CHP Tekirdağ il örgütü parti il binasında yaptıkları basın açıklamasında Artvin’in Şavşat ilçesinde PKK teröristleri tarafından saldırıya uğrayan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve Şırnak Cizre ilçesinde polis kontrol noktasına yapılan terörist saldırıda 12 polisin şehit olması sonrası bir basın toplantısı düzenledi. Ramazan FİŞEK – Saray Gazetesi

CHP TEKİRDAĞ'DAN KILIÇDAROĞLU AÇIKLAMASI“SORUMLULARIN DERHAL BULUNMASINI İSTİYORUZ”

Toplantıda Süleymanpaşa Belediye başkanı Ekrem Eşkinat, Büyükşehir belediye Başkanı Kadir Albayrak, CHP başkanlık divanı üyesi Av. Emre Köprülü, PM üyesi Dr. Candan Yüceer ve CHP Tekirdağ İl Başkanı Recep Ökten birlikte gerçekleştirdi. Basın toplantısına konuşan Tekirdağ İl Başkanı Recep Ökten; “25 Ağustos 2016 tarihinde Artvin ilimizde Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na ve CHP konvoyuna yapılan hain saldırıyı şiddetle kınıyor; saldırıda şehit olan askerimize rahmet, ailesine başsağlığı ve yaralanan askerlerimize acil şifalar dileyerek sorumluların derhal bulunmasını istiyoruz. Ayrıca bu sabah saatlerinde Şırnak – Cizre ‘deki saldırıda şehit olan güvenlik güçlerimize de rahmet, yakınlarına başsağlığı ve yaralılarımıza da acil şifalar diliyoruz. Terör saldırılarının ülkemizin bütünlüğüne, iç barışına ve ulusumuzun kardeşliğine karşı yapıldığına inanıyoruz.”

“CHP OLARAK BU SALDIRILARDAN ASLA YILMADIK”

“Genel Başkanımıza yapılan hain saldırıyı da bu çerçevede değerlendiriyoruz. Bu ulusumuzun Barışına vurulan büyük bir darbedir. Türkiye Cumhuriyetini kuran, ruhunu Kuvayı Milliye ruhundan alan CHP olarak bu saldırılardan asla yılmadık, yılmayacağız. Geçmişte de Kurucu Genel Başkanımız Mustafa Kemal Atatürk’e, Milli Şef İsmet İnönü’ye, Bülent Ecevit’e de benzer saldırılar yapılmıştır. CHP, o günlerde de kurulan tuzağa düşmedi bu gün de düşmeyecek.”

“AKP TERÖR ÖRGÜTLERİ ŞIMARTILMIŞ VE CESARETLENDİRİLMİŞTİR”

Ülkemiz dünyanın en hassas, en stratejik bölgesinde; Ortadoğu petrol yataklarının yanında ve Avrupa – Asya geçiş köprüsü üzerinde yer almaktadır. Bu nedenle egemen güçlerin ülkemiz üzerinde emelleri bulunmaktadır. Bu emelleri nedeniyle ülkemizde her zaman terör olaylarının olabileceği, terörün uluslararası çıkar grupları tarafından desteklendiği bilinen bir gerçektir. Ülkemizi yönetenlerin bu gerçeği bilerek teröre karşı her türlü önlemi en akılcı ve en ciddi şekilde almaları gerekirken ülkemizi 14 yıldır yöneten AKP, ülkemizin üniter ve laik yapısına kasteden terör örgütlerine karşı uyguladığı yanlış politikalar nedeniyle terör örgütleri şımartılmış ve cesaretlendirilmiştir. Güneydoğuda bazı yerleşim birimlerimizde bölücü terör örgütü tarafından sözde özerklik ilan edilmiş, mevziler kazılmış silah ve cephane depolanmıştır. Bu yapılanlar görmezden gelinmiş, bu gaflet, dalalet ve hıyanetin adına “Barış süreci” denmiştir.”

“GÖRMEZDEN GELİNMİŞTİR”

Laik Türkiye Cumhuriyeti’ni içine sindiremeyen bir dini cemaat, devleti ele geçirmek için başta Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere emniyet, mülki idare ve yargı organlarına militanlarını yerleştirmeye girişmiş ve bu girişim AKP döneminde iyice hızlanmış, 2013 yılına kadar desteklenmiş ve görmezden gelinmiştir. Daha sonra adına FETÖ ve PDY denilen bu cemaat 15 Temmuz’da darbe girişiminde bulunarak ülkemizi bir iç savaşın eşiğine getirmiştir.”

“LİYAKAT ESAS ALINMALI”

Bütün bunlar yetmezmiş gibi yanlış dış politika yüzünden IŞİD adlı terör örgütü militanlarının ülkemizde barınmasının önü açılmış, bu örgütün yaptığı faaliyetler görmezden gelinmiştir. Bu yanlış politikalar yüzünden ülkemiz terör örgütleri için cennet haline gelmiştir. Cumhuriyetimizin ve partimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün “En Büyük Eserimdir.” dediği Türkiye Cumhuriyeti’nin üniter yapısına, kuruluş felsefesine ve kazanımlarına karşı içten ve dıştan gelecek her türlü tehlikeden Cumhuriyetimizi korumak ve sonsuza kadar yaşatmak kararlığındayız. Ülkemizde terörün sonlandırılması için; Atamalarda liyakat esas alınmalı. Etnik ve dinsel her türlü örgütlenmenin önüne geçilmeli. Din; tarikat ve cemaatlerin elinden kurtarılmalı, dini faaliyetler Diyanet İşleri Başkanlığınca yürütülmelidir.”

“AKP HER ŞEYDEN ÖNCE KENDİ İÇERİSİNDEKİ FETÖ’CÜ ÖRGÜTLENMEYİ ÇÖKERTMELİDİR”

“Güçlü bir Türkiye için Milli Eğitim Bakanlığı yeniden yapılandırılmalı, FETÖ’cü militanlar bakanlık kadrolarından temizlenmelidir. Nitelikli, laik ve bilimsel eğitim esas alınmalı; soran, sorgulayan, bilimsel düşünebilen, Atatürk ilke ve devrimlerini rehber edinen bireyler yetiştirilmelidir. Ve AKP her şeyden önce kendi içerisindeki FETÖ’cü örgütlenmeyi çökertmelidir.

“CHP, TÜRKİYE’NİN BİRLEŞTİRİCİ GÜCÜDÜR”

Ayrıca toplantıda Süleymanpaşa belediye başkanı Ekrem Eşkinat, Büüykşehr belediye başkanı Kadir Albayrak, CHP başkanlık divanı üyesi Av. Emre Köprülü, PM üyesi Dr. Candan Yüceer birer konuşma yaptılar.