21.7 C
Saray

Dr. Senem Yılmaz: Pandemi bitmiş değil

En Çok Okunanlar

Optimed Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Uz. Dr. Gökçe Senem Yılmaz, COVİD-19 virüsünün son varyantı olan Omicron Varyantı hakkında önemli bilgiler paylaştı

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Uz. Dr. Gökçe Senem Yılmaz şunları kaydetti:

“2019 yılının Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkarak tüm dünyaya yayılan COVİD-19, aradan 2 yılı aşkın bir süre geçmesine rağmen etkisini sürdürmeye devam ediyor.

Her ne kadar bilim insanları aşı başta olmak üzere COVİD-19’u tamamen ortadan kaldırmak için var güçleriyle çalışsalar da COVİD-19 virüsüilk ortaya çıktığı andan itibaren günümüze kadar sürekli değişimler geçirip yeni varyantlar oluşturarak etkisini sürdürmeye devam ediyor.

2021 yılının son çeyreğinde ortaya çıkarak tüm dünyayı etkisi altına alan Omircon Varyantı, önceki varyantlara kıyasla hem daha bulaşıcı hem de antikorlardan daha az etkilenen bir varyanttır. Bu özellikleri nedeniyle aşılanan ve/veya hastalığı daha önce geçirmiş kişilerde COVİD-19’un gelişmesine ve dünya genelinde olguların hızla artmasına neden olmaktadır. Omicron Varyantı’nın yayılımının önlenmesi ve bireylerin hastalıktan korunabilmesi için bağışıklık yanıtının güçlü olması gerekmektedir. Hala COVİD-19’a karşı uygulanmakta olan aşıların etkinliği azalmakla beraber devam etmektedir. Yapılan çalışmalar hatırlatma dozlarının uygulanmasının korunmayı belirgin olarak artırdığını göstermektedir. Aşı hem sizi hem de sevdiklerinizi korumaktadır. Geç kalmadan bağışıklığınızı güçlendirin. Şikayetleriniz ve şüpheniz varsa doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyin.”

- İrmet Hospital -spot_img

Benzer Haberler

- Advertisement -spot_img

Saray'dan Haberler