Doğal Yaşamı Koruma Vakfı “Türkiye’nin Cennet Köşesi Istrancalar’da Kendini Bilmez Ziyaretçilerin Çöp Tahribatı” başlığı ile Gülcan Kutlu- Pınarhisar Gazetesi’nde yayınlanan haberi kaynak göstererek doğa kirliliğine dikkat çekti. Istranca bölgesinde yaşayan halkın ise yaşanan doğa kirliliğine karşı tepkili olduğuna da paylaşımında belirtti.

Ramazan FİŞEK – Saray Gazetesi

DAYKO'DAN ISTRANCA UYARISIBÖLGE SAKİNLERİNİ İSYAN ETTİRİYOR
DAYKO’nun gerçekleştirdiği paylaşımda “Trakya’nın turistik tatil yeri Demirköy ile İğneada yolu üzerinde bulunan çöpler vatandaşların tepkisine neden oluyor. Trakya’nın turizm cenneti İğneada sahiline ve dünyada eşi az olan Istrancalar’a gitmek isteyen yerli ve yabancı tatilciler yol kenarında bulunan çöp yığınlarını görünce şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar. Demirköy İğneada arasında yaz tatili süresince yollarda atılan çöpler, hem tatilcileri, hem de bölge sakinlerini isyan ettiriyor.
“YAŞANAN YOĞUNLUK, SORUNLARI DA BERABERİNDE GETİRİYOR”
“Trakya’nın incisi” olarak adlandırılan Karadeniz’e kıyısı bulunan Kırklareli’nin Demirköy ilçesine bağlı İğneada, tatil geçirmek isteyenlerin gözdesi konumunda. Yaz tatili ile birlikte İğneada’da ve Istrancalarda yaşanan yoğunluk, sorunları da beraberinde getiriyor. Özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olan İğneada ve Istrancalar’da gelişigüzel atılan çöpler, görüntü kirliliği ve pis koku oluşmasına neden oluyor. Çöplerin oluşturduğu yığınların gölgesinde yolculuk etmek zorunda kalan tatilciler ve yöre halkı çöpleri atanların duyarsızlıklarına tepki gösteriyorlar.
“İNSAN OLARAK UTANMAK LAZIM”
Bilinçli tatilciler yaptıkları açıklamada; “Biz tatilciyiz, burada yaşamıyoruz. Bugün varız yakın yokuz ama burada sürekli yaşayan insanları düşünmeleri lazım. Çok vahim bir durumdayız. Bazı tatilcilerin duyarsızlığı yüzünden çöp sorunu alıp başını gidiyor. Yeşil Istrancalar’da böyle pislik görmek zorunda kalıyoruz. Bu görüntüden insan olarak utanmak lazım” dediler.
“PİKNİĞE GİDİYORSUNUZ ORMANI YAKIYORSUNUZ”
Bölge halkı ise tatile gelerek çöplerini saha sola atanlara tepki olarak yaptıkları açıklamalarda; “Pikniğe gidiyorsunuz ormanı yakıyorsunuz. Sahile, ormana gidiyorsunuz çöpünüzü orada bırakıyorsunuz, adını duyduğun her kumsala, her tatil beldesine, her köye, her parka gidiyorsunuz çocuğunun altını değiştirdiğin bezini oraya atıyorsunuz. Nereye gitsek sizlerin izlerini görüyoruz. Yazık ki bizde sizlerin verdiğiniz hasarı tamir için kendimizi paralayıp duruyoruz. Üstünüze başınıza bakınca insana benziyorsunuz ama ne yazık ki olamıyorsunuz” şeklinde sert bir dil ile eleştiriyorlar.”