Saray Belediye Meclisi, Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Bülent Kardeş’le, Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban’ın iki dönemlik Başkanlığı ile Saray Belediye Meclisi’nin 5 yıllık çalışmalarını ele alan bir röportaj gerçekleştirdik. Saray’da başta altyapı olmak üzere önemli sorunların çözüldüğünü, Saray halkının doğal gaza kavuştuğunu, çok yakın zamanda termal tesislerin hayata geçirileceğini söyleyen Kardeş, “Meclisimiz çalışmalarıyla Saray’ın tarihine geçmiş bir meclistir. Bu ilerleyen zamanlarda daha iyi anlaşılacak. Muhalefetiyle birlikte 3 parti grubunu katarak söylüyorum bunu. Meclis kararlarımız yüzde 85 oy birliğiyle çıkmıştır. Bu Türkiye ortalamasının çok çok üzerindedir” dedi.

Saray Belediye Meclis Üyesi Bülent Kardeş’le yaptığımız röportajın ilk bölümü şu şekilde:
İki dönem Belediye Meclis Üyeliği yaptınız, dönem değerlendirmesi yaptığınızda Saray’ı nasıl görüyorsunuz?
1999-2004 döneminde Demokratik Sol Parti’den ilk meclis üyeliğine, muhalefet Belediye Meclis üyeliğine seçildim. İki parti girdik meclise. Erdoğan Kaplan ile birlikte çalışma imkânı bulduk. O çalışmalarda Saray’a yaptığım en büyük hizmetlerden biri Mevzi İmar Planı’nı Saray’ın gündeminden çıkarmış olmam. Mevzi İmar Planı teknik bir konu belki halk düzeyinde anlam bulamayabilir. Mevzi İmar Planı şehirciliği baltalayan imar planı türlerindendir ve iç uygulaması çok nadirdir. Hele bizim gibi gelişmekte olan ilçelerde Mevzi İmar Planı şehircilik anlamında kötü bir görüntü sergiler. İlgilileri Mevzi İmar Planı verdikleri noktaya mesela Saray’ın 3 km, 5 km uzağında bile olsa nokta bir yere mevzi imar planı veriliyor. Daha sonra buraya inşaat yapıldıktan sonra vatandaş devlet yatırımı istiyor. Elektrik, su, yol, çöp hizmeti istiyor. Dolayısıyla Belediyenin imkanlarının tarumar edilmesi söz konusu. Mevzi İmar Planı verdiysen oraya hizmeti de götürmek zorunda kalıyorsun. Belediyenin merkezdeki hizmetlerini aksatıcı bir zararı oluyor. Onun için mevzi imar planını idari mahkemeye taşıyıp, idari mahkemeden aldığımız kararla Saray Belediye Meclisi’nde bir daha hiçbir zaman görüşülmemek üzere karar aldık. İdari mahkemenin kararı örnek teşkil eden bir karardır. O karara istinaden bir daha Meclise mevzi imar planları gelmedi. Bu benim Saray’a yaptığım en büyük iyiliklerden biridir. Parasal karşılığını çevre mantığıyla karşılaştırıldığında değeri ölçülmeyecek bir şey. Çok güzel ve önemli bir şey. Meclis çoğunluğu 6’ya 5 idik o zaman. 6 kişinin dediği oluyordu. Dolayısıyla Meclisler yüzde 51 çoğunluk esasına göre çalıştığından dolayı o kararlara biz ancak mahkeme yoluyla itiraz edebiliyorduk.
Nazmi Çoban dönemi öncesinde hayata geçirilen imar uygulamaları mağduriyet yarattı mı?
İmar hususlarında tamamıyla Belediye Meclisinin kararlarına göre planların dipnotları değiştirilip istenilen şekilde imar planları da verildi Saray’da. Bunun uygulamalarını Saray’ın kaldırımlarında gezerken işi anlayan birisi görür zaten. Der ki partiliymiş bu inşaatı yapan, bu değilmiş. Yan yana iki inşaat biri 5 kat diğeri 2 kat. Ve geriye çekmiş öteki sıfır yapmış vs.
Çayla Mahallesi’ne doğru o güzergâhta çok var böyle yapılar. Vatandaşa bu eziyeti çektirmemek gerekir. Kötü uygulamalarını görebilir imar planlarının. Keyfi uygulamalarla biraz tarumar edildi Saray’ın imar planları. 1999-2004 döneminde Mecliste benim en büyük ısrarlarımdan biri de Saray’ın girişlerine birer tane fabrikaya izin verdiler. Saray zaten 11 tane yolun kesiştiği bir noktadır. Küçükyoncalı, Safaalan yolu, Ayvacık ve Kıyıköy yolu, Büyükyoncalı, Çayla, Çukuryurt, Yuvalı, Edirköy ve ana cadde eski İstanbul Caddesi dediğimiz Kırklareli yolu bunların kesişme noktasında olan bir bölgedir Saray. İmar planlarının tarumar edilmesi, yolların dar olması. Çünkü yaptığın şey o sokaktaki ilk yapılan bina ötekilere hiza teşkil ediyor. O hiza da uymak zorunda kalıyorsun bir daha.
Nazmi Çoban ile birlikte gelen 10 yılı nasıl değerlendiriyorsunuz? Saray nasıl değişti? Neler yapıldı?
Eskileri de bildiğim için bunu karşılaştırmak son derece kolay oluyor benim için. Bir sokağı en azından 5 kez kazıp 5 kez yaptık. Bu yaptığımız alt yapı çalışmalarının bir tanesini bile çevremizde yapan mesela Vize Belediyesi, Çakıllı Belediyesi, Kapaklı ve Çerkezköy 4 yıl çamur çiğnedi. Biz hepsini 5 yılda tamamladık. 80 yıllık su sorunu çözüldü Saray’ın. O zaman bizde çeşmelerimizden kötü bir su içiyordu vatandaşımız 2009’a kadar. Nazmi Başkanın kazandıktan sonra yaptığı ilk müdahale zaten su sorununu çözmek. Su elzem ihtiyaçlardan insan olmanın karşılığıdır su olayı. Dolayısıyla şu anda 80 yıllık su sorunu çözülmüştür Saray’ın. Pis su boruları atıldı, vatandaş temiz suya kavuştu. Yine bu dönemde Saray halkı doğal gaza kavuştu. Yapılan birçok şey var. Tabi bunu insanlar görüyor ve değerlendirmeye alacaklar. İlerleyen süreçte Saray daha da gelişecek, çünkü temeller sağlam atıldı. Alt yapı sorunu tamamen bitti ve şuanda iş görüntüye, süslemeye kaldı. Nazmi Başkanın özel çabaları ile getirilen termal suyu olayının da Saray’a neler getireceğini hayal edemeyiz.  Şanlıurfa’da Nazmi Başkan ile Jeotermal Belediyeler Birliği toplantısının delegasyonundayız ikimiz. Oraya gittiğimizde biz oradaki bu işin duayenleri, profesörleri var. Oradaki konuşma esnasında laf arasında suyumuzun değerini yakaladık biz. İki tane teknik eleman konuşurken termal suyun mineral oranının değerini tesadüfen duyduk. Hakikaten öyle mi gelince de baktık öyle. Bu işin geçmişi 28-30 sene Türkiye’de. Bu hocalarda kendileri maliyetlerine katlanıp Almanya’da ders alan kişiler. Türkiye’de termal su cenneti olduğu için onlar da ülkelerine çok büyük hizmet eden profesör unvanlı kişiler. Türkiye ortalaması 600 bütün mineral suların. Afyon, Tokat Turhal, Hatay vs. gibi. Bizim mineral oranımız 3 bin 600. Çok büyük bir fark. Biz ondan sonra teknik olarak ne anlama geldiğini anladık ve selenyum olduğunu öğrendik içinde. Selenyum da doğada bir tek sarımsakta var. Sarımsak insan sağlığına faydalı olan bir şey. Bu da çözünmüş halde suyumuzda var cildi gençleştiriyor. Cilt hastalıkları gibi her türlü şeye derman olan bir suyumuz var. Çok müthiş bir su termal suyumuz, çok kaliteli. Saray turizm kenti olacak. Zaten hep öyleydi amacımız. Buraya sanayi hiçbir zaman istemedik biz Nazmi Başkanla. Sanayi yeterince Çerkezköy’ geldi. Gelirken neler getirdiğini biliyoruz sanayinin, insan yoğunluğu geliyor. Olumsuz sonuçlarını da görüyoruz gerek çevre kirliliğiyle, gerekse toplumsal sorunlarıyla…
Son 5 yıllık döneme baktığınızda kendi açınızdan Saray Belediyesi’ni nasıl değerlendiriyorsunuz?
