CHP Saray Belediye Başkan Adayı Özgen Erkiş 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla dün akşam Tuana Düğün Salonu’nda kadınlara özel gece düzenledi. Erkiş, “8 Mart’ta örseleyici, biraz travmatik gelişmeler yaşanmıştır ki hiçbir mutluluk ve hiçbir hak bir bedel ödemeksizin karşımıza çıkmaz. Bugün onlarca yıl sonra kadınlar hak yürüyüşünde esaslı bir yol aldılar. Kadınlarımızın kazanmış oldukları dünya çapında ve ulusal boyuttaki hakların artarak devam etmesi ama hiç değilse eğritilmemesi ve muhafaza edilmesi için hepinize tarihi bir görev düştüğünü düşünüyorum”dedi.

CHP Saray Belediye Başkan Adayı Özgen Erkiş 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla dün akşam Tuana Düğün Salonu’nda Kadınlar Günü etkinliği düzenledi. Kadınlar Günü etkinliğine CHP Saray İlçe Başkanı Akın Aytaç, CHP Saray İlçe Yöneticileri, Belediye Meclis Üyeleri ve çok sayıda kadın katıldı.
“KADINLARIN ERKEKLERLE EŞİT OLMASI İÇİN MÜCADELE VERMEKTE KARARLIYIZ”
Gecenin açılış konuşmasını yapan CHP Saray İlçe Başkanı Akın Aytaç şunları ifade etti:
“Kadınların birçok konuda en bilinçli, en sağduyulu tepkilere sahip oldukları tartışılmaz bir gerçek. Kuvvetli sezgileriyle olayları daha erken kavrıyor, sorunları daha iyi görüyor. Çünkü kadın, hayatın zorluklarını en yoğun şekilde yaşar. Yoksulluğun olduğun yerde bunu en derinden hisseden yine kadındır. Bu nedenle kadınlara çok büyük görevler düşüyor. Kadınlarımız, üzerlerindeki baskının da farkındalar. Bu yüzden Cumhuriyet Halk Partisi olarak kadınların siyasetle daha fazla ilgilenmelerini istiyor, memnuniyetle karşılıyor ve destekliyoruz. Kadınlara seçme ve seçilme hakkı 5 Aralık 1934’te Cumhuriyet Halk Partisi’nin mücadeleleri sonucunda verildi. Hak verilmez, alınır diye alınır bir kural vardır. Haklar konusunda kadın yurttaşlarımıza önemli bir görev düşüyor. Hakkı alacaksınız, almasını bileceksiniz, bunun için mücadele edeceksiniz. Mücadele yeriniz belli, bütün Türkiye sahtı. Hakkari’deki de bizim kadınımız, Kırklareli’ndeki de, Muğla’daki, Rize’deki, Kars’taki, Ardahan’daki de bizim kadınımız. Söz veriyoruz Cumhuriyet Halk Partisi kadınların her türlü mücadelesinde yanında olacaktır. Bütün kadın kardeşlerime sesleniyorum. Siz çalışırsınız, üretirsiniz alın teri dökersiniz. Hayatta tüm zorluklara karşı yan yana dimdik, onurla durursunuz. Eşinizle beraber çocuğunuza da bakarsınız. Çalışma hayatında, toplum hayatında, kamu alanında ve siyasette erkek ne ise siz de osunuz. Biz kadın ve erkeklerin eşit olduğuna inanıyoruz. Kadınların erkeklerle eşit olması için mücadele vermekte kararlıyız. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününüz kutlu olsun.”
“EMEK, EŞİTLİK UĞRUNA MÜCADELE EDEN KADINLARIN GÜNÜDÜR”
CHP Saray İlçe Başkanı Akın Aytaç’ın ardından konuşan Simge İçöz şöyle konuştu:
“ Ülkemizde 1921 yılında kutlanmaya başlanan Dünya Emekçi Kadınlar Günü emek gösteren, eşitlik uğruna mücadele eden kadınların günüdür. Bu tarih insanlara kadın haklarının nerelerde başladığını hatırlatmaktadır. Türkiye’de kadınlar 1930 yılından itibaren çıkarılan bir dizi yasayla birlikte Aralık 1934’te yerel ve genel seçimlerde seçme ve seçilme hakkına sahip olmuştur. Atatürk, kadınlara çok sayıda Avrupa ülkesinden daha önce seçme ve seçilme hakkı tanımış, çok eşliliği kaldırmış, eşit eğitim hakkı getirmiş ve kadınların iş hayatına katılmasını sağlamıştır. Türkiye bu anlamda Fransa ve İtalya’dan 11, Bulgaristan’dan 13, Yunanistan’dan 15 İsviçre’den ise 36 yıl önce kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanımıştır. Dünyada eşit haklar isteyen kadınların mücadelelerinden etkilenen Türk Kadınları eğitim, çalışma ve oy hakkı için sesleri uzun yıllardan beri duyurmaya çalışmışlardır. Bugün toplumsal cinsiyet en fazla kadınları olumsuz etkilemekte, çocuklarda cinsiyet seçimi, kadına yönelik şiddet, namus cinayetleri ve kabul edilemez uygulamalar hala devam etmektedir. Ülkemiz kadınların okuma yazma oranı, eğitim düzeyi, çalışma yaşamı ve siyasi yaşama aktif katılımı ve kadın sağlığı konusundaki göstergeler incelendiğinde gösterilen tüm çabalara ve ilerlemelere rağmen hala olması gerekenden çok uzaktır. Atatürk’ün ‘Dünya üzerinde gördüğümüz her şey kadının eseridir’ sözleriyle konuşmamı bitirmeden önce tüm ayrımcılıklardan uzak, yaşanabilir bir dünya yaratmak adına eşitlik, özgürlük ve demokrasi adına kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyorum.”
