Kurban bayramının olmazsa olmazı kurbanlıktır. Kurban bayramında kurban kesecek olanların hayvan alabileceği Saray Hayvan Pazarı, Ayaspaşa Mahallesi Depo Caddesi Yeni Devlet Hastanesine yakın bir noktaya kuruldu.
hayvan-pazari-kuruldu-2Ramazan FİŞEK – Saray Gazetesi
SADECE KÜÇÜKBAŞ KURBANLIKLAR SATILIYOR
Kurban Bayramı adından da anlaşıldığı gibi kesilen bir kurbanlık hayvanın etini paylaşmak ve oluşacak yardımlaşma zinciri ile ihtiyaç sahiplerinin yüzünü güldürmektir. Kurbanlık hayvanın olmazsa olmaz olduğu bu bayramda Saray Hayvan Pazarı, dün itibariyle kuruldu. Sadece küçükbaş hayvanların satıldığı Saray hayvan Pazarında, kurbanlık alan vatandaşların hayvan kesimini yaptırabilecekleri kesim yeri de bulunuyor.
800 TL’DEN BAŞILIYOR 1250 TL’YE KADAR ÇIKIYOR”
Saray Hayvan Pazarında satışta bulunan mal sahipleri “Geçtiğimiz yıla göre kurbanlık fiyatlarında değişiklik olmadı. Baskül (canlı et fiyatı) ortalama olarak 16 TL. Kurbanlıklara arasında 800TL ila 1 250TL arasında fiyat farkı oluşuyor.” dediler.
hayvan-pazari-kuruldu-1“KESİM YERİ DE BULUNUYOR”
Mal sahipleri kurbanlık almak için gelecek olan kişilere yardımcı olacaklarını da belirterek “Hayvan pazarı alanı içerisinde belediyeye ait olan bir kesim yeri var. Aldıkları kurbanlık zarar görmeden ve hijyen bir ortamda kesilmiş olacak. Böylelikle geçmiş bayramlarda alışıla gelmiş olan kesilmiş hayvan atıkları gibi görüntüler oluşmamış olacak.” ifadelerini kullandılar.
PAZAR GÜNÜ SATIŞLARDA YOĞUNLUK BEKLENİYOR
Saray Hayvan Pazarı’nda kurbanlıkları alıcısı ile buluşturan mal sahipleri, Kurban Bayramının birinci günü öğlene kadar hayvan satışlarının süreceğini belirterek her yıl olduğu gibi bu yılda arife gününde Saray Hayvan Pazarında yoğunluk yaşanmasını muhtemel görüyor.