlçe Sekreteri Hakkı Canoğlu, şunları kaydetti:
“Tüm dünyada partiler sınıfların menfaatlerinin korunması için kurulmuştur. Bu ülkemizde de böyledir. Bu uğurda kuşkusuz Cumhuriyet Halk Partisi tektir. Çünkü toplumun bir kısmını değil milletin bütününü temsilen kurulmuştur. Ne mutlu bize ki kökü Kuva-yi Milleye olan bir partinin neferleriyiz. Cumhuriyet Halk Partililer kurtuluştan bugüne inandığı değerler uğruna mücadele etmiş ve çeşitli bedeller ödemiştir. Hasan Tahsin İzmir’de ilk kurşunu sıkarken yanında bizler vardık. İstanbul’dan Samsun’a ülkenin umudunu taşıyan vapurda da yine biz vardık. Amasya’da, Erzurum’da ve Sivas’ta, “Vatan bir bütündür parçalanamaz” diyen de bizdik. İnönü ‘de, Sakarya’da ve Büyük Taarruzda kahramanca ölende. 9Eylül’de Hasan Tahsin’in düştüğü yere şanlı bayrağımızı dikende. 97 yıl önce bugün, kurulduktan sadece 50 gün sonra Cumhuriyet’i ilan eden de bizdik, ardı ardına inkılapları yapanlarda. 10 Kasım’da Dolmabahçe de Atamıza veda eden de bizdik. İsmet Paşayla ülkemize demokrasiyi getiren de. 72’nin Mayısında haksız yere asılanlarda bizdik. 74‘de haksızlığa karşı Kıbrıs’ı kurtaranda. 12Eylül’de tutuklanan da bizdik. Kapatılan, öldürülen ve işkence edilen de. Madımak’ta yakılanlar da bizdik. Yıllar sonra geri dönüp baraj altı kalan da. Gezi’de doğa için direnen de bizdik, Balyoz ve Ergenekon’da tasfiye edilen de. Yaşadığımız haksızlıklara rağmen mücadeleden hiç vazgeçmedik. Cumhuriyet’in ve Atatürk’ün yolundan ne döndük, ne de dönülmesine izin verdik. Geriye dönüp bakınca gözyaşıyla, kanıyla ve canıyla bedel ödeyen Cumhuriyet Halk Partililere;  biri de çıkıp diyor ki ‘dikili bir ağacınız mı var.’ Evet var! bizim 1923’de dikilmiş kocaman bir Cumhuriyet ağacımız var. Dallarında demokrasi var, onur var, şeref var. Dallarında hak, hukuk, adalet var, kadın erkek eşitliği var,hoş görü var, dayanışma var, vatan var, namus var, bayrak var, vatanın bütünlüğü ve milletin egemenliği var. Diktiğimiz bu ağacın kökleri sağlam, kimsenin gücü yetmez yerinden sökmeye.Çünkü bu ağaç Büyük Atatürk tarafından dikildi, şehit kanlarıyla sulandı, milletin umuduyla ve emeğiyle büyütüldü. Geçmişini bilmeyenlere, tarihi unutanlara ve hatırlamaktan korkanlara halkın Saray’ından, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün huzurundan tekrar hatırlatmak isteriz; Bizler yani CHP’liler bu ağacın yılmaz bekçileriyiz ve ilelebet korumaya, kollamaya devam edeceğiz.”

“MÜCADELEMİZ HAKİMİYET MİLLETİN OLANA DEK SÜRECEKTİR”

Canoğlu’nun ardından konuşmasını gerçekleştiren CHP Saray İlçe Başkanı Akın Aytaç, şunları ifade etti:
“Büyük Atatürk, Sayın Genel Başkanım; Temellerini 4 Eylül 1919’da Sivas Kongresinde attığınız, 9 Eylül 1923’te kurduğunuz Cumhuriyet Halk Partisi’nin bugünkü mirasçıları olarak huzurunuzdayız.
Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nin emperyalizm karşısındaki kararlılığı, Kuvayı Milliye’nin işgal orduları karşısındaki azmini 97’inci kuruluş yıldönümümüzde de yüreğimizde taşıyoruz. Yegane amacımız sizin ve silah arkadaşlarınızın kurdu güzel Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandırarak hiçbir çocuğun yatağa aç girmeyeceği bir Türkiye inşa etmektir. İlke ve devrimleriniz ile İkinci Yüzyıla Çağrı Beyannamemizin ışığında kuracağımız halkın iktidarında ülkemizi işaret ettiğiniz muasır medeniyetler seviyesinin ötesine taşıyacağımıza söz veriyoruz.
Mücadelemiz hakimiyet kayıtsız şartsız milletin olana dek sürecektir.
Mazlum milletlere umut ışığı olan Anadolu Devriminin mimarları olarak size ve silah arkadaşlarınıza, hayatını kaybetmiş tüm Cumhuriyet Halk Partililere, demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirmiş yurttaşlarımıza şükranlarımızı sunuyor, aziz şehitlerimizi rahmetle anıyoruz.”
Pandemi kurallarına özen gösterilerek gerçekleşen tören sonrası CHP İlçe Lokalinde partililere ikramda bulunuldu.

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Saray Gazetesi’nde yer alan yazılar kaynak gösterilerek ve bağlantı verilerek kullanılabilir.