CHP Saray İlçe Yönetim Kurulu Belediye Meclis Üyesi Adaylarını belirlemek için ilk toplantısını dün akşam gerçekleştirdi. 28 Meclis Üyesi Aday Adayından 25’inin katıldığı toplantıda konuşan CHP Saray İlçe Başkanı Akın Aytaç, “Bu toplantının belediye meclisi ön toplantısı şeklinde yapılmasını düşündük” dedi.

CHP Saray İlçe Yönetim Kurulu, Belediye Başkan Adayı Özgen Erkiş ve Belediye Meclis Üyesi Aday Adayları ile dün akşam CHP Saray İlçe Başkanlığı’nda istişare toplantısı yaptı.
“TOPLANTILAR DEVAM EDECEK”
Toplantıda konuşan CHP Saray İlçe Başkanı Akın Aytaç, temayül yoklaması ile CHP’ye yakışan bir şekilde Başkan Adaylarını belirlediklerini belirterek, “Tüm aday adayı olmuş arkadaşlarımın fikirlerini almak için bu toplantıyı düzenledik. Bu akşam yaptığımız toplantımızın amacı Belediye Meclis Üyeliği aday adaylığı için başvuran arkadaşlarımıza, ‘Neden aday adayı olmaya gerek duydular, İlçemiz için ne gibi projeleri var, Nelerin eksik kaldığını, nelerin tamamlanması gerektiğini düşünüyorlar?’ sorularını yöneltmek ve bu soruların cevaplarını almak. Bu toplantıyı bir belediye meclisi ön toplantısı şeklinde yapılmasını düşündük. 19 Şubat Belediye Meclis Üyesi aday listesinin ilçe seçim kuruluna verilmesinin ilk tarihi. Sonradan noksanların tamamlanması var. O zamana kadar en iyi şekilde birkaç defa bu toplantıları tekrar edeceğiz.” dedi.
ÖNCELİK BAŞVURAN ADAY ADAYLARINDA
Meclis Üyesi Adaylarının belirlenmesinde önceliğin başvuruda bulunan isimlerde olduğunu da dile getiren Aytaç, “İhtiyaç görülmesi durumunda dışarıdan da Meclis Üyesi Adaylığı listesine bazı eklemeler yapılabilir. Muhakkak arkadaşlarım aday adayı olmak için müracaat etmiştir. Öncelik onların hakkıdır, onları düşüneceğiz” diye konuştu.
“ADAYLARIN BELİRLENMESİNDE ÖRGÜT HAKİMDİR”
İlçe Başkanı Aytaç’ın ardından Belediye Meclis Üyesi Adaylarının belirlenmesine dair düşüncülerini paylaşan CHP Saray Belediye Başkan Adayı Özgen Erkiş, “Başkanımın sözünün üzerine söyleyecek pek sözümüz yok. Daha öncede burada belirttiğim bir ifade vardı. Örgüte çok şey borçlu olduğumu söyledim. Dolayısıyla da örgütün Belediye Meclis üyelerinin belirlenmesi konusunda hakim ve mutlak olduğunu, örgütün iradesi üzerine bina edeceğimiz bir iradenin olmadığını, aksinin sakıncalar doğurabileceğini benim de böyle bir riski bir siyaset bilimci olarak hem de örgütün sıfırdan yarattığı bir insan olarak asla göze almayacağımı kendilerine yönetim kuruluna ifade etmiştim. Aynen sözümüzdeyiz, devam ediyoruz” dedi.
3 ADAY ADAYI TOPLANTIYA KATILMADI
28 Belediye Meclis Üyesi Aday Adayı’ndan 25’inin hazır bulunduğu toplantıya mazeretlerini sunan Şahsine Şahin Gürcüoğlu, Gürhan Ergen ve Ekrem Demir katılmadı. Toplantıya katılanlar arasında Saray Belediye Başkan Aday Adayları arasında yer alan Ali Gürsu Ergene’nin de yer alması dikkat çekti.