Belediyelerin gelir sıkıntısını çözebilmek adına akıllı telefon, internet ve doğalgaza ek ‘belediye vergisi’ geliyor. Bu ek vergi ile 40 milyarlık bir ek gelirin sağlanması bekleniyor.

İNTERNET VE CEP TELEFONUNA VERGİ ZAMMI 2BİR TEK SOLUDUĞUMUZ HAVAYA VERGİ ZAMMI YOK(!)

Geçtiğimiz günlerde daha önce sadece radyo alıcısı olan telefonlara uygulanan TRT bandrolü, internet erişimi olan tüm cihazlardan alınmaya başlanmıştı. Şimdi de cep telefonu ve internete ek vergilendirme geliyor. Belediyelerin gelir sıkıntısını çözmek amacıyla düzenlenecek yeni ‘belediye vergisi’; akıllı telefon, internet ve doğalgaz faturaları üzerinden %1 oranında alınacak. Ayrıca MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) gelirlerinin %10’u da belediyelere aktarılması planlanıyor.

40 MİLYAR LİRALIK EK GELİR

Yapılacak bu düzenlemeler sonrası belediyelere yıllık 40 milyar lira gibi bir ek gelir oluşması bekleniyor. Bu zamla beraber düz hesapla 3000 liralık bir akıllı telefona 30 TL ek belediye vergisi ödememiz gerekecek. Ayrıca internet ve doğalgaz faturalarında da ufak da olsa bir artış görülecek.

DİĞER VERGİLER İÇİN DE ZAM ÖNERİSİ

Maliye Bakanlığı’nın bazı bölümlerine itiraz ettiği yerel yönetimlerin gelirlerini arttırmayı amaçlayan paket içerisinde ek vergi dışında çevre temizlik vergisinin arttırılması, Kültür ve Tabiat Varlıkları Katkı Payının belediyelere aktarılması gibi öneriler de bulunuyor. Henüz bir taslak aşamasında olan bu ek vergi düzenlemesi, yapılacak değişikliklerin ardından Bakanlar Kurulu’na taşınacak.