Saray Kaymamı Adnan Tezcan 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 104. Yıldönümü dolayısıyla şehit aileleri ve gaziler onuruna yemek verdi.

KİMLER KATILDI?
Saray Kaymakamı Adnan Tezcan 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 104. Yıldönümü dolayısıyla dün saat 12.30’da Saray Askeri Gazino’da şehit aileleri ve gaziler onuruna yemek düzenledi. Şehit aileleri ve gazilerin katıldığı yemekte Saray Kaymakamı Adnan Tezcan, eşi Tuğba Işıldak Tezcan, Saray Garnizon Komutanı Tnk. Albay Fatih Solmazlar, Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban, Saray Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Kürşad Çetinkaya, Saray İlçe Jandarma Komutanı Teğmen Emrah Kaya, Saray İlçe Emniyet Müdür V. Oğuz Günhan, Saray İlçe Müftüsü Abdullah Eroğlu, Saray İlçe Milli Eğitim Müdürü Reşat Uçak ve Kaymakamlık Daire Amirleri yer aldı.
“BİZE VATANIMIZI ARMAĞAN ETME YOLUNDA EN BÜYÜK ADIMDIR ÇANAKKALE”
Yemeğe katılan şehit aileleri ve gazileri selamlayarak konuşmasına başlayan Saray Kaymakamı Adnan Tezcan şunları ifade etti:
“250 bin vatan evladının canını hiç düşünmeden hayatlarını feda ederek bize vatanımızı armağan etme yolunda en büyük en önemli adımdır Çanakkale. Hem Çanakkale Savaşı’nda hem Kurtuluş Savaşı’nda Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Türk Milleti bütün millet olarak nefer oldu ve Kurtuluş Savaşı’nı kazanarak Cumhuriyet kuruldu. Hepimiz Milli Şairimiz Mehmet Akif’in Çanakkale Şehitlerine adlı şiirini dinlerken tüm zamanlarda mutlaka hepimizin içi bir hoş oluyordur. Tüylerimiz diken diken oluyor kendimizi ağlamamak için zor tutuyoruz. Onları yad ediyoruz. Ama ben özellikle şunu belirtmek istiyorum bizler de görevimizi en iyi şekilde yaparak şehitlerimizin verdikleri canlar helal olur bu topraklarda. Herkes görevi tam layıkıyla yaptığı sürece ve evlerimizde rahat bir şekilde yaşayabiliyorsak hep şehitlerimiz ve gazilerimiz sayesinde. Onlara her zaman hürmette saygıda kusur etmeyeceğiz ama sadece ön ilikleyerek değil, çocuklarımızı gençlerimizi de bu şekilde yetiştireceğiz. Sosyal medyada bir şey paylaşırken hüzünlenmek değil, bu şekilde o şehitlerimizin çabaları, döktükleri kanlar vatan üstünde aldığımız nefes bize helal olur diyorum. Bugünde emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Hepinize teşekkür ediyorum. Burada beraberce olduk, hepimiz bir aileyiz. Sadece belli bir problem olduğu zamanlarda değil onlarda mutlaka bekleriz. Kapımız sonuna kadar açık. Söyledikleriniz başımızın üstüne. Bizi mutlu günlerinizde de ailenizden sayarak bizleri davet ederseniz eşimle beraber gelmekten büyük mutluluk duyacağız. Hepinize teşekkür ediyorum.”
“HER ZAMAN YANINIZDAYIZ”
Saray Garnizon Komutanı Tnk. Albay Fatih Solmazlar şöyle konuştu:
“ Şehitlerimiz iyi ki vardı. Gazilerimiz iyi ki var. Çünkü şuanda biz bu yemeği yiyebiliyorsak, bu nefesi alabiliyorsak onların sayesinde alabiliyoruz. O şehitlerimiz iyi ki varlardı o zamanlarda Çanakkale’de, Kore’de, Kıbrıs’ta yine devamında 15 Temmuz’da. İyi ki varlardı ki biz şuanda bu nefesi alabiliyoruz bu yemeği burada yiyebiliyoruz. Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Gazilerimizden ebediyete intikal edenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Gazilerimizi de hayırlı ömürler diliyorum. Şehit ailelerimiz bize şehitlerimizden emanet. Gazilerimiz bize ulusumuzdan emanet. Onlara tüm desteğimizle özel günlerinde de bizde olmak istiyoruz. Yanlarındayız. Aynı o şehitlerimiz, gazilