Saraylı Kasaplar Türkiye genelinde sadece 2 market zincirinde satılmaya başlayan ‘ithal et’ uygulaması hakkında Filiz Kasap’ta bir araya gelerek ortak bir açıklama yaptı. İthal ete karşı oldukları belirten kasaplar maliyetlerin yüksek olduğunu, ‘ithal et’ uygulamasından en çok yerli üreticinin zarar göreceğini dile getirdi.

“KESİM FİYATI DÜŞMEDEN ETİN FİYATI DÜŞMEZ”
Saraylı Kasaplar Adnan Mülayim (Filiz Kasap), Ahmet Gonce(İmren Kasap), Bülent Bilecen( Bilmar), Fatma Canbolat( Fatma Kasap), Turgut Kaygın( Doğuş Kasap),  Alper İlkyaz( Beymak), Yalçın Yel( Yalçın Et Kasap)  Filiz Kasap’ta bir araya gelerek ‘ithal et’ ile ilgili açıklamalarda bulundu. Saraylı Kasaplar olarak ithal ete karşı olduklarını belirten Filiz Kasap sahibi Adnan Mülayim, “Biz ithal ete karşıyız. Kesim fiyatı düşmeden etin fiyatı düşmez. Kesim fiyatı düşürüldüğünde burada en çok zarar gören üretici olur ”dedi.
“KASAPLAR DA İTHAL ETE DÖNMEK ZORUNDA KALACAK”
‘Ucuz et ’uygulamasından en çok yöresel, yerli üreticinin etkileneceğini kaydeden Bilmar Market sahibi Bülent Bilecen, şunları ifade etti:
“Ucuz et uygulamasından yöresel, yerli üretici zarar görecek. Süreç içerisinde besicilik, hayvan yetiştiriciliği bitecek. İstatistiki verilere baktığımızda 5 yıl içerisinde hayvan sayısında ciddi azalma olduğunu görüyoruz. 300 kilogramlık dana karkas ette kesim fiyatını 5 lira aşağı indirdiğimizde üreticinin cebinden çıkan zarar 1500 TL olacak. Bunun sonunda köyden kente göç artacak. Vatandaşlar fabrikalarda çalışmaya mecbur kalacak. Hayvan yetiştiriciliği ve besicilik desteklenmezse ilerleyen süreçte kasaplarda ithal ete dönmek zorunda kalacak.”
“6. AY SONRASI FİYATLAR DAHA DA ARTAR”
İthal et uygulamasının gelip geçici bir çözüm yöntemi olduğunu söyleyen Doğuş Kasap sahibi Turgut Kayın, “Mevsimsel olarak kasap esnafının işlerinin durgun olduğu bir dönemdeyiz. Bu yapılan uygulama üreticiyi ve kasap esnafını ciddi manada olumsuz etkileyecek. Et ithal etmek hiçbir zaman çözüm olmayacağı gibi ilerde daha büyük zararlara neden olacak. Yaz aylarının gelmesi, sezonun açılması ile birlikte 6. ayın sonrası fiyatlar daha artacak, bu fiyatlarda kalmayacak” ifadelerini kullandı.
“ETİN FİYATINI İNDİRMEK ÜRETİCİYİ BİTİRMEKTİR”
İthal et ile üreticinin zor durumda kalacağını belirten Fatma Kasap sahibi Fatma Canbolat, “Etin fiyatını indirmek üreticiyi bitirmektir. Saraylı vatandaşlar üreticiyi ve kasap esnafını düşünüp bu konuda hassas davranacaktır.” dedi
ÜRETİCİ DESTEKLEYİCİ POLİTİKALAR ÜRETİLMELİ
Et ithal etmenin çözüm olmayacağını belirten Saraylı Kasaplar,  devletin et ithal etmek yerine üreticiyi destekleyici ve büyütücü politikalar üreterek, kalıcı çözümler bulması gerektiğini vurguladılar.
Haber:Kübra YAVUZ