21.7 C
Saray

Hıdrellez Şenlikleri Pazar günü

En Çok Okunanlar

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Saray Belediyesi ve Çukuryurt Mahalle Muhtarlığı işbirliğinde düzenlenen geleneksel Hıdrellez Şenliği 8 Mayıs 2022 Pazar günü 13.00 ile 17.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek

Çukuryurtluların her yıl büyük bir coşkuyla kutladığı Hıdrellez, 100. yılında Saray Belediyesi ve Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile gerçekleştirilecek.
BAHARIN MÜJDECİSİ
Bolluk ve bereketin simgesi, baharın müjdecisi olan Hıdrellez Şenlikleri 8 Mayıs Pazar günü saat 13.00’de Çukuryurt Mahallesi’nde başlayacak. Sadece 12 Eylül 1980 darbesi sonrası birkaç yıl ve pandemi döneminde yapılamayan şenlik, Çukuryurt Mahallesi sakinleri için büyük önem taşıyor.
HIDRELLEZİN KÖKENİ
Hıdrellez ya da Hıdırellez, Türk dünyasında kutlanan mevsimlik bayramlardan biridir. Ruz-ı Hızır (Hızır günü) olarak adlandırılan Hıdrellez günü, Hızır ve İlyas’ın yeryüzünde buluştukları gün olduğu sayılarak kutlanmaktadır. Hıdrellez günü, Gregoryen takvimi (Miladi takvimi)ne göre 6 Mayıs, eskiden kullanılan Rumi takvim olarak da bilinen Jülyen takvimine göre 23 Nisan günü olmaktadır. 6 Mayıs’tan başlayıp 4 Kasım’a kadar olan süre Hızır Günleri adıyla yaz mevsimini, 8 Kasım’dan 5 Mayıs’a kadar olan süre ise Kasım Günleri adıyla kış mevsimini oluşturmaktadır. Bu yüzden 5 Mayıs günü gecesi kış mevsiminin bitip sıcak yaz günlerinin başladığı anlamına gelmektedir.
HIDIRELLEZ TEK BİR KÜLTÜRE AİT DEĞİL
Hızır ve Hıdrellezin kökeni hakkında çeşitli fikirler ortaya atılmıştır. Bunlardan bazıları Hıdırellezin Mezopotamya ile Anadolu kültürlerine ait olduğu; bazıları ise İslamiyet öncesi Orta Asya Türk kültür ve inançlarına ait olduğu yolundadır. Hıdrellez Bayramı’nı ve Hızır düşünüşünü tek bir kültüre mal etmek olanaksızdır. İlk çağlardan itibaren Mezopotamya, Anadolu, İran, Balkanlar ve hatta bütün Doğu Akdeniz ülkelerinde bahar ya da yazın gelişiyle belli başlı doğasal döngüler için sevinç duyulduğu görülmektedir.

- İrmet Hospital -spot_img

Benzer Haberler

- Advertisement -spot_img

Saray'dan Haberler