23.7 C
Saray

Elektrik, doğalgaz ve LPG’ye gece yarısı zammı

En Çok Okunanlar

Normalleşme zam bombardımanıyla geldi. Bugünden itibaren elektriğe yüzde 15, konutlarda kullanılan doğalgaza yüzde 12 ve LPG’ye 50 ile 60 kuruş arasında zam yapıldı. Hükümetin Temmuz ayında uçacağız açıklamasının ardından yapılan zamlar vatandaşın tepkisine neden oldu

Sözcü’nün haberine göre, elektrik fiyatlarında 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olmak üzere tüm abone gruplarına zam yapıldı. Açıklama Enerji Piyasası Düzenleme Kurumundan geldi.

Yüzde 15 zam yapılacağı belirtilen açıklamada, elektrik üretiminde oluşan maliyet artışları nedeniyle tarifelerde değişikliğe gidildiği ifade edildi. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı;
100 KİLOVAT SAAT 91,56 TÜRK LİRASI
“Elektrik üretiminde oluşan maliyet artışları nedeni ile 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere nihai elektrik satış fiyatlarında tüm abone grupları için yüzde 15 oranında artış yapılmıştır. Bu kapsamda, 1 Temmuz 2021 itibariyle mesken abonelerince 100 kilovatsaat elektrik enerjisi için vergi ve fonlar dâhil olmak üzere 91,56 Türk Lirası ödenecektir.”
DOĞALGAZ DA ZAMLANDI
2021’de Temmuz tarifesine kadar her ay yüzde 1 artış yaşanan doğalgaz fiyatlarına dev zam geldi. Konutlarda kullanılan doğalgazın fiyatı 1 Temmuz itibariyle yüzde 12 zamlandı.
Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ’nin (BOTAŞ) internet sitesinde, temmuz ayına ilişkin tarife tablosu yayımlandı.
Yeni tarifeyle konut tüketimi için yüzde 12, sanayi ve elektrik üretim amaçlı santrallerinin tarifesinde ise yüzde 20 artış yapıldı.
Buna göre, BOTAŞ’ın konut tüketicileri için gaz dağıtım şirketlerine uyguladığı satış fiyatı, 1000 metreküp doğal gaz için 1488 lira 9 kuruş, sanayi abonelerine uyguladığı fiyat ise 1783 lira 35 kuruş olarak belirlendi.
Elektrik üretim amaçlı santrallerinin tarifesinde ise 1000 metreküp doğal gaz için uygulanan fiyat yüzde 20 artışla 2 bin 60 oldu.
Doğalgazda fiyat tarifeleri aylık olarak hesaplanıyor. Yılbaşından temmuz ayına kadar her ay konutlarda kullanılan doğalgaza yüzde 1’er zam yapılmıştı.
POMPAYA YANSIYACAK
LPG’ye bir zam haberi daha geldi. Sektör kaynaklarından edinilen bilgiye göre LPG’ye 50 ile 60 kuruş arasında zam yapılacak.
Yarın geceden itibaren geçerli olacak zammın 26 kuruşu ÖTV’den düşülecek, geri kalan kısmı ise pompa fiyatlarına yansıtılacak.
VATANDAŞ İNİM İNİM İNLİYOR
Hükümetin Temmuz ayında uçacağız açıklamasının ardından yapılan zamlar vatandaşın tepkisine neden oldu. Elektrik, doğalgaz, su faturalarını ödemek için gıda başta olmak üzere tüm harcamalarına kısıtlama getirmek zorunda kaldıklarını her fırsatta dile getiren vatandaşlar “En ucuz fatura su. Elektrik ve doğalgaz ise adeta cep yakıyor. Allah’tan yaz mevsimi geldi de doğalgaz faturası biraz düşecek” diyerek tepkisini dile getirdiler.
Hükümetin uçacağız açıklamasına da gönderme yapan vatandaşlar “Uçtuk ama zamlarla uçtuk. Yakında iğneden ipliğe her şey zamlanacak. Aldığımız 3 kuruş parayla adeta yaşam savaşı veriyoruz” diyerek isyan etti.

- İrmet Hospital -spot_img

Benzer Haberler

- Advertisement -spot_img

Saray'dan Haberler