31 Mart yerel seçimlerinde AKP ile MHP’nin ittifak yapması durumunda CHP’nin daha önce kazandığı 9 belediyeyi kaybedebileceğine ilişkin rapor hazırlandı. CHP’nin yerel yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, olası AKP-MHP ittifakında 9 belediyeyi kaybedebileceklerini açıkladı. Açıklanan Belediyeler arasında CHP’li Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi de yer alıyor.

CHP Genel Merkezi tarafından hazırlanan raporda olası 31 Mart Yerel Seçimlerinde AKP-MHP ittifakında Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin kaybedileceği belirtildi.
AKP’Lİ YAZAR SELVİ KÖŞESİNE TAŞIDI
AKP’ye yakınlığıyla bilinen Abdulkadir Selvi, Hürriyet’teki köşe yazısında CHP MYK toplantısını konu alırken, şu ifadeleri kullandı:
İttifak işinin diğer ucunda ise CHP yer alıyor. 7 Eylül Cuma günü yapılan MYK toplantısında yerel seçimler masaya yatırıldı. Yerel yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, seçim hazırlıkları ve olası ittifak senaryoları üzerine iyi hazırlanmış bir sunum yaptı. Torun, olası bir Ak Parti-MHP ittifakında CHP’nin 9 belediyeyi kaybedebileceğini ifade etti. Seyit Torun’la konuştum. Analizin 24 Haziran seçim sonuçlarına göre bir kamuoyu şirketi tarafından hazırlandığını söyledi. Bunun üzerine 30 Mart 2014 yerel seçim sonuçları ile 24 Haziran seçimlerini ayrı ayrı tablolar yaparak inceledim. İki seçimin dinamikleri farklıdır, buna dikkat edilmesi gerektiğine inanıyorum ama önemli oy kaymaları söz konusu. 24 Haziran sonuçlarına göre eğer Ak Parti-MHP ittifakı gerçekleşirse CHP’nin Burdur, Eskişehir, Giresun, Hatay, Sinop, Yalova, Zonguldak ve Tekirdağ’da kaybetme riski büyük. Ama bir de İYİ Parti faktörü var. Seyit Torun, İYİ parti ile ittifak yapıldığı takdirde bazı illerin CHP’de kalabileceğini söylüyor. Burdur, Tekirdağ, Giresun ve Eskişehir’de İYİ Parti ile ittifak CHP’yi kurtarabilir.