Çerkezköy Özel İrmet Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzm. Dr. Metin Biçer kış aylarında hastalıklara karşı alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi. İrmet Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği hafta içi 22.00, Cumartesi günleri 19.00’a kadar hizmet veriyor.

ÇOCUĞUNUZDA BOĞAZ AĞRISI VE BURUN TIKANIKLIĞI VARSA DİKKAT!
Soğuk havalar, kapalı ve kalabalık ortamlarda geçirilen sürenin artması, hasta kişilerle teması. Tüm bunlar çocukların kış aylarında hastalıklarla her an karşı karşıya kalmasına neden oluyor. Çocukların soğuk algınlığı, grip, nezle ve zatürre gibi hastalıklardan korunması için bir dizi önlem alınması gerekiyor.
ÇOCUĞUNUZA KİŞİSEL TEMİZLİĞİNE DİKKAT ETMESİNİ ÖĞRETİN
Kış mevsiminde havaların soğuması ile birlikte çocuklarda solunum yolu enfeksiyonları daha sık görülmektedir. Çocukların okul veya kreş gibi ortamlarda daha fazla zaman geçirmeye başlaması bu hastalığa zemin hazırlamaktadır. Çocuklarda solunum yolu enfeksiyonlarının sık görülmesinin sebepleri arasında henüz bağışıklık kazanmamış olmaları ve hijyen kurallarına yeterince uymamaları yer almaktadır.
KIŞ HASTALIKLARINA KARŞI ÖNLEMİNİZİ ALIN
Soğuk algınlığı genellikle virüsler tarafından oluşmaktadır. Toplumda en sık görülen akut enfeksiyon hastalığıdır. Okula giden bir çocuk yılda yaklaşık 6-7 kez soğuk algınlığı geçirmektedir. Bu hastalığın bulaşması; hasta çocuğun öksürme ve hapşırmasıyla direkt temas veya çocuğun salgılarına temas etmiş eşyalar yoluyla olmaktadır. Boğaz ağrısı, kaşıntısı, burun akıntısı veya tıkanıklığı, hapşırma, gözlerde sulanma, öksürük ve hafif ateş belirtiler arasında yer alır. Genellikle 7-10 gün içerisinde iyileşme sağlanmaktadır. Burun tıkanıklığı için burun damlaları önerilmektedir.
ORTA KULAK İLTİHABI VE BRONŞİT SIK GÖRÜLÜYOR
Orta kulak iltihabı çocukluk döneminde en sık görülen hastalıklardan biridir. 2-3 yaşına kadar çocukların çoğu en az bir kez orta kulak iltihabı geçirmektedir. Genellikle bu hastalığın öncesinde bir üst solunum yolu enfeksiyonu geçirilmektedir. Kulak ağrısı, ateş, huzursuzluk, iştahsızlık ve kusma orta kulak iltihabının belirtileri arasında yer almaktadır.

Özellikle 2-6 yaş çocuklarda sık görülen hastalıklardan bir diğeri de bronşiyolit; yani küçük hava yollarının iltihabıdır. Burun akıntısı, hafif ateş, iştahsızlık gibi bulgulardan kısa süre sonra; hızlı ve zorlu solunum, hırıltı, yoğun öksürük ve daha ciddi olanlarda inleme, göğüs kaslarında çökme görülebilir. Ateş olmayabilir. Tedavide yeterli oksijen sağlanması önemlidir. Çocuğun yeterli sıvı alımı sağlanmalıdır. Bronş açıcı, iltihabı önleyici tedaviler hastaya göre uygulanabilir.
GRİP VİRÜSÜ ÇABUK BULAŞIYOR
Her yıl dünya nüfusunun %20’si grip virüsüne yakalanmaktadır. Bir grip salgınında en yüksek atak hızı okul çocuklarında görülmektedir. Soğuk algınlığının aksine hızlı bir başlangıcı vardır. Yüksek ateş, titreme, baş ağrısı, yaygın kas ağrısı, öksürük, boğaz ağrısı, halsizlik belirtileri görülmektedir. İshal ve kusma da görülebilmektedir. Grip virüsü çok yaygın görülen bulaşıcı bir hastalıktır. Grip aşısı altı aydan büyük çocuklara uygulanabilmektedir. Bu aşının Eylül-Ekim aylarında uygulanması önerilmektedir; ancak Aralık ayı hatta sonrasında da uygulanabilir. Zatürre, akciğer dokusunun iltihabıdır. Virüsler ya da bakteriler etken olabilir. Ateş, hızlı solunum, öksürük, halsizlik bazen de hırıltılı solunum ve solunum güçlüğü belirtiler arasında yer alır. Özellikle altı aydan küçük çocuklar hastanede yatırılarak takip edilir.
SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONLARINDAN ÇOCUKLARI KORUMAK İÇİN ÖNERİLER
Çocuklara hijyen kuralları öğretilmeli,
Özellikle yemek öncesi ve tuvaletten sonra el yıkama alışkanlığı kazandırılmalı,
Çocukların beslenmelerinin eksiksiz ve aşılarının tam olmasına dikkat edilmeli,
Çocuklar sigara içilen ortamlarda bulundurulmamalıdır.