Cumhuriyet Halk Partisi Saray İlçe Başkanlığı Kadın Kolları, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü sebebiyle bir basın açıklaması yaptı. Kadına yönelik şiddetin Türkiye’nin değil, tüm dünyanın sorunu olduğunu belirten CHP’li Kadınlar, “Kadını erkekle eşit görmeyen, toplumsal yaşamda yok sayan siyasal anlayışa ve onun karanlığına asla teslim olmayacağız” ifadelerini kullandılar.

“EMEĞİMİZDEN, BEDENİMİZDEN VE KİMLİĞİMİZDEN ASLA ÖDÜN VERMEYECEĞİZ”
Cumhuriyet Halk Partisi Saray İlçe Kadın Kolları 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla 25 Kasım Cumartesi saat 14.00 da CHP Saray İlçe Teşkilatı önünde bir basın açıklaması yaptı.Kadına karşı şiddetin simgesi olan mor kurdeleleri yakalarına takan CHP’li kadınlar, kadına yönelik şiddetin Türkiye’nin değil dünyanın sorunu olduğunu vurguladılar. CHP Saray İlçe Kadın Kolları Başkanı Fatma Aslan açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü sebebiyle basın açıklamamızı yapmak için toplanmış bulunmaktayız. Kadını erkekle eşit görmeyen, toplumsal yaşamda yok sayan siyasal anlayışa ve onun karanlığına asla teslim olmayacağız. Emeğimize, bedenimize, kimliğimize sahip çıkarak topluma ve bize dayatılmak istenilen gerici, cinsiyetçi yaşam tarzını reddediyoruz. Tüm dünyada kadına ve emek mücadelesi veren eşit haklara sahip olması gereken biz kadınların cinsiyetten kaynaklı her türlü şiddete, istismara ve eşitsizliğe hatta çocuk gelinlere ve bunları geçerli kılan zihniyetlere, müftü nikahına biz kadınlar olarak hayır diyoruz. Eşit ve özgür bir ülkede yaşayabilmek için emeğimizden, bedenimizden kimliğimizden asla ödün vermeyeceğiz. Şiddete karşı verdiğimiz bu mücadelede sevgiyi, saygıyı, güveni ve umudu örgütleyerek umut var biz varız!
“KADINLAR ÖZGÜRDÜR ŞİDDETİ HAK ETMEZ”
Cumhuriyetin ve laik düzenin bize verdiği şiddete hayır! Çocuk gelinlere hayır diyoruz. Hükümetin insan haklarını savunan kimselere tahammülü yok. Kapattılar çünkü kadın üstelik örgütlü kadın haklarını, varlığının bilincinde kadın en büyük tehlike onlar için. Bilmiyorlar ki kadın hareketi mühürlenemez. Biz kadınlar asla mücadeleden vazgeçmeyeceğiz. Kadına şiddet sadece Türkiye’deki kadın değil, bütün dünyadaki kadınların sorunudur. Kadınlar özgürdür, şiddeti hak etmez. Kalabalıkta bomba, tenhada tecavüzü hak eden değildir kadın. Biz kadınlar adalete soruyoruz, karısını döven neden hapse girmiyor? Kadın ölünce mi adalet oluyor? Susma kadına şiddete hayır de! Sessiz kalmayalım, adaleti arayalım. Ümidimiz yok gelecekten kaygılarımız var.
“SESİMİZİ, GÜCÜMÜZÜ BİRLEŞTİRELİM”
8 Mart’ı göremeyecek faili meçhul bir sürü kadın var. Biz kadınlar için ya güneşin aydınlığı, ya orta çağ karanlığı. Güneşin aydınlığı var iken neden orta çağ karanlığı? İşte bu yüzden; sesimizi, gücümüzü birleştirelim. Eşit, özgür günler için kucaklaşıp geleceğimizi birlikte inşaa edelim. Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları olarak sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.”