Saray Belediye Meclisi, Mayıs ayı Meclis toplantısının 2. Oturumunu Meclis Başkan Vekili Levent Köksalan başkanlığında dün saat 15.30’da Saray Kent Konseyi Kültür Evi’nde yaptı. Meclis, ilk oturumda komisyonlara gönderilen konuları karara bağladı. Dilek ve temenniler bölümünde söz alan CHP Belediye Meclis Üyesi Ali Gürsu Ergene, çarşı içinde yaşanan trafik sorununu dile getirdi. Ergene, “Büyükşehir’e ait ana caddelerde esnafın bize ilettiği birtakım sıkıntılar var. Esnaf tek taraf park istiyor. Çift taraflı park olduğu zaman asla bir müşteri bizim dükkanın önünde duramıyor. Ortadan geçip gitmek durumunda kalıyor. Mümkünse tek taraf park olsun. Müşteri gelirse öteki tarafta dursun alışverişini yapsın diyor. Gerekirse biz bu konuyu mecliste görüşelim, meclis kararı alalım. Ulaştırma komisyonuna yollayalım. Büyükşehir ana caddelerine bir çekidüzen versin” dedi.

MECLİS BAŞKANLIĞINA KÖKSALAN VEKALET ETTİ
Saray Belediye Meclisi, Mayıs ayı Meclis toplantısının 2. Oturumunu Meclis Başkan Vekili Levent Köksalan başkanlığında dün saat 15.30’da Saray Kent Konseyi Kültür Evi’nde yaptı.
Toplantı gündeminden önce açıklamada bulunan Meclis Başkan V. Levent Köksalan şunları ifade etti:
“ Başkanımız, çeşitli mevzuat çalışmaları için ilçe dışında bulunduğundan toplantıya katılamayacağını bildirdi. Bu meclise başkan vekili olarak ben başkanlık yapacağım. Ben daha önce öğretmenlik ve yöneticilik yaptığım için bu konuda deneyimli olduğumu düşünüyorum. Bu meclis toplantımızın öncelikle meclisimize, ilçemize, ilimize ve ülkemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.”
MECLİS KOMİSYON RAPORLARINI GÖRÜŞTÜ
Meclis Başkan V. Levent Köksalan’ın açıklamasının ardından meclis gündemine geçildi. Meclis, komisyon raporlarını görüştü. İlk oturumda Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edilen 2018 Mali Yılı Gelir Gider hesapları oy birliğiyle kabul edildi.
İmar Komisyonu’na gönderilen 7 konu görüşüldü. İlk olarak Büyükyoncalı Mahallesi’nde 116 adet taşınmazın mahalle biriminde boşlukta kaldığı belirtilerek Bozoba Mahallesi’ne dahil edilmesi oy birliğiyle uygun görüldü. Bilirkişi oluşturulması için muhtarlara resmi yazı yazılması kararı oy birliğiyle kabul edildi. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin 11 ilçe kreş ve yurt projesi kapsamında yer tespiti talebi daha detaylı incelenmek üzere çalışmanın devamına oy birliğiyle kabul edildi. Nafiye Erol’a ait dilekçe takdir komisyonuna gönderilerek, takdir komisyonunca bedelinin tespit edilerek ilgili kişiye satışının yapılması oy birliğiyle kabul edildi. Belediyeye ait Büyükyoncalı Yeni Mahalle Ek Hizmet Binası’nın Jandarma Komutanlığı’na tahsisi oy birliğiyle ret edilirken, Büyükyoncalı’da dahil edilerek Yeniköy’de çalışmaların devamı oy çokluğuyla kabul edildi.
“YENİ MAHALLE HALKI JANDARMAYI İSTİYOR”
Konu ile ilgili söz alan Ak Parti Belediye Meclis Üyesi Can Terek, “Yeni Mahalle halkı jandarmayı, güvenliği istiyor. Saray halkı nasıl polis karakolunu istiyorsa, emniyete güveniyorsa Yeni Mahalle halkı da jandarmaya güveniyor. Çünkü insanların can güvenliği yok.  Yoncalı Belediyesinin ilk belediye binaları taşkın sahasının içinde. Oraları su basıyor. Bırakın jandarmayı oraya tavuk kümesi olmaz. Jandarma da Yoncalı’nın içinde Jandarma Karakolu yapılana kadar bu yeri istiyor”dedi.
GÜNGÖRMEZ’DE KURBAN KESİM YERİ RET EDİLDİ
İlk oturumda kurban kesim komisyonuna sevk edilen Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin Güngörmez Mahallesi’nde kurban kesim yeri için yer tahsis talebi oy birliğiyle ret edildi.
“BÜYÜKŞEHİR, ANA CADDELERİNE BİR ÇEKİ DÜZEN VERSİN”
Komisyon raporlarının görüşülmesinin ardından dilek ve temennilere geçildi. İlk olarak söz alan CHP’li Belediye Meclis Üyesi Ali Gürsu Ergene çarşı içindeki trafik sorununu dile getirdi. Ergene, “Büyükşehir’e ait ana caddelerde esnafın bize ilettiği birtakım sıkıntılar var. Esnaf tek taraf park istiyor. Çift taraflı park olduğu zaman asla bir müşteri bizim dükkanın önünde duramıyor. Ortadan geçip gitmek durumunda kalıyor. Mümkünse tek taraf park olsun. Müşteri gelirse öteki tarafta dursun alışverişini yapsın diyor. Gerekirse biz bu konuyu mecliste görüşelim, meclis kararı alalım. Ulaştırma komisyonuna yollayalım. Büyükşehir ana caddelerine bir çeki düzen versin” dedi.
“ÇARŞI İÇİNDEN HAYVANLARI ÇEKMİŞ OLURUZ”
Başıboş sokak hayvanlarından vatandaşların rahatsızlık duyduğunu belirten CHP’li Belediye Meclis Üyesi Nazan Pektaş “Çarşı içinde başıboş sokak hayvanlarımız var. İnsanlarımız bundan rahatsız. Ama kanunen de bu hayvanların bir yaşam hakkı var. Biz kısırlaştırma çalışmalarını arttırma yönünde bir çalışma yapmak istiyoruz. Bunun için ben hayvan severlerin ve veterinerlerin de bu işe dahil olmasını istiyorum. Gerekirse hayvan severlerden bağış toplayarak kısırlaştırma işlemi yapılsın. Sivil halkın da katılabileceği bir oluşum planlamamız gerektiğini düşünüyorum. İnsan içerisinde olmayan yerlere istasyonlar kurup, hayvan severler bağışla topladıkları mamalarla her gün hayvanları besleyebilir. En azından çarşı içinden hayvanları çekmiş oluruz”ifadelerini kullandı.
GAZDAŞ YOL BOZUM BEDELİ KARARI TEKRAR GÖRÜŞÜLECEK
CHP Belediye Meclis Üyesi Ali Gürsu Ergene 02.05. 2019 tarihli GAZDAŞ yol bozum bedeli konulu kararda maddi hata olduğunu belirtti. 02. 05. 2019 tarih ve 76 sayılı meclis kararında yer  alan yol bozum bedeli konulu kararın tamamının maddi hata içerdiği bu nedenle Haziran meclisinde gündemde yer verildiği şekliyle incelenmesinin devamına oy birliğiyle karar verildi.