Saray Süt Üreticileri Birliği öncülüğünde Almanya’dan Saray’a 1 Milyon TL değerinde 90 adet Smental cinsi sığır getirildi. Gümrük işlemlerinin tamamlanmasının ardından Cumartesi günü Karabürçek Mahallesi’ne getirilen sığırlar, Saraylı 7 üreticiye dağıtıldı. Projeyle Saray’da hayvancılığın gelişimine katkı sağlamakla birlikte, ırk ıslahını da hedeflediklerini ifade eden Saray Süt Üreticileri Birliği Başkanı Fikret Özer, “Smental cinsi sığırlar hem süt hem de et açısından oldukça verimlidirler. Sığırlarımızın hepsi yüklü olduğu için kısa sürede sayısal olarak da önemli bir artış sağlamış olacağız” dedi. Sığırların teslim törenine katılan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, başarılı çalışmalarından dolayı Süt Birliği Başkanı Fikret Özer’i ve Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Mümin Buluş’u kutladı.

 

Saray Süt Üreticileri Birliği bölgede hayvancılığı geliştirmek adına hayata geçirdiği projelere bir yenisini ekledi.
TESLİM TÖRENİ DÜZENLENDİ
Süt Birliğinin aracı olmasıyla Saray’lı 7 üretici Almanya’dan 1 Milyon TL değerinde 90 adet Smental cinsi sığır aldı. Cuma akşamı Tekirdağ Limanına gelen sığırlar için Cumartesi günü Karabürçek Köyünde Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Meclisi Üyesi Mümin Buluş, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Belde A.Ş. Müdürü Ali Osman Yaşar, CHP Saray İlçe Sekreteri Erol Gürler, Saray İlçe Tarım Müdürü Asuman Ertaflan, Saray Süt Üreticileri Birliği Başkanı Fikret Özer ve üreticilerin katılımıyla teslim töreni düzenlendi.
IRK ISLAĞINI SAĞLAMAYI HEDEFLİYORUZ
Yaklaşık 1 Milyon TL civarında olan proje hakkında bilgi veren Saray Süt Üreticileri Birliği Başkanı Fikret Özer, şunları ifade etti:
“Bu proje kapsamında Almanya’dan 90 adet Smental Sığır getirdik. Bir sığırın maliyeti üreticilerimize her şey dahil 3 bin euro’dur. Toplamda 1 milyon TL’yi geçen bir proje. Sığırlarımız Pazarcık, Küçükyoncalı, Güngörmez, Demirler, Göçerler ve Karabürçek Mahallelerimizdeki 7 üreticiye dağıtılacak. Saray Süt Üreticileri Birliği olarak biz bu projede aracı kurum olduk. Bu projeyle öncelikli amacımız bölgemizde hayvancılığın daha da gelişmesini ve ırk ıslağını sağlamaktır. Smental inekler hem süt hem de et açısından oldukça verimli hayvanlardır.  Aldığımız sığırların hepsi yüklü olduğu için kısa sürede sayısal olarak önemli bir artış sağlamış olacağız. Üreticilerimize hayırlı olsun.
ÖZER ALBAYRAK’A ÖNCE TEŞEKKÜR ETTİ, SONRA İSTEKLERİNİ SIRALADI
Bugün bizleri kırmayıp yanımızda olan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak’a üreticilerimiz adına teşekkür ediyorum. Hayvancılığa ve tarıma önemli destekleri olan başkanımızdan bazı taleplerimiz olacak.  Süt Birliğimizin çalışmalarını daha da güçlendirmek için katı atık gübre arabasına, 2 adet süt tankına ve süt matike ihtiyacımız var. Her zaman üreticinin yanında olan Başkanımızın bu ihtiyaçlarımıza da duyarsız kalmayacağına inanıyorum.”
