REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Saray Gazetesi

Her 10 gençten 6’sı yurt dışında yaşamak istiyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Her 10 gençten 6’sı yurt dışında yaşamak istiyor
333
19 Mayıs 2020 - 19:12
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

SODEV tarafından yapılan araştırma, Türkiye’de gençlerin özgürlüğe ve adalete olan özlemlerini ortaya koydu. Gençlerin çoğu çareyi yurtdışında görürken, AKP’li gençlerin neredeyse yarısı, MHP’li gençlerin ise yüzde 68’i Türkiye’den gitmek istiyor

Sosyal Demokrasi Vakfı (SODEV), Friedrich Ebert Stiftung Derneği Türkiye Temsilciliği’nin katkılarıyla hazırladığı “Türkiye’nin Gençliği Araştırması Raporu”nu açıkladı. 15-25 yaş aralığındaki gençlerin kendi konumları, gelecekleriyle ilgili değerlendirmeleri ve algılarını inceleyen araştırma, gençlerin özgürlük, adalet ve liyakat özlemini çarpıcı bir biçimde ortaya koydu.
ARKASI SAĞLAM BİR KİŞİ YETENEKLİ GENCİN ÖNÜNE GEÇEBİLİR
Rapora göre gençlerin yalnızca yetenek ile bir yere gelinebileceğine ilişkin inançları çok zayıf görünüyor. Katılımcıların yüzde 70,3’ü Türkiye’de arkası sağlam bir kişinin yetenekli bir gencin önüne geçebileceğini düşünüyor.
Rapora göre katılımcıların yüzde 61,7’si öğrenci, yüzde19’u çalışan durumunda. Yüzde 10,7’si iş aradığını, yüzde 7,3’ü iş aramaktan vazgeçtiğini, yüzde 3,3’ü ise ev kadını olduğunu ifade ediyor. Yani gençlerin yüzde 32’sinin herhangi bir eğitim kurumu ile ilişkisi olmadığı gibi, herhangi bir istihdam ilişkisi de yok.
GENÇLER ÖZGÜRLÜĞÜ ÖNEMSİYOR
Raporda, düşüncelerini özgürce ifade edebilmek ve başkalarının düşüncelerini özgürce ifade edebilmesi gençler için çok önemli görünen konular olduğu belirtiliyor. Sonuçlara göre, gençlerin yüzde 68,3’ü düşüncelerini özgürce ifade edebilmeyi çok önemli olarak görüyor. Yüzde 52’si ise başkalarının düşüncelerini özgürce ifade edebilmesini de çok önemli buluyor.
EKONOMİK OLARAK BAĞIMSIZ DEĞİLLER
Katılımcıların yüzde 69,2’si ekonomik anlamda bağımsızlığını kazanamadığını dile getiriyor. Araştırmada bu durumla ilgili, “Özellikle bölgesel eşitsizlikler ve işsizlik oranları ile paralel olarak, HDP’ye oy veren gençler arasında ekonomik bağımlılığın daha yüksek olduğu görülmektedir” ifadeleri yer alıyor.
ÇAREYİ YURTDIŞINDA GÖRÜYORLAR
Araştırma verilerine göre, Türkiye’de gençlerin yüzde 62,5’i eğer imkân olsa yurtdışına yerleşip orada yaşamak istediğini belirtiyor.
Ayrıca rapordaki bir çarpıcı veri de kendi oy verdikleri partinin yıllardır iktidarda olmasına rağmen, AKP’li gençlerin dahi neredeyse yarısının eğer imkânı olsaydı yurtdışında yaşamak istediğini ifade etmesi. Yurtdışında yaşamak isteyenlerin oranı CHP’ye oy veren gençlerde yüzde74,4’e, İyi Parti’ye oy verenlerde yüzde 68,8, henüz oy kullanmayanlarda yine yüzde 68,8, MHP’li gençlerde yüzde 68,6’ya yükseliyor.
ÇOĞUNLUK ÜNİVERSİTELERE GÜVENMİYOR
SODEV araştırmasına katılan gençlerin yüzde 40,8’i Türkiye’de üniversitelerin iş bulmak için yeterli donanım sağladığını düşünmüyor. Bu oran HDP seçmeni gençlerde yüzde72,8’e, İyi Parti’li seçmende yüzde 56,4’e, CHP’li seçmen gençlerde yüzde 49,5’e, MHP’li seçmende yüzde 48,5’e yükseliyor.
Araştırma, sosyal medyada düşüncelerini ortaya koyma özgürlükleri ile ilgili önemli bir ayrışmaya işaret ediyor. Türkiye genelinde gençlerin yüzde 25’i sosyal medyada kendilerini özgürce ifade edemediklerini düşünüyor. Bu oran özellikle HDP’li, CHP’li ve İyi Partili seçmenlerde çok daha yüksek oranlarda seyrediyor.
Araştırma, iktidarda olmayan düşüncelerin sosyal medyada ifade edilmesi yönünde dahi önemli sınırlamalar olduğunu gösteriyor. Muhalif partilere oy veren gençler sosyal medyada kendilerini özgürce ifade edemediklerini ifade ediyor.
Araştırmamıza katılan gençler yüzde93,2 ile en çok Instagram’ı kullandıklarını belirtiyor. İkinci sırayı yüzde49,2 ile Twitter, üçüncü sırayı yüzde47,3 ile Facebook alıyor.
SODEV, araştırmanın 600 genç üzerinde yapıldığını, katılımcıların yüzde 51,3’nün erkek, yüzde 48,7’sinin kadın olduğu bilgisini verdi. Araştırmaya katılan gençlerin yüzde 44,5’i 15-19, yüzde 55,5’i ise 20-25 yaş aralığında.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Saray Gazetesi’nde yer alan yazılar kaynak gösterilerek ve bağlantı verilerek kullanılabilir.