Nazmi Başkan tabi bize önderlik etti. Fakat belirtmeden geçemeyeceğim. Meclisimiz Saray’ın tarihine geçmiş bir meclistir. Bu ilerleyen zamanlarda daha iyi anlaşılacak. Muhalefetiyle birlikte 3 parti grubunu katarak söylüyorum bunu. Meclis kararlarımız yüzde 85 oy birliğiyle çıkmıştır. Bu Türkiye ortalamasının çok çok üzerindedir. Yüzde 85 demek, Nazmi Başkan Saray için önemli konuları meclise taşımıştır demektir. Meclisimizde birbirinden önemli konularda muhalefetle birlikte oy birliğiyle kararların alınması bunun en büyük göstergesidir. Yapılanlar da ortada. Saray’ın alt yapısına hayır deneceğini bekleyemeyiz. Ve bu destekle Nazmi Başkan çok yol kat etti. Şu anda işin yüzde 95 kısmı bitti alt yapı çalışmalarının. Yol çalışmaları, kavşak çalışmaları ve çizgi çalışmaları yaya geçitleri belirlenecek. O da ilçe idare heyetinin kararıyla olması gerekenler var. Mesela tek yönlü park Saray’a yapamadıklarımızdan biridir. Hala geçerlidir bu sözüm. Tek taraflı park. Trafik akışına göre trafik sağdandır Türkiye’de. Sağ tarafı park olarak kullanıp çıkarken sol aynaya bakacak vatandaş dolayısıyla sağ tarafı park yeri kullanıp karşı tarafa hiç park verilmemesi gibi basit uygulamalarla trafik sorununu da çözebiliriz. Işıklandırma hiç yok Saray’da. Işıklandırma ve yol çizgileri Büyükşehir yatırımlarından olduğu için bizler de bekliyoruz. Ayrıca esnafımızın kötü bir alışkanlığı hala devam ediyor. Biz her ne kadar gereken özeni göstersek de vatandaş dükkanın önüne eşyasını koyuyor, işgal ediyor resmen. Yolu bile işgal ediyor. 1 hatırlatıyorsun, 3 hatırlatıyorsun 5 hatırlatıyorsun. Söz ağızdan çıkıyor ben gelip sana ceza mı yazayım? Hala ceza yazmamakta ısrar ediyoruz, vatandaş kendisi ceza almadan düşünüp yapsın diye. Ama bu yönde duyarlılık göremiyoruz. Saray’ın içine ülke çapındaki market zincirlerinden gelen olursa 50 arabalık park yeri göstermeleri şartını isteyebiliriz. Bundan sonraki marketler 50 arabalık park yeri gösterecek ondan sonra ruhsat alabilecekler.
Bunların yanında uluslar arası düzeyde başarı elde etmiş festivallere imza attık. Görev süremizde yaptığımız uluslararası festivaller ve çocuk şenliklerinden çok olumlu tepkiler aldık halkımızdan. 23 Nisan’da yaptığımız uluslararası çocuk şenliklerinden ailelerimiz çok mutlular. Şuanda dostluklarını devam ettiren çocuklarımız var Saray’da. Çok güzel etkinliklere de imza atıldı. Belediyeler aslında çok büyük misyonlara sahip teşekküller. Çok geniş bir çalışma alanı mevcut. Sosyal anlamda her türlü etkinliği yapmanıza bir engel yok. Dolayısıyla festivallerin devam etmesi uluslararası düzeyde 2 tane birincilik almamız art arda bunlar çok önemli. Bu da bizim başarımız. Biz yurt içindeki insanlarımızdan ziyade yurt dışındaki insanlara zorla oy attıramıyorsun. Onlar daha özgür iradelerini yansıtıyorlar oylamalar o şekilde yapılıyor yurt dışında CIOFF genelinde.