Çerkezköy Özel İrmet Hospital Yenidoğan Yoğun Bakım Uzmanı Uzm. Dr. Hülya Halis 17 Kasım Dünya Prematüre Günü dolayısıyla açıklamalarda bulundu. Halis, “Prematüre bebekler zamanından önce doğan ve hala anne karnındaki sıcaklığa ihtiyaç doğan bebeklerdir. Ülkemizde ve dünyada tüm gebelerin yaklaşık %10’u maalesef erken doğumla sonuçlanmaktadır” dedi.

MOR CİVCİV ERKEN DOĞAN BEBEKLERİ TEMSİL EDER
Çerkezköy Özel İrmet Hospital Yenidoğan Yoğun Bakım Uzmanı Uzm. Dr. Hülya Halis, “
2009 yılından beri hemen hemen tüm dünya ülkelerinde Kasım ayı Prematüre Farkındalık Ayı olarak kabul edilmekte ve 17 Kasım ise Dünya Prematüre Günü kabul edilip çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Mor civciv ise güzel ve anlamlı bir benzetme ile bu erken doğan bebekleri temsil etmektedir. Neden mor civciv sorusunun cevabı ise erken doğan bebekler özellikle solunum ve dolaşım problemleri nedeniyle halk arasında morarma olarak bilinen siyanotik doğum sebebiyledir.
TÜM GEBELERİN YÜZDE 10’U ERKEN DOĞUMLA SONUÇLANMAKTADIR
Prematüre bebekler zamanından önce doğan ve hala anne karnındaki sıcaklığa ihtiyaç duyan bebeklerdir. Ülkemizde ve dünyada tüm gebelerin yaklaşık %10’u malesef erken doğumla sonuçlanmaktadır. Teknolojideki tüm ilerlemelere rağmen bu bebeklerin ölüm ve sakatlık oranları hala yüksektir.
AMAÇ ERKEN DOĞAN BEBEKLERİN ÖNCELİKLE YENİDOĞAN UZMANIN ELİNDE DOĞMASINI SAĞLAMAK
Bu nedenle Prematüre Farkındalık Ayındaki amacımız bu bebeklerin sağlık kuruluşlarının ve bakımlarının kalitesini arttırmak, ülkemizdeki yenidoğan uzmanının sayısını arttırmaya yönelik çalışmaları desteklemek ve erken doğan bebeklerin öncelikle yenidoğan uzmanının elinde doğmasını sağlamaktır.”