Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Saray İlçe Başkanı Demir Ali Demirel 25 Ekim’de Kiremithane Mevkiinde yaşanan sel felaketinde bir askerin şehit olmasına neden olan ihmallerin ortaya çıkarılması gerektiğini ifade etti. Kamuoyunun aydınlatılması için yetkililere 9 soru yönelten İlçe Başkanı Demir Ali Demirel, “Bir askerimizin şehit olduğu bu olayda ihmali ve sorumluluğu olanlardan hesap sorulması için bu sorulara cevap istiyorum” dedi.

Saray’da 25 Ekim’de Kiremithane Mevkiinde yaşanan sel felaketi, öncesi, olay anı ve sonrasında yaşanan ihmaller zinciri ile birlikte terhisine 17 gün kalan Sefa Parhan’ın yaşamına mal olmuştu.
KURUMLAR ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMALI
CHP Saray İlçe Başkanı Demir Ali Demirel, Saray halkında derin üzüntüye neden olan bu olayı yetkililere yönelttiği 9 soru ile gündeme taşıdı. İhmaller zincirini ortaya koyan sorularını yetkililere yöneltemeden önce, şehit Onbaşı Sefa Parhan’a Allah’tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı dileyen Demirel, “Bu tür acı olayların ilçemizde bir daha yaşanmaması için bütün kurumlar üzerine düşen görevleri ivedilikle yerine getirmek zorundadır” dedi.
İŞTE CEVAP BEKLEYEN 9 SORU?
CHP İlçe Başkanı Demir Ali Demirel’in Saray halkı adına yetkililere yönelttiği ve cevaplanmasını istediği sorular şu şekilde:
1- 2009 yılında sel felaketi nedeniyle 6 kişinin yaşamına mal olan, 2015 yılında yine sel felaketi sırasında 27 işçinin ölümden döndüğü Galata Deresi, aradan geçen 8 yılda neden tam olarak ıslah edilememiştir?
2- Günler öncesinden Saray ve bölgesinin etkili yağışa maruz kalacağının bilinmesine karşın,  Galata Deresi civarında yetkililer gerekli önlemleri neden almamıştır?
3- Olay anında Kiremithane Mevkii’nden yardım talebinden bulunan vatandaş kimdir? Yardım talebinde bulunan vatandaşın akıbeti ne olmuştur?
4-
Sel felaketinin öncesinde ve sırasında olay yerinde olan Pazarcık Mahallesi Muhtarı İbrahim Bostancıoğlu, sel felaketi sırasında Kiremithane Mevkiinde acil yardım bekleyen kimsenin olmadığını ifade etmiştir. Bölgeyi çok iyi bilen muhtarımızın bu ifadesine karşın, 3. Zırhlı Tugay Komutan Yardımcılığı’na ait zırhlı araç hangi amaçla ve kimin emriyle Kiremithane Mevkiine gönderilmiş ve köprüsü bile görünmeyen dereden geçmeye zorlanmıştır?
5-Olay anında Saray İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden yardım talebinde bulunulduğu iddia edilmektedir. Emniyet güçleri sel gibi doğal afetlerde 1 dereceden sorumluluğu olan ve bölgeyi iyi bilen İtfaiye görevlilerine neden haber vermemiştir?
6- Sel felaketinin yaşandığı bir bölgeye yüzme dahi bilmeyen bir asker kimin emriyle götürülmüştür?
7- Sel felaketinde yaşamını yitiren Sefa Parhan’ın zırhlı aracın Galata Deresi’ne devrildiği yerden 500 metre uzaklıkta ağaca sarılı halde donarak şehit olduğu ortaya çıkmıştır. Saatlerce ağaca sarılı halde kurtarılmayı bekleyen Sefa Parhan, olay yerinden çokta uzakta olmamasına rağmen neden kurtarılamamıştır? Hava karardıktan sonra da yapılması gereken arama ve kurtarma çalışmaları kimin emriyle sonlandırılmıştır?
8- Askeri aracın Galata Deresine devrilmesinin ardından AKP Saray İlçe Başkan Yardımcısı Erdinç Aksoy’un oğlu, bir dönem AKP Saray Gençlik Kolları Başkanlığı yapmış Murat Aksoy’un askeri araçta olduğu ortaya çıkmıştır. “Aynı acılar yaşanmasın diye oradaydım” şeklinde açıklamalarda bulunan Murat Aksoy’un, olaydan 45 dakika, 1 saat önce bir polis aracının yanında Saray’ın çeşitli noktalarında su taşkınlarını ve su birikintilerini çektiği sosyal medya hesaplarından görülmektedir. Aksoy bu görüntüleri de “Aynı acılar yaşanmasın” diye mi çekmiştir? Bundan daha da önemlisi bölgeyi yakından tanıyan mahalle muhtarı ve zabıta ekipleri varken, ifadelerinin aksine bölgeyle yakından uzaktan alakası olmayan Aksoy’un askeri araçta ne işi vardır?  Sadece sürücünün önünü görebildiği bir araçta, Murat Aksoy nasıl bir yardımda bulunmuştur? Hepsinden önemlisi Murat Aksoy askeri araca hangi vasıfla, kimin olur ve emriyle binmiştir?
9- Adeta ihmaller zincirinin yaşandığı bu vahim olay hakkında Saray Cumhuriyet Savlığı soruşturma başlatmış mıdır?