Cumhuriyet Halk Partisi Saray İlçe Başkanlığı Kadın Kolları, ilçe binasında gerçekleştirdikleri basın açıklaması ile Dünya Barış Günü’nü kutladı. Tüm Dünya’da eş zamanlı olarak kutlanan günde CHP Kadın Kolları Genel Merkezi tarafından hazırlanmış açıklamayı CHP Saray Kadın Kolları Başkanı Fatma Aslan gerçekleştirdi. Dün saat 11.00’da gerçekleştirilen açıklamanın Türkiye’nin dört bir yanında eş zamanlı gerçekleştirildiğinin altı çizildi. CHP’li Kadınlar “Hemen, şimdi barış” dedi.

Ramazan FİŞEK – Saray Gazetesi

CHPLİ KADINLAR HEMEN ŞİMDİ BARIŞ2“ZOR GÜNLERDEN VE ACILARIN İÇİNDEN GEÇİYORUZ”
CHP Saray Kadın Kolları Fatma Aslan’ın gerçekleştirdiği açıklamada “Yurtta Barış, Dünyada Barış. Barış, kadının kendisidir. Zor günlerden ve acıların içinden geçiyoruz. 7 Haziran seçimlerinden sonra yaşadıklarımız, kandan, acıdan, nefretten beslenenleri bir kez daha gözler önüne serdi. “Baldıran zehri içmeyi’ göze alan, kefenini giyerek” siyasete soyunanlar, bu süreçte birdenbire anayasayı “bekleme odasına” alarak ve barışı bir başka bahara bırakarak güvercinlikten şahinliğe terfi eden yeni bir kimlikle sahnede yerini aldı.”
“GÜCÜMÜZÜ BİRLEŞTİRMEK İSTİYORUZ”
“Bu kimlikle, kendisini mevcut siyasal sistem içinde hiçbir yasa ve etik değere bağlı görmeyenler, ne yazık ki şehit cenazelerini de siyasal bir gösteriye çevirmekte sakınca görmediler. Oysa bizim çocuklarımız ölüyor, bu ülkenin evlatları ölüyor, bu ülkenin değerleri yok oluyor. Ölenlerin hepsi bizim çocuklarımız. Yüreğimiz yanıyor. Canımızdan can gidiyor. Her yerde ağıtlar yükseliyor. Ve o ağıtlar doğuda ve batıda hep yoksul anaların acı hikâyelerini anlatıyor. İnsan olmak öldürmekten değil, yaşatmaktan geçer. Biz kadınlar insanca bir yaşam istiyoruz. Bu topraklar çok acı gördü, artık kan dökülmesin istiyoruz. Sesimizi, sözümüzü, gücümüzü birleştirmek istiyoruz” dedi.
“BARIŞ İSTİYORUZ”
CHP’li kadınlar olarak ülkede barış ve huzur istediklerini ifade eden Başkan Fatma Aslan açıklamalarını şöyle sürdürdü; “Barış ve huzur isteyen herkesi ortak değerimizi öne çıkararak birlikte hareket etmeye, güçlerimizi birleştirmeye çağırıyoruz. Savaşa, teröre, şiddetin her türlüsüne karşı duruşumuzu her koşulda sürdürmeye kararlıyız. Çünkü insanca bir yaşam ancak barış ortamında mümkün olabilir, Onun için biz CHP’li kadınlar şimdi, hemen ‘barış’ diyoruz.”
“İMZA KAMPANYAMIZA DESTEK VERMEYE DAVET EDİYORUZ”
“Evde, sokakta, yurtta ve dünyada gerçek bir barış istiyoruz. Ve biz iyi biliyoruz ki gerçek barış, birbirimize inanarak her türlü ayrımcılığa karşı koyarak, değerlerimizi, emeğimizi sömürenlere karşı birlikte başkaldırarak ve geleceğe güçlü bir inançla sahip çıkarak sevgi ve güven ile yapılır. Ülkeyi yönetemeyenlere, kan ve kindarlık üzerinden siyaset yapanı ara, sıkıştıkça kadın bedeni üzerinden gündem yaratanlara karşı, sevgi ve saygıyı, huzuru ve güveni örgütleyecek, insanca bir yaşamın umutlarını filizlendirecek bir güce ihtiyaç var. Bu gücün yaşadığımız topraklarda doğanın ve yaşamın yaratıcı gücü olan kadınlardan geleceğinin bilincindeyiz. Ve biz çok iyi biliyoruz ki barışı; savaş için diretenler değil, barış için direnenler yapacak. Bu doğrultuda, herkesi ortak geleceğimizin korunması ve toplumsal barışın sağlanabilmesi için her türlü şiddete karşı beyazlar giyerek” içten, kapsayıcı bir dayanışmaya ve imza kampanyamıza destek vermeye davet ediyoruz”.