“KADIN TOPLUMUN İÇİNDEYSE O TOPLUM İLERİDİR”
Gecede bir konuşma yapan CHP Saray İlçe Kadın Kolları Başkanı Fatma Aslan konuşmasında şu ifadelere yer verdi:
“Kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olması için verdiği mücadele 8 Mart 1957 yılında başlamıştır. O gün New York’ta 40 bin kadın dokuma işçisinin daha iyi çalışma koşulları istemiyle yaptıkları grev, her zamanki gibi polisin saldırısıyla sonuçlanmış, kapatıldıkları fabrikada çıkan yangında 129 kadın can vermiştir. Bu olaydan 53 yıl sonra 26 Ağustos 1910’da Danimarka’nın Kopenhag kentinde toplanan 2.enternasyonele bağlı Sosyalist Kadınlar 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olmasını önermiş ve oy birliğiyle kabul edilmiştir.
“SADECE BİR GÜN ÇİÇEKLE SEVİNDİRİLEN KADIN DEĞİL, HAYATIN HER ALANINDA MÜCADELECİ KADIN OLMALIDIR
Atatürk Türk Kadınına gereken değeri vermiş ve kadınların medeni ve siyasi, seçme ve seçilme hakkının tanınması gibi önemli haklara kavuşmasını sağlamıştır. Bugün kazandığımız kadın haklarını yıllar öncesinden bize sağlayan Cumhuriyet’imizin ve partimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını Cumhuriyet Halk Partili kadınlar olarak saygı ve minnetle anıyoruz. Kadın toplumun içindeyse o toplum medenidir. Kadın toplumun içindeyse o toplum ileridir. Kadın toplumun içindeyse o toplum üretkendir. Artık uğruna gün düzenlenen kadınlar istismar edildiklerinin, kendi kişiliklerinin ve emeklerinin değerinin farkına varmalıdır. Siyasal ve toplumsal talepleri için mücadelelerinden vazgeçmemelidir. Şimdiye kadar edindikleri kazanımları yitirmemeleri gerektiğinin bilincine varmalıdır. Sadece bir gün çiçek verilip sevindiren kadın değil, hayatın her alanında mücadeleci kadın olmak zorundadırlar. Cinsel ve sınıfsal sömürüye son vermek adına savaşsız barış dolu bir dünya yaratmak adına, emeğin değerinin katlanması talebimizle kadınlarımızın 8 Mart Emekçi Dünya Kadınlar Günü’nü kutlarım.”
“HİÇBİR MUTLULUK VE HAK BEDEL ÖDEMEKSİZİN KARŞIMIZA ÇIKMAZ”
Gecede son konuşmayı yapan CHP Saray Belediye Başkan Adayı Özgen Erkiş şunları ifade etti:
“ Çok sevgili hemşerilerim, az önce kıymetli konuşmacıların tarihi önemine atıfta bulundukları bir gündür 8 Mart. Biraz örseleyici, biraz travmatik gelişmeler yaşanmıştır ki hiçbir mutluluk ve hiçbir hak bir bedel ödemeksizin karşımıza çıkmaz. Bugün onlarca yıl sonra kadınlar hak yürüyüşünde esaslı bir yol aldılar. Türkiye’de de kadın haklarının bugün geldiği noktayı Cumhuriyet Halk Partisi’nin ve Atatürk’ün kadına verdiği değerle bilmekteyiz. O yüzden böylesi bir gecede kadınlarımızın kazanmış oldukları dünya çapında ve ulusal boyuttaki hakların artarak devam etmesi ama hiç değilse eğritilmemesi ve muhafaza edilmesi için hepinize tarihi bir görev düştüğünü düşünüyorum. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nüzün hepinize kutlu olmasını diliyor, saygılarımı sunuyorum.”

KADINLAR GÖNÜLLERİNCE EĞLENDİ
Konuşmacıların ardından sahne alan ünlü sanatçı Salih Demirci, seslendirdiği duygusal şarkılarla dinleyicileri mest etti, hareketli şarkılarla davetlileri adeta coşturdu. Salih Demirci bir süre sonra sahneyi Yırtık Uçurtma eski solisti Mutlu Arı ve grubuna bıraktı. İzmir Marşı ile coşku tavan yaparken, eğlence gecenin ilerleyen saatlerine kadar sürdü. Kadınlar gönüllerince eğlendiler.