Saray Esnaf ve Sanatkârlar Odası’nda kongre tarihinin 6 Ocak 2018 Cumartesi günü olarak belirlenmesinin ardından, Başkan adaylarından Esat Yalçın açıklamalarda bulundu. Mevcut başkanın korkuyla baskın seçime gittiğini ifade eden Yalçın, “Özverili çalışmalarımız, esnaf arkadaşlarımızın desteği mevcut başkanı rahatsız etmiş olacak ki, 31 Mart 2018 tarihine kadar yapılabilecek kongrenin tarihini 6 Ocak olarak belirlemek zorunda kaldı. Bu da yetmezmiş gibi makamının verdiği ağırlığı kullanarak bana ve ekibime destek olan esnaf arkadaşlara baskı yapmaya başladı. Mevcut başkan şunu çok iyi bilmelidir ki, Saray esnafı baskıya ve tehdide pabuç bırakmaz. Ben ve ekibim Esnaf Odasına yakışmayan bu anlayışın karşısına hür iradelerimizle çıktık. Varsın birileri baskıyla, tehditle oy istesin. Biz sevgiyle ve dostlukla oy istiyoruz, istemeye de devam edeceğiz. Önemli olan mevcut başkanın kişisel çıkarları mıdır, yoksa Saray esnafının çıkarları mıdır hep birlikte bunu oylayacağız” dedi.

Saray Esnaf ve SanatkârlarOdası Başkan Adayı Esat Yalçın 6 Ocak 2018 Cumartesi günü yapılacak kongre öncesi açıklamalarda bulundu.
KORKU, BASKIN SEÇİMİ GETİRDİ
İlk olarak Esnaf Odası’nda kongre tarihinin 6 Ocak 2018 Cumartesi günü olarak belirlenmesini değerlendiren Esat Yalçın, “Çok açık ki ortada alelacele belirlenmiş bir kongre tarihi var. Çalışmalarımız, esnaf arkadaşlarımızın desteği mevcut başkanı rahatsız etmiş olacak ki, 31 Mart 2018 tarihine kadar yapılabilecek kongrenin tarihini 6 Ocak olarak belirlemek zorunda kaldı. Kısacası mevcut başkanın korkusu baskın seçimi getirmiştir. Ama şunu iyi bilmelidir ki korkunun ecele hiçbir faydası yoktur” dedi.
ESNAFA BASKI YAPILIYOR
Mevcut Başkan tarafından yönetim listesinde yer alan kişiler başta olmak üzere, Saray esnafına baskı yapıldığını iddia eden Esat Yalçın, şunları ifade etti:
Baskıyla, makam gücünü kullanarak insanların tercihlerini değiştirebileceğini düşünen bir anlayışla mücadele ediyoruz. Saray esnafına ‘ben size kredi verdim beni desteklemek zorundasınız’ demek kadar utanç verici bir şey olabilir mi? Mevcut başkan kimseye hayrına kredi vermemiştir. Saray esnafı şartlarını yerine getirdiği için kredi kullanmıştır. Bunu lütuf olarak göstermek, esnafa anlatacak başka bir şeyi olmamasından kaynaklanmaktadır. Mevcut Başkan şunu çok iyi bilmelidir ki, Saray esnafı baskıya ve tehdide pabuç bırakmaz. Ben ve ekibim Esnaf Odasına yakışmayan bu anlayışın karşısına hür iradelerimizle çıktık. Varsın birileri baskıyla, tehditle oy istesin. Biz sevgiyle ve dostlukla oy istiyoruz, istemeye de devam edeceğiz.”
KİMİN PARASIYLA KİME HAVA ATIYORSUN!
Esnaf Odası’nın düzenlediği kanat partilerini, piknikleri ve kahvaltı organizasyonlarını da sert bir dille eleştiren Yalçın, “Mevcut Başkan en son bir piknik yaptı ki evlere şenlik. Piknikte Saray esnafı dışında kimi ararsan var. Pazar günü de kahvaltı vereceklermiş. Mevcut Başkana soruyorum, kimin parasıyla kime hava atıyorsun? Çok açık ki Saray esnafının parasıyla birileri güç gösterme peşinde. Bu anlayışa Saray esnafının desteğiyle dur diyeceğiz” dedi.
