REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Saray Gazetesi

“Bu kapitalizm nelere muktedir; orman morman ne varsa kesip atıyor”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
“Bu kapitalizm nelere muktedir; orman morman ne varsa kesip atıyor”
2.199
14 Mayıs 2019 - 10:20
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

“Ya şu para var ya, nelere muktedir. Bu kapitalizm nelere muktedir. Orman morman ne var ne yok kesiyor, atıyor, götürüyor. Doğa şöyle olmuş, böyle olmuş, umrunda değil.” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 9 Ocak 2019 tarihili Yerel Yönetimler Sempozyumu’nda bunları ifade etmiş ve peşine eklemişti: ‘Kimsenin gözyaşına bakmayacağız, yıkılacaksa yıkacağız.” Erdoğan’ın bu açıklamasının üzerinden 4 ay geçmesine karşın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan alınan izinlerle Saray’da ormanlar yağmalanmaya devam ediyor.

Saray’da taş ve maden ocakları sadece para ve rant için ormanları yağmalamaya devam ediyor.
ISTRANCA ORMANLARINDA KATLİAM YAŞANIYOR
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 9 Ocak 2019 tarihili Yerel Yönetimler Sempozyumu’nda yaptığı, “Denizlerimizin kenarlarında, orman alanlarında buraları betona çevirme gayreti içinde olanlar var. Bu kapitalizm nelere muktedir. Orman falan kesiyor, götürüyor. Dikey mimari yapayım, malı götüreyim. Biz medeni olmayı bileceğiz ki o beton yükselişlerde değil, toprağa yakın olma anlayışında bulunacağız. Kimsenin gözyaşına bakmayacağız, yıkılacaksa yıkacağız” açıklaması halen akıllardayken, Trakya’nın ve İstanbul’un su ve temiz hava deposu olan Istranca Ormanlarında neredeyse her hafta yeni bir orman katliamı yaşanıyor. Son olarak Saray Doğayı Koruma Derneği’nin açtığı dava kapsamında Tekirdağ İdare Mahkemesi tarafından görevlendirilen Bilirkişi Heyetinin Güngörmez Mahallesi’ndeki Alevtaş Şirketine ait ocakta yaptığı inceleme orman katliamını gözler önüne serildi.
BAKANLIK BÜTÜN BAŞVURULARI ONAYLIYOR
Orman köylülerinin istememesine, protestolar nedeniyle Halkın Katılım Toplantılarının yapılamamasına karşın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, şirketlerin Istranca Ormanlarına taş ve maden ocağı açma taleplerine neredeyse istisnasız izin veriyor. Bakanlığın masa başında verdiği izinler nedeniyle Istranca Ormanları her geçen gün yeni bir katliamla karşı karşıya kalıyor.

KÖYLÜLERİN GEÇİM KAYNAKLARI ELLERİNDEN ALINIYOR
Bakanlığın ormanlık alana verdiği izinler nedeniyle orman köylülerinin geçim kaynakları da zarar görüyor. Istranca ormanlarında taş ve maden ocaklarına, RES’lere ve TürkAkım gibi büyük projelere verilen izinler nedeniyle mandacılık, arıcılık ve mantarcılık alanları her geçen gün daralıyor. Bu projeler orman eko sistemine geri dönüşü olmayan zararlar da veriyor.
ERDOĞAN BU İŞE NE DİYECEK?
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ormanları yok edenlere karşı yaptığı sert açıklamaların hafızalarda tazeliğini koruduğu bir süreçte Istranca Ormanlarında taş ocakları, maden arama faaliyetleri, RES’ler ve enerji nakil hatları nedeniyle neredeyse her hafta yeni bir orman katliamı yaşanıyor. Bakanlıkların jet hızıyla onay verdiği, AKP’li Milletvekillerin desteklediği bu projeler nedeniyle Istranca Ormanları adeta talan edilirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önümüzdeki süreçte yeniden “Ya şu para var ya, nelere muktedir. Bu kapitalizm nelere muktedir. Orman morman ne var ne yok kesiyor, atıyor, götürüyor” şeklinde açıklama yapıp yapmayacağı merak konusu.

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Saray Gazetesi’nde yer alan yazılar kaynak gösterilerek ve bağlantı verilerek kullanılabilir.