İSTEKLERİ YERİNE GETİRECEĞİZ
Süt Birliğinin taleplerini karşılamak için gerekli çalışmaların yapılacağını söyleyen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “ Saray’daki Süt Birliğinin hayvancılık konusundaki heyecanını çok yakından bilen birisiyim. Bundan bir süre önce Süt Birliği’ni ziyaret ettiğimde detaylı bilgi verdiler bu projeden bahsettiler ama bu kadar kısa sürede projeyi hayata geçireceklerini düşünmedim. O süreçte Almanya’ya gitmeden önce bir kere daha geldiler, anlattılar. Ama şunu net bir şekilde söylemek istiyorum ki bunu kimseyi övmek veya kimseye yaranmak için söylemiyorum, her iki arkadaşım da muhtarımız olsun, Belediye Meclis üyemiz olsun bu bölgeye hizmet için gecesini gündüzüne katıyor. Bu projedeki heyecanlarını en yakından bilen birisiyim. Bugün bu aşamaya gelene kadar da dün beni 4 defa aradı. Mutlaka katılmamı istedi. Bugün buraya geldim hayvanları gördüm, gerçekten etkilendim. Bundan bir süre önce Tarım İl Müdürümüzü Tekirdağ’da ziyaret ettiğimde bana bu hayvanların, Smental cinsi hayvanların, et ve süt verimi ile kalite bakımından çok faydalı olacağını ve bizim siyah beyaz olan cinsi de artık buna çevirmek için projeleri olduğunu ifade etti. Saray’ın buna ilk uyanlardan birisi olmasına çok mutlu oldum. Başkanım buradaki çalışmayı daha da hızlandırmak için Büyükşehir’den talepleri var bunları da arkadaşlarla konuşacağım. En yakın zamanda Tarımsal Hizmetler Daire Başkanını buraya göndereceğim. Bana rapor sunsun, bizde onların isteklerini yerine getiririz” dedi.
MANDA SAYISINI 168’DEN 1250’YE ÇIKARDIK
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin 3 buçuk yıl önce kurulduğunu hatırlatarak konuşmasına devam eden Albayrak, şunları ifade etti:
“Geçen gün Ankara’da bir toplantıdaydık Cumhuriyet Halk Parti Genel Merkezinde. Türkiye’de 30 Büyükşehir Belediyesi içerisinde kısa sürede tarım ve hayvancılığa yaptığı çalışmalarla destek olan, en büyük desteği olan Büyükşehirlerden birisiyiz. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı dedi ki 900 dönüm merayı iyileştirdim dedi. Biz 3 buçuk sene içerisinde 90 bin dönüm meraya 2 bin 80 ton gübre atarak mera iyileştirmesi yapmışız. Özellikle Genel Başkanımıza da söyledim bizim hedefimiz bu sene bunu daha da arttırarak 2. dönemimizde meraların tamamını toparlamak istiyoruz. Bu tür hayvanların süt veriminin ve süt maliyetlerinin düşmesi açısından kaba yem açığı var. Bunu gidermek için bizim Büyükşehir olarak da büyük katkılarımız var. Bunları yaparken de bize en büyük destek Süt Birliği gibi diğer hayvan birliklerinden gelecek. Manda Birliğinin 168’e düşen hayvan sayısını bugün 1250’ye çıkmış olması burada bizim yaptığımız projenin önemini ortaya çıkarıyor. 300 tane koç dağıttık batı grubunda. Orada da ciddi çalışmalar var. Umarım bundan sonraki çalışmalarla hep beraber bölgedeki tarım ve hayvancılığa destek oluruz. Ama şu bir gerçek Tekirdağ’ın ana vizyonlarından bir tanesi tarım ve hayvancılık. Özellikle burası hayvancılıkta hastalıktan ari bölge yani dışarıdan hayvan gelmiyor ama buradan hayvan gidebiliyor bu tür gelişmiş bir bilgi birikimi de var.
ÖZER’İ VE BULUŞ’U TEBRİK EDİYORUM
Bütün bunlarla Tekirdağ’ın tarım ve hayvancılığını kalkındırmak için çalışmalara devam edeceğiz. Bu projenin hayırlı olmasını diliyorum ve emeği geçen başta Fikret Başkanımızı ve Yönetim Kurulu Üyesi, Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Mümin Buluş’u tebrik ediyorum.”