Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Türkiye İş Kurumu Müdürlüğü tarafından başlatılan “Engelli ve eski hükümlülerin kendi işini kurma projesi” kapsamında kendi işini kurmak isteyen Engelli ve Eski Hükümlülere 50 bin TL’ye kadar hibe verecek.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Tekirdağ Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Yaşar Esen, Engelli ve eski hükümlü çalıştırmayan işverenlerden tahsil edilen İdari Para Cezaları Fonu kullanılarak sağlanan hibe desteğine, eski hükümlü statüsünde olan veya yüzde 40 engelli raporuna sahip, iş kuracağı alanda mesleki eğitim belgesi veya girişimcilik eğitim sertifikası olan vatandaşların hibe desteğine başvurabileceğini söyledi.
TOPLUMA FAYDALI HALE GETİRİLEBİLİR
Tekirdağ Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü işverenlerden aldığı İdari Para Cezaları Fonu’nu kullanarak, eski hükümlü ve yüzde 40 engelli vatandaşlara 50 bin TL’ye kadar hibe verecek. Konu ile ilgili bilgilendirmede bulunan Tekirdağ Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Yaşar Esen; ‘’Eski hükümlü ve engellilerin, proje desteğinden yararlanabilmek için kurmak istedikleri iş hayallerini projelendirmeleri ve bu projelerini komisyon onayına sunmaları gerekiyor. Engelli ve eski hükümlülerin projelendirme noktasında uzman desteğine ihtiyaç duyuyorlar. İşgücü piyasasında kendilerine yer bulmakta zorluklar yaşayan eski hükümlülere, topluma kazandırılmaları ve suç tekrarının önüne geçilmesi için bir şans daha verilmesi gerekiyor. Kendi işini kuracak ve hayallerini gerçekleştirecek olan eski hükümlülerin bu şekilde suçtan uzaklaştırılabilecek ve istihdama katılarak, üreterek topluma faydalı hale getirilebilir’’ ifadelerini kullandı.
11 İLÇE KAYMAKAMINI ZİYARET ETTİ
ÇSGB Bakanı Sayın Jülide Sarıeroğlu öncülüğünde başlatılan “Hayaller Engelsizdir” projesi kapsamında ‘engelli ve eski hükümlülerin hayalleri yarım kalmasın’ diyen İl Müdürü Yaşar Esen Tekirdağ’daki 11 İlçe kaymakamını ziyaret ederek projeyi tanıttı ve destek talep etti. Esen; ilçe kaymakamları ziyaret programını Süleymanpaşa Kaymakamı Arslan Yurt ziyareti ile tamamladı. Yurt ile yaptığı görüşmede Esen; “Birçok yetenekli ve çalışma hayatında kendi işini kurarak başarılı olabilecek vatandaşımız, geçimlerini sosyal yardımla sağlamaya çalışarak, çalışma hayatının dışında kalıyor. Biz İŞKUR olarak dezavantajlı bu grupların önünü açmak ve kendi işlerini kurmalarına yardımcı olmak için Kaymakamlarımızdan bu kişileri bize göndermelerini istiyoruz. Kaymakamlıklarımız tarafından İŞKUR’a yönlendirilecek sosyal yardımla geçinen ancak kendi işini kurmak hayali olan engelli ve eski hükümlülere kendi işlerini kurmaları için ihtiyaç duyacakları girişimcilik eğitimi ve proje hazırlama desteğini İŞKUR olarak sağlayacağız. Böylece Tekirdağ’da daha çok kişinin hibe desteğinden faydalanmasına katkı sağlayarak iş kurma hayali olan bu kişilerin yardım alan değil yardım eden, istihdam sağlayan kişiler olmasını hedefliyoruz. Hayali olan bütün engelli ve eski hükümlülerimizi İŞKUR’a bekliyoruz” diye konuştu.
HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERECEĞİZ”
Bu projenin çalışma hayatının dışında olan, dezavantajlı gruplar için çok önemli bir fırsat sunduğunu belirten Kaymakam Arslan Yurt; Bu konuda İŞKUR ile her zaman işbirliği içinde olduklarını ve böyle bir projenin başarısı için gereken her türlü desteği vereceklerini belirtti.