Saray Belediyesi, Saray Kent Konseyi ve İrmet Hospital işbirliğinde Rahim Ağzı Kanseri Farkındalık ayı sebebiyle Salı günü saat 14.00’da Saray Belediyesi Konferans Salonu’nda rahim ağzı kanseri bilinçlendirme semineri düzenledi. İrmet Hospital Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jinekolog Op. Dr. Oskar Öğüten, katılımcılara rahim ağzı kanseri hakkında detaylı bilgi verdi.

ERKEN TANI VE TEDAVİNİN ÖNEMİNİ VURGULADI
Saray Belediyesi, Saray Kent Konseyi Kadın Meclisi ve İrmet Hospital işbirliğinde Rahim Ağzı Kanseri Farkındalık ayı sebebiyle Salı günü saat 14.00’da Saray Belediyesi Konferans Salonu’nda rahim ağzı kanseri bilinçlendirme semineri düzenledi. İrmet Hospital Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Oskar Öğüten seminerde rahim ağzı kanseri üzerine hazırlamış olduğu sunumu paylaşıp katılımcılara rahim ağzı kanseri hakkında detaylı bilgiler verdi. Jinekolog Op. Dr. Öğüten sunumda kanser, kadınlarda en sık görülen kanser türleri, rahim ağzı kanseri, rahim ağzı kanserinde risk faktörleri, belirtileri, rahim ağzı kanserinde erken tanı ve tedavinin önemi, nelere dikkat etmeliyiz başlıklarını detaylı bir şekilde anlattı.
“RAHİM AĞZI KANSERİ YÜZDE 99 ÖNLENEBİLİR BİR HASTALIKTIR”
Jinekolog Op. Dr. Oskar Öğüten rahim ağzı kanserinde dikkat edilmesi gereken hususlar
“Yılda bir kez pap smear testi yaptırmak, Yılda bir kez HPV taraması ve varsa tiplemesini yaptırmak, Tek eşli olmak, İlişki sonrası kanama ağrı durumlarında kadın doğum uzmanına gitmek. Sadece bunlara dikkat edilirse bile rahim ağzı kanseri yüzde 99 önlenebilir ve tam tedavi edilebilir bir hastalıktır” dedi. Jinekolog Öğüten, seminer sonunda katılımcıların sorularını yanıtladı.
PLAKET TAKDİM EDİLDİ
Saray Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Ünzüle Karpat, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jinekolog Op. Dr. Oskar Öğüten’e teşekkür ederek plaket takdim etti.