İstiklal Marşı’nı kabulünün 98. yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma programı kapsamında Kemalpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından sahnelenen İstiklal’in Hikayesi oratoryosu büyük alkış aldı.

Saray İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kemalpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından bugün saat 10.00’da Saray İlçe Müftülük Konferans Salonunda düzenlenen anma etkinliği saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.
“AKİF MİLLİ MÜCADELE RUHUNUN ALEVLENMESİNE ÖNCÜLÜK ETMİŞTİR”
Programda günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Kemalpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Edebiyat Öğretmeni Vildan Filiz konuşmasında şu ifadelere yer verdi:
“Milletlerin hayatında geleceklerine yön veren önemli olaylar ve abidevi şahsiyetler vardır. Genç nesillerin iyi yetişmesi, geleceğe güvenle bakabilmeleri ve milli şuuru ayakta tutabilmek için bunları hatırlamak gerekir. Ne mutlu bizlere ki İstiklal Marşı’mızın Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından milli marş kabul edilişinin 98. Yıldönümünü ve bağımsızlığımızın simgesi olan İstiklal Marşı’mızın şairi değerli, mütefekkir Mehmet Akif Ersoy gibi pak bir ruhu, temiz bir vicdanı yad etmek ve onun yüksek ideallerini, davasını vatan aşkını paylaşmak için buradayız. Bugünü milletimize ve gelecek nesillerimize tarihimizi, ecdadımızı öğretmemiz için büyük bir fırsat olarak görüyorum. İstiklal ve istikbal mücadelemizin en çetin geçtiği dönemlerde yüreği vatan ve millet sevgisiyle, bağımsızlık aşkıyla yanan Mehmet Akif Ersoy’un kaleme aldığı İstiklal Marşı, aziz milletimizin hissiyatına tercüman olmuştur. Yüce milletimizin milli manevi değerlerini, acılarını, duygularını yüreğinden hisseden Akif heyecanını ve umudunu milletiyle paylaşmış, milli mücadele ruhunun alevlenmesine öncülük etmiştir.
“İSTİKLAL MARŞIMIZ TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN BAĞIMSIZLIK SİMGESİDİR”
Ulusal birliğimizi güçlendiren, ulusal duygularımızı coşturan İstiklal Marşımız büyük yurt sevgimizi, paylaştığımız ortak değerlerimizi, ortak ülkümüzü anlatan dizeleriyle Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlık simgelerindendir. İstiklal mücadelesini bayraklaştıran Mehmet Akif, güçlü anlatımıyla, özlü dizeleriyle ulusumuzun kendine yönelen tehditlere kararlılıkla direneceğini, bağımsızlığını koşullar ne olursa olsun koruyacağını dünyaya duyurmuştur. Olanaksızlar içinde halkımıza umut, güven ve inanç aşılayan bu dizeler aynı zamanda Türk ulusunun tarihinden getirdiği yüce kişilik özelliklerini soylu duygularını betimleyen edebi bir anıttır. Marşımızdaki yüce duyguların ve eşsiz anlatımın temelleri Akif’in içinde olduğu milli mücadelenin olağanüstü koşullarında ve hiç şüphesiz büyük şairin taşıdığı asil ruhta vatanperverlikte ulus ve insanlık onura düşkünlüğünde aranmalıdır. Mehmet Akif’i hakkıyla anmak ona minnet borcunu ödemeyi gerektirir. Bu borcu ise onu okuyarak, anlayarak ve onu hissederek ancak ödeyebiliriz.

Mehmet Akif’in ideal genci Asım’ı tanımak, Asım’ın üzerinden Türk gençlerine seslenişlerini duymak bugüne ve yarına örnek gençler kazandırmada bize yol gösterecektir. Gençler kararlı ve inançlı olmalıdır. Bir ülkeyi ancak sorumluluk sahibi, kendine güvenen, her daim çalışmaktan yılmayan ve vatanı uğruna kendinden vazgeçebilen gençler kurtarabilir. İşte bu yüzden de Çanakkale Şehitlerine şiirinde vatanı için canını verenler şehit olanlar Asım’ın nesilleridir. İstiklal şairimiz Akif’in en büyük özelliği ortaya koyduğu fikirleriyle yaşadıklarının birebir örtüşmesi özü neyse sözünün de o olmasıdır. İşte bu özelliğinden dolayıdır ki kendi milletine bir yabancı gibi bakmamıştır. Milletinin sorunlarını kendi sorunları olarak kabul etmiştir. Onun kaleme aldığı İstiklal Marşı da milletiyle olan bu kutsal bağın en güzel dizeleridir.
“İSTİKLAL MARŞIMIZI SEVMEK, ÜLKEMİZİ SEVMEKTİR”
Sevgili Gençler, İstiklal Marşı’mızı sevmek ülkemizi sevmektir. İstiklal Marşı’nı coşkuyla söylemek ülkemize, bağımsızlığımıza sahip çıkmaktır. Bağımsızlığımıza sahip çıkmak ise onurumuza sahip çıkmaktır. İstiklal Marşı ve Bayrak törenlerinde bizlerin göstereceği ciddiyet ve coşkunun derecesi bize bırakılan yüce mirasa ne denli sahip çıktığımızın göstergesidir. Bu bağımsızlık sevdasıyla toprağa düşmüş şehitlerimize boynumuzun borcudur. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, aziz şehitlerimiz ve İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u şükran ve minnetle yad ediyor, son sözü üstadın dizelerine bırakıyorum. Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın ama Mehmet Akif’ler hep olsun.”
Filiz’in konuşmasının ardından Mehmet Akif Ersoy’un hayatını anlatan slayt sunumu gerçekleştirildi. Kemalpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Ayşegül Taşçı ‘Cenk Marşı’ adlı şiirini okudu.
ORATORYO BÜYÜK ALKIŞ ALDI
İstiklal Marşı’nın kabulünün 98.yıldönümü dolayısıyla düzenlenen İstiklal Marşı’nı güzel okuma yarışmasında birinci olan Saray Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Damla Nurdanur tarafından İstiklal Marşı’nın 10 kıtası okundu. Ardından İstiklal Marşı’nın kabulünü anlatan belgesel salondaki katılımcılara gösterildi.  İstiklal Marşı’nın kabulüne ilişkin oratoryo gösterisi Kemalpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından sahnelendi. Büyük beğeni toplayan oratoryo gösterisi izleyenlerden büyük alkış aldı.

DERECEYE GİRENLER ÖDÜLLENDİRİLDİ
12 Mart temalı yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Saray Kaymakamı Adnan Tezcan, Saray Garnizon Komutanı Tnk. Albay Fatih Solmazlar ve Saray Belediye Başkan Yardımcısı Arif Naci Öngören öğrencilere hediyelerini takdim etti. Dereceye giren öğrencilere hediyelerin takdim edilmesi ile program sona erdi.

KİMLER KATILDI?
Anma törenine Saray Kaymakamı Adnan Tezcan, Saray Belediye Başkan Yardımcısı Arif Naci Öngören, Saray Garnizon Komutanı Tnk. Albay Fatih Solmazlar, Ak Parti Saray İlçe Başkanı Samet Derviş, CHP Saray İlçe Başkanı Akın Aytaç, MHP Saray İlçe Başkanı Lütfü Mercan, Saadet Partisi Saray İlçe Başkanı Hasan Mısırlı, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Saray Temsilcisi Abdürrahim Yorulmaz, Saadet Partisi Saray Belediye Başkan Adayı Halil Gören, Saray İlçe Milli Eğitim Müdürü Reşat Uçak, Saray İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Fehmi Çüren, Saray İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Hasan Küpeli, Nurettin Akkoç, Saray İlçe Müftüsü Abdullah Eroğlu, Kaymakamlık daire amirleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.