İlk kez bu yıl uygulanacak destek programıyla 10 bin 500 çiftçiye 51 bin büyük, 80 bin küçükbaş dağıtılacak.
Genç çiftçiye hibe damızlık Şili’den geliyorGenç çiftçilerin dört gözle beklediği damızlık büyükbaş hayvanlar Şili ve Avrupa’dan gelecek. Bu yıl ilk kez uygulanan Genç Çiftçi Hibe Desteği Programı kapsamında 10 bin 500 genç çiftçiye 51 bin büyükbaş ve 80 bin küçükbaş hayvan karşılıksız verilecek.
30 B
İN LİRAYA KADAR HİBE DESTEĞİ
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından bu yıl ilk kez uygulamaya konulan “Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programı” kapsamında genç çiftçilere 30 bin liraya kadar karşılıksız (hibe) destek sağlanması öngörülüyor. Bu destekten yararlanmak için 397 bin genç çiftçi bakanlığa başvurdu. Ayrılan kaynağın sınırlı olması nedeniyle sadece 14 bin 970 çiftçi, destekten yararlanma hakkı elde etti. Hibe desteği almaya hak kazanan genç çiftçilerin 10 bin 500’ü ise küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık projesi ile destek almaya hak kazandı.
ŞİLİ VE 8 AVRUPA ÜLKESİNDEN İTHALAT YAPILACAK
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, hayvancılık projesi kabul edilen ve 30 bin liraya kadar hibe desteği almaya hak kazanan 10 bin 500 çiftçiye nakdi para vermek yerine 30 bin lira eş değerinde canlı hayvan vereceğini daha önce duyurmuştu. Bakanlık, bu hayvanların temini için Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü(Tİ- GEM)’nü görevlendirdi. Genç çiftçilere verilecek hayvanların temini için çalışmaların büyük ölçüde tamamlandığını belirten Tarım İşletmeleri Genel Müdür Yardımcısı Dr. Halil İbrahim Özbayat bu hafta sonundan itibaren hayvanların Türkiye’ye giriş yapacağını söyledi.