Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş, Salı günü saat 17.00’da Saray Kent Konseyi Kültür Evi’nde muhtarlarla ilk toplantısını yaptı. Mahalle muhtarlarının talep ve önerilerini dinleyen Başkan Erkiş,  muhtarlar tarafından ‘ulaşılamayan başkan’ ilan edilmesine sitem etti. Erkiş, “Hiçbir Belediye Başkanı seçildiğinin ilk 1 ayında muhtarlar tarafından istenmeyen adam ilan edilmemiştir. Böyle başlamamız iyi oldu, bundan sonra çıta yükselecektir. Birlikte iyi şeyler yapabilmek adına dip noktasından başlamak üzereyiz” dedi.
“HİÇBİR BELEDİYE BAŞKANI İLK AYDA ‘İSTENİLMEYEN ADAM’ İLAN EDİLMEMİŞTİR”
Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş, Salı günü saat 17.00’da Saray Kent Konseyi Kültür Evi’nde muhtarlarla ilk toplantısını yaptı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş şunları ifade etti:
“ Hiçbir Belediye Başkanı seçildiğinin ilk ayında muhtarlar tarafından istenmeyen adam ilan edilmemiştir. Böyle başlamamız iyi oldu, bundan sonra çıta yükselecektir. Birlikte iyi şeyler yapabilmek adına dip noktasından başlamak üzereyiz. Büyük beklentiler içerisinde dahil olduğum Belediye Başkanlığı sürecinin ilk bir buçuk ayında yalın kat gerçekliklerle, çıplak gerçekliklerle uğraşmak durumunda kaldık. Halk arasındaki tabirle ‘gönüller şelale’ ama olanak yok, ihtiyaçlar sınırsız. Ne yapabileceğimizi düşünerek ilk bir buçuk ay geçti. Bundan sonra konuya biraz daha hakim olduğumuzu biliyorum. En azından artık yapamayacağımız şeyleri daha çok farkındayız. Genelde Türkiye’de Belediyecilik bir kriz yaşıyor. 5216 sayılı Büyükşehir Yasası’nın hakim olduğu birçok yerde ilçe belediyeleri ne yapacağını bilemez durumdalar. Olay muhtarların her birinin hem ilçe Belediye Başkanıyla ilişkilerim iyi olursa mahalleme ne katkı sağlarım hem de Büyükşehir Belediye Başkanı ile aram iyi olursa mahalleme ne katkı sağlarım yarışına gidiyor.
O SAAT BENİM SİZLERE HESAP VERME ZAMANIM OLUR”
Belediye Başkanlarının da kendi kümelerinde aynı yarışın içinde olmalarına gidiyor. Büyükşehir Başkanıyla aram iyi olsun ki buraya bir şey getireyim. Oysaki daha özgün, daha kurumsal bir yapı ortaya konulmuş olsun dilerdim. Gördüğüm kadarıyla henüz yok, zaman ister. 30 vilayetle denemeye başladığımız Büyükşehir Yasası rüştünü ispatlamış değil. Birçok Büyükşehirde aynı bocalamaların yerel liderler tarafından yaşandığını düşünüyorum. Sizin açınızdan olayın öncelikle yakıcı boyutlarını daha sonra da memnuniyet verici boyutlarını birazdan alacağım. Tecrübeli isimler var onlardan da faydalanacağız. Her muhtarımın mutlaka söz almasını istiyorum. Bana dair yapılan eleştirilerin birçoğuna hak veriyorum. Telefon trafiği dahil birçok şeyi yönetemedik. Ama bu tip görüşmeler bizim için ön açıcı olacaktır. Gıyabımda yargısız infazlar oldu. Onlara da saygı duyuyorum. Ben nasıl seçilmişliğin heyecanını yaşıyorsam, isterse dördüncüye, beşinciye seçilmiş olsun seçilmenin bir heyecanı var. Haftada 1 gün hiç değilse 10-15 muhtarımla kimler uygunsa burada saatini belirleriz. O saatte benim sizlere hesap verme zamanım olur.”
“İFTAR YEMEĞİNDE BELEDİYE VE SİZİNLE ALAKALI HİÇBİR GÜNDEMİMİZ YOKTU”
Muhtarlardan ilk alarak söz alan Saray Muhtarlar Derneği Başkanı Mehmet Özmen, “Muhtarlar Derneği olarak düzenlediğimiz iftar yemeğinde Belediye ile alakalı sizinle alakalı hiçbir konu gündemimizde yoktu. Özellikle yeni seçilen muhtar arkadaşlarımızın iş yapma telaşı var, arayıp ulaşamıyorum iletemiyorum gibi spontane gelişen bir gündem oldu. Bunu konuşurken de dedik ki Bayram sonuna kadar Başkanımız bizi davet etmezse, biz gideriz Başkanımıza bir araya gelelim deriz. Orada da sizi istenmeyen adam ilan etmedik. Bir yerel gazete haber yaptı iftar yemeğimizi onu da eleştirdik. Hangi muhtarlarla konuştunuz da yaptınız? Muhtarlarımızın dışında hiç kimse yoktu. Hiçbir gazeteye de demeç vermedik”dedi.
MUHTARLARIN TALEP VE ÖNERİLERİNİ DİNLEDİ
29 Mahalle muhtarı ile bir araya gelen Başkan Özgen Erkiş, muhtarları tek tek dinleyerek mahallelerdeki eksiklikleri not aldı. Muhtarlarla yakından ilgilenen Başkan Erkiş, mahallelerdeki çalışma metodlarını muhtarlarla birlikte belirledi.