31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlere Cumhur İttifakı olarak katılacak olan Ak Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin birlikte hazırladığı Belediye Meclis Üye listesinde kadın adaylara yer verilmemesi dikkat çekti. Kadınların göz ardı edildiği liste toplumsal yaşamın her alanında olduğu gibi siyasette de cinsiyet eşitsizliğini bir kez daha gözler önüne serdi.

LİSTE TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTSİZLİĞİNİ GÖZLER ÖNÜNE SERDİ
31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlere Cumhur İttifakı olarak katılacak olan Ak Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi birlikte hazırladığı Belediye Meclis Üye listesini açıkladı. Cumhur İttifakı’nın 15 kişilik meclis üyesi listesinde kadın adaylara yer verilmemesi dikkat çekti. Kadınların göz ardı edildiği, yok sayıldığı liste toplumsal cinsiyet eşitsizliğini bir kez daha gözler önüne serdi.
KADININ ADI YOK

Dünya Ekonomik Forumu’nun açıkladığı 2018 Cinsiyet Eşitliği Raporu’na göre Türkiye, kadının siyasete katılımı konusunda 149 ülke arasında 113’üncü sırada. Toplumsal cinsiyet eşitsizliği eğitimde, evde, iş hayatında olduğu gibi siyaset alanında etkisini gösterdi. Cumhur İttifakı’nın listesi yerel yönetimlerde ‘kadının adı yok’ söylemlerini doğrular nitelikte.
Cumhur İttifakı’nın Belediye Meclis Üyesi Listesi şu şekilde:
1- Mümin Buluş
2- Can Terek
3- Sunay İmük
4- Ahmet Taşçı
5- Serdar Sezen
6- Hüseyin Güntay
7- Engin Ergin
8-Rüştü Zeytinli
9- Murat İşcan
10- Nurettin Yılmaz
11- Özgür Bayraktar
12- Şahin Erdoğan
13- Sıtkı Özdemir
Kontenjan 1 Mehmet Yüksel
Kontenjan 2 Erdoğan Bağcı