BIRAKIN YALANI DOLANI, GERÇEKLERLE OY İSTEYİN
“Gördüğümüz destek mevcut başkanı rahatsız etmiştir” diyen Esat Yalçın, açıklamalarına şöyle devam etti:
“Saray esnafının değişim ve yenilenme isteğinden oldukça rahatsızlar. Esnafa anlatacak bir şeyleri olmadığı için bel altı vurmaya çalışıyorlar. Neymiş Esat Yalçın esnaf olmayan bazı kişilerden, yerel yöneticilerden destek alıyormuş. Esnafa söyleyecek bir sözü olmayanlar, masal anlatarak oy alma peşine düşmüş durumdalar. Saray Esnaf ve Sanatkârlar Odası siyasetten bağımsız bir kuruluştur. Ben ve ekibim esnafımızdan aldığımız destekle odamızın siyaset üstü anlayışını yeniden kuracak, tüm kurum, kuruluşlara eşit mesafede olacak ve esnaf odası üzerinden ilçe siyasetini dizayn etme anlayışını ortadan kaldıracağız. Neymiş Esat Yalçın’ın borcu varmış. Esnaflık yapan adamın borcu da olur alacağı da, müteahhitlik yapan birisi bunu bilemez. Mevcut başkan sağda solda benim borcumu anlatacağına, 8 yılda esnaflıktan müteahhitliğe nasıl yükseldiğini anlatsın! Bütün siyasi çevrelere eşit mesafede olacak, bütün kurum ve kuruluşların ortak dayanışmasını heveslendirecek bir anlayışı kurduğumuzda Saray esnafının yüzü gülecek, bu kibirli kişinin yönetiminden sonra herkes rahat bir nefes alacak. Saray’da esnaflık yapan tek bir kişi bile mağdur edilmeyecek.”
GAYEMİZ BELLİ, ESNAF ODASINI ESNAF YÖNETECEK
Esnaf Odası’nda başkanlığa seçilmesi durumunda müteahhitliğe terfi etmeyeceğini özellikle vurgulayan Esat Yalçın,“Saray esnafının sorunlarını müteahhitlik yapan birisi değil, esnaflık yapan biri bilir. Mevcut başkan esnaflık değil müteahhitlik ve servis taşımacılığı yapmaktadır. Esnaflığı aktif sürdüren bir faaliyeti yoktur. Bu nedenle Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası’na ve Saray Şoförler Odası’na kayıtlıdır. Dolayısıyla ilçede yaşayan küçük ve orta ölçekteki esnafın sorunlarına çözüm getirme konusunda başarılı bir tablo ortaya koyamadığı aşikârdır. Bu yola çıkarken önceliğimi açık bir şekilde dile getirmiştim, şimdi tekrar ifade ediyorum, esnaf odasını esnaf yönetecek. Bu kadar net ve açığız” şeklinde konuştu.
SARAY ESNAFI EN DOĞRU KARARI VERECEKTİR
Saray esnafının uygar ve demokratik bir anlayışa sahip olduğunu dile getiren Esat Yalçın, “Şundan çok eminim, Saray esnafı baskıyla, tehditle oyunun rengini değiştirmez. Son günlerde esnafımız üzerinde uygulanan bu baskı ve tehdit ortamı mevcut başkanın değişmesi için başlı başına bir nedendir. Saray esnafının bu fırsatı en iyi şekilde değerlendireceğini ve özgür iradeleriyle en doğru kararı vereceğini düşünüyorum. Bu nedenle 6 Ocak Cumartesi günü bütün esnaf arkadaşlarımı Tuana Düğün Salonu’na gelip, oy kullanmaya davet ediyorum” dedi.