Saray gibi 50 bin nüfus bandını aşmaya uğraşan Aydın’ın Çine ilçesinde dikkat çeken bir kampanya hayata geçirildi. CHP’li Çine Belediye Başkanı Enver Salih Dinçer, ilçenin 50 binin üzerine çıkması için 485 kişinin gerektiğini belirterek, “Nüfusunu buraya aldıran her vatandaşımıza ömür boyu saklayabilecekleri bir sertifika takdim edeceğiz” dedi.

Saray, 3 yıldır 50 bin nüfus hedefini önüne koymasına karşın, bu hedefin hep uzağında kaldı. 2018 yılı ocak ayı nüfus verilerine göre nüfusu 49 bin 180 olan Saray’ın, 50 bin nüfusa ulaşması için 820 kişiye ihtiyacı var.
50 BİN NÜFUS BÜYÜKŞEHİR’E 5 MECLİS ÜYESİ GÖNDERMEK DEMEK
Saray gibi 50 bin nüfus bandını aşmaya uğraşan Aydın’ın Çine ilçesi, ilçemize örnek olabilecek bir kampanyayı hayat geçirdi. Çine’nin nüfusunun 50 bin altında kalması durumunda ilçenin bir çok imkandan mahrum kalacağını ifade eden Belediye Başkanı Enver Salih Dinçer, “2014 seçimlerine 50 binin üzerinde bir nüfusla katılmıştık. 25 belediye meclis üyemiz var. Aydın Büyükşehir Belediyesi’nde 5 Büyükşehir meclis üyesi ile temsil ediliyoruz. 4 belediye başkan yardımcımız mevcut. İller Bankası’ndan nüfusumuza göre gelen bir payımız var. Ancak her yıl göç veriyoruz. Sürekli nüfusta azalma ve eksilme oluyor. Büyükşehir Yasası ise mahalleye dönüştürülen 65 köyümüz var. Özellikle buralardan çok göç veriyoruz” dedi.
‘İŞLE İLGİLİ BİR SIKINTI YOK’
Stratejik olarak çok önemli bir yerde olduklarını ifade eden Dinçer, konuşmasını sözlerini şöyle sürdürdü: “Kuşadası, Didim ve Bodrum gibi tarihi bölgelerin tam merkezindeyiz. Genç nüfus bu bölgelere gittiği için nüfusumuz azalıyor. İlçemizde işle ilgili bir sıkıntı yok. Ama özellikle sosyal ve kültürel açıdan eksik olmamızdan dolayı gençler daha sosyal olan sahil bölgelerine gidiyor. 31 Aralık 2017 itibari ile nüfusumuz 49 bin 515. Bu yıl da yaklaşık 250 kişi göç verdiğimizi düşünerek, nüfusumuzu arttırmak için çalışmalıyız. 2019 yerel seçimlerine nüfusumuzu 50 binin üzerine çıkartarak girmek istiyoruz”.
‘BURADA OY KULLANIP, KULLANMAMALARI ÇOK ÖNEMLİ DEĞİL’
Bunun için bir kampanya başlattıklarını belirten Başkan Dinçer, “Aydın Çineliler Derneği ile birlikte görüşmeler yaptık. Ülkemizin neresine gidersek mutlaka bir Çineli ile karşılaşıyoruz. Bu saatten sonra buradan yolu geçen, havasını koklayan suyunu içen Çineliler’den ricamız, 31 Aralık’tan önce ikametgahlarını buradaki evlerine aldırmaları. Burada oy kullanıp, kullanmamaları bizim için çok önemli değil. Önemli olan 31 Aralık öncesinde ikametgahlarını burada göstermeleri” diye konuştu.
SERTİFİKA VERİLECEK
Nüfusun yüksek olmasının kendileri için çok önemli olduğunu vurgulayan Başkan Dinçer, şöyle devam etti:
“Çine’yi Aydın Büyükşehir Belediyesi’nde 5 meclis üyesi temsil ederken, bu sayıda 3’e inecek. Yani temsil hakkımız düşecek. İller Bankası’ndan kişi başına aldığımız pay da nüfus düştüğü zaman azalacak. Bu nedenle vatandaşlarımızdan ikametgahlarını buraya aldırmalarını istiyoruz. Memleketine hizmet etmenin bir maddi karşılığı olmadığını düşünüyoruz. Nüfusunu buraya aldıran her vatandaşımıza ömür boyu saklayabilecekleri bir sertifika takdim edeceğiz.”