4. Uluslararası 11. Geleneksel Kültür Sanat ve Barış Festivali’nin ateşi dün saat 18.00’da gerçekleştirilen kortej yürüyüşlü etkinlik ile yakıldı. Gerçekleştirilen açılış töreninde Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban barış ve kardeşlik vurgusu yaparken Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ise Saray’da yürütülen alt yapı ve üstyapı çalışmalarının %80’in Kasım ayı sonunda bitirileceğine dikkat çekti.

Ramazan FİŞEK – Saray Gazetesi

festival ateşi yakıldı2FESTİVALİN AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİ

Saray’da geleneksel hale gelen festival bu yıl Yüce Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Trakya Manevraları çerçevesince ziyaretinin 79. yıl dönüm gerçekleştirildi. Kültür Sanat ve Barış ismi ile bu yıl gerçekleşen festivalin açılışı dün saat 18.00’da başlayan kortej yürüyüşü ve ardından festival ateşinin yakılması ile başlamış oldu. Gerçekleşen açılış törenine Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, CHP Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü, Saray Kaymakamı Alp Arslan, Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban, Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel protokolde yer alan isimlerdi.

festival ateşi yakıldı4KORTEJ RENKLİ GÖRÜNTÜLERE SAHNE OLDU

Gerçekleştirilen ada yürüyüşünde ise renkli görüntüler ortaya çıktı. Yabancı ülkeden gelen grupların kendi kültürlerine özgü kıyafet ve sergiledikleri görsel danslar ilgi çekti. Saraylı vatandaşların da kortej yürüyüşüne katılımı yoğun oldu.

“KARDEŞ ÜLKELERİN DAYANIŞMA DUYGULARI BİZLER İÇİN ÇOK ÖNEMLİYDİ” Gerçekleştirilen kortej yürüyüşünün ardından Atatürk Alanı önünde bir araya gelen kitleye hitaben ilk konuşmayı Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban gerçekleştirdi. Belediye Başkanı Nazmi Çoban “Bizler, barışın ve kardeşliğin dünyada en önemli insani ölçüt olduğuna inanan insanlarız. Bildiğiniz gibi ülkemiz yakın dönemde acı durumlar yaşadı. Tüm bu olumsuzluklara rağmen, tereddüt etmeden dünyanın öbür ucundan kalkıp gelen kardeş ülkelerin dayanışma duyguları bizler için çok önemliydi. Kendilerine ayrıca teşekkür ediyor, böylesi günlerde birlik ve beraberlik sergiledikleri için şükran duygularımızı sunuyorum.” dedi.

“AYDINLIK YARINLARIN, UMUDU, TEMELİ, GÜVENCESİ SİZLERSİNİZ”

Başkan Nazmi Çoban konuşmasını “Sevgili Saraylılar, Saray’da aydınlık yarınların, umudu, temeli, güvencesi sizlersiniz. Öncelikle sizlere teşekkür ediyorum. Daha fazlasını hak ediyorsunuz. Sarayın barış dolu, sevgi dolu, aydınlık yüzlü, güzel insanları… Saray’da aydınlık yaşamı, çağdaş yaşamı kolektif değişimi ve dönüşümü hep birlikte gerçekleştiriyoruz. Emin olun bu hızı kimse kesemeyecek, bu hızı durdurmaya kimsenin gücü yetemeyecek. Saray’ın varacağı yer, daima söylediğimiz gibi aydınlıklar limanı olacaktır.” Dedi ve konuşmasını emeği geçenlere teşekkür ederek noktaladı.

“TÜM VERDİĞİMİZ SÖZLERİ TUTACAĞIZ”

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ise “15 Temmuz Türkiye halkımızın darbe girişimine karşı vermiş olduğu en büyük mücadeledir. Tekirdağlılar olarak Saraylılar olarak bu mücadeleyi hep birlikte verdik.”dedi. Başkan Albayrak konuşmasının devamında ise “2 yıldır çok zorluklar çektiniz. Kasım ayı sonunda alt yapı çalışmalarının sonuna gelinmiş olunacak. Saray tüm sorunlarının %80’i bitirilmiş olacak. Tüm Saraylılar’a sabırlı davranışlarından dolayı teşekkür ediyorum. Tüm verdiğimiz sözleri tutacağız. Saray Belediye Başkanımız Nazmi Çoban’ın her zaman yanındayım. Böyle güzel bir festivalde bizleri bir araya getirdiği için kendisine teşekkür ediyorum. Festivalimiz hayırlı olsun.”dedi. “MUSTAFA KEMAL’İN YOLUNDAN AYRILMAMALIYIZ”

Festival açılışında konuşan son isim ise CHP Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü oldu. CHP’li Köprülü “Festival gibi etkinlikler kültürümüzü, değerlerimizi yaşattığımız ve bizleri bir araya getiren etkinliklerdir. Bu güzel etkinlikte emeği geçen başta Belediye Başkanımız Nazmi Çoban’a, Belediye Meclis Üyelerimize, ilçemiz bürokratlarına, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”dedi. Köprülü açıklamasını FETÖ kapsamında yürütülen operasyonlara getirerek “Siz bu ülkenin kurucu felsefesi olan laik demokrat sosyal bir hukuk devleti olma özelliği ile oynarsanız, devlet içindeki liyakat anlayışını tarikatlara cemaatlere terk ederseniz bugün FETÖ yarın başka bir isimde tarikat ve cemaat yine aynı şeyi yapabilir. Mustafa Kemal’in anlayışından ve yolundan ayrılmamalıyız.”dedi.

festival ateşi yakıldı3FESTİVAL ATEŞİ YANDI

Gerçekleştirilen konuşmaların ardından Atatürk büstünde hazır bulunan meşaleler protokolde yer alan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban, CHP Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü ve Ergene Belediye Başkanı Rasim Ünal tarafından yakıldı.