Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü dolayısıyla “+1 Farkla Koşuyoruz” sloganı ile Marmaraereğlisi ilçesinde 47 metrelik farkındalık koşusu düzenledi. Programda downsendromlu çocukların düzenlendiği gösteriler de sergilendi.

“DOWN SENDROMU BİR HASTALIK DEĞİLDİR”
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda açılış konuşmasını Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Talat Atay yaptı. Konuşmasında 21 Mart Dünya Down Sendromu farkındalık gününün önemine vurgu yapan Daire Başkanı Atay, “Downsendromu bir hastalık değildir. Öncelikle bunun farkına varmamız gerekiyor. Downsendromlu kardeşlerimizin normal insanlara göre 1 kromozom fazlası vardır. Onlar bizlerden daha insaflı, içten ve duygusaldırlar. Senede bir gün de olsa bu farkındalığı fark ettirebilmek için Marmaraereğlisi’ndeyiz” dedi.
“DOWNSENDROMLU KARDEŞLERİMİZİN BİZDEN HİÇBİR FARKI YOK”
Etkinliğin Marmaraereğlisi’nde düzenlenmesinden dolayı mutlu olduğunu dile getiren Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ise, “Downsendromlu kardeşlerimizin bizden hiçbir farkı yok. Onların yalnızca bir kromozomu bizden fazla. Bizler bugün sağlıklı olabiliriz ama unutulmamalıdır ki hepimiz engelli adayıyız. Biz de Marmaraereğlisi Belediyesi olarak hem zihinsel engelli hem de bedensel engelli kardeşlerimizle birlikte yürüyoruz yolumuzda” diye konuştu.
Konuşmaların ardından ZİÇEV’de eğitim gören downsendromlu öğrenciler, program için hazırladıkları gösterileri sergiledi. Düzenlenen gösteriler ve çalan müziklerle doyasıya eğlenen çocuklar, unutamayacakları bir gün yaşadı. Gösterilerin ardından 47 metrelik farkındalık koşusu gerçekleştirildi. Son olarak farkındalık koşusuna katılan öğrencilere protokol üyeleri tarafından madalya takdim edildi.