CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, girdi maliyetlerinin yükselmesi nedeniyle üretimdeki düşmeye bağlı olarak tarımsal istihdamın azaldığını vurgulayarak; “Ancak bu daralma kadınlar aleyhine işlemiştir. Kadının tarım sektöründe istihdamı geçen yıla göre yüzde 8.4 düşmüştür. Bu oranın erkeklerde sadece 2.4 düzeyinde kalması dikkat çekicidir. Tarımda emeğinin karşılığını alamayan, sigortasız çalışan kadınlar, adım adım topraktan soğumaktadır. Bu da gıda fiyatlarını şüphesiz daha olumsuz etkileyecektir. Ziraat mühendisi olarak üzülerek söylüyorum kadınlarımızı topraktan ve üretimden soğutuyoruz” dedi.
Aygun, AKP’nin baş tacı ettiği ranta karşı toprağına, yeşiline, zeytinine, ağacına, suyuna sahip çıkan ve Türkiye’nin her bölgesinde doğal güzelliklerini korumak için savaşan Türk kadını, gösterdiği direnişle gücünü ve inancını ortaya koymuştur. Türkçe’deki “Toprak Ana” sözü, kültürümüzde kadının üreten kimliğinden gelmektedir. Bahçedeki elma ağacı, saksıdaki sardunya, tarladaki domates, dalındaki elma kadın ile hayat bulur. Elmadan reçel, domatesten salça üreten de aynı eldir.
KADINIMIZI TOPRAKTAN UZAKLAŞTIRIYORUZ!
Ziraat mühendisi bir vekil olarak üzülerek belirtirim ki kadınlarımızı verdikleri bu büyük mücadeleye rağmen üretimden soğutuyoruz. Mutfak ekonomisini yöneten, gıda güvenliğimizin sigortası olan tarım sektöründe lokomotif olan kadınlarımız ne yazık ki adım adım üretimden çekilmektedir. Kadınlarımız, tarım ekonomisinden vazgeçtikçe tarımsal üretim düşecek ve gıda fiyatları da yükselmeye devam edecektir. Mutfak ekonomisini yöneten, gıda güvenliğimizin sigortası niteliğindeki tarım sektörünün lokomotifi olan kadınlarımızın üretimden çekilmeye başladığına işaret eden Aygun, şu tespitleri yaptı:
TÜİK’in son istihdam verilerine göre; tarımda istihdam edilen 5 milyon 23 bin kişiden 2 milyon 178 binini kadınlar oluşturmaktadır. Üstelik kadınlarımızın yüzde 90’ı sigorta kaydı olmadan, yüzde 80’i aile işçisi olarak ücret almadan çalışmaktadır. Tarımsal istihdamın ve üretimin yarısını kadınlar oluşturmasına karşın emeğinin karşılığını alamamakta ve hak ettiği ekonomik güvenceden yoksun çalışmaktadır.  Kadınlarımız; emeğinin karşılığını alamadığı için tarımsal üretimden çekilmektedir. Girdi maliyetlerinin yükselmesi nedeniyle çiftçilerimiz üretimi azalttığı için tarımsal istihdam da daralmıştır. Ancak bu daralmanın en çok kadınlar aleyhine işlemesi dikkat çekicidir. Geçen yıl 2 milyon 382 bin kadının istihdam edildiği tarım sektöründe bu yıl 2 milyon 178 bin kadın istihdam edilmiştir. Geçen yıla göre erkeklerin yüzde 2.4’ü, kadınların ise yüzde 8.6’sı tarımsal istihdamdan çıkmıştır. Bu veriler; kadının topraktan kopuşunu tüm çıplaklığı ile ortaya koymaktadır. Hâlbuki tüm dünyada kadın çiftçilerin sayısının arttığı bir süreç yaşanmaktadır. BM Gıda ve Tarım Teşkilatı (FAO) gelişmekte olan ülkelerde kadınların tarım sektöründeki ağırlığının arttığı bir akım yaşandığını ortaya koymaktadır. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kadın çiftçilerin sayısının arttırılması, kadın emeğinin pazara çıkarılmasındaki engellerin kaldırılması ve kadınların örgütlenmeleri gerekmektedir.
Ne var ki AKP iktidarı; kadının erkekle tam eşit ve özgür olduğu Türkiye idealini baltalamaktadır. İslam Konferansı Örgütü Kadının İlerlemesi Teşkilatı Tüzüğü’nü onaylanmak üzere TBMM’ye getiren AKP iktidarı, İslam ülkelerindeki kadının rolünü referans alacaksa bu Türk kadını için büyük geri gidiş olacaktır.
Merkezi Kahire’de kurulacak Kadının İlerlemesi Teşkilatı’nın tüm üye devletlerde yapılandırılmasına geçilecektir. İşin vahim yanı, Tüzüğün giriş kısmında, “Müslüman âleminde hızla değişen, gelişen ve modernleşen dünyada kadınların erkeklerin saygı duyulan eşleri olarak yetiştirilmesi, eğitimi, öğretimi” amaçlanmaktadır. Kadının eğitiminin “erkeğe saygı duyan eş” noktasına indirgenmesine dayanan yeni hedef; Türk kadının elindeki haklara yönelik büyük bir tehdittir.
“KADINLARLA BİRLİKTE EL ELE MÜCADELE ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ”
Kadına yönelik şiddeti ve her türlü istismarı önlemenin panzehiri; kadını üretimde tutmak, daha çok istihdam etmek, liyakatlı ve pedagojik açıdan uygun kadrolarla çağdaş ve bilimsel eğitimi vermektir. Kadının erkekle tam eşit ve özgür olduğu bir Türkiye mümkündür. Bu hedefte kadınlarla birlikte el ele mücadele etmeye devam edeceğiz. Kadınların siyasette, toplumda, ekonomide ve aile hayatında hak ettiği konumu alacağı bir Türkiye dileği ile tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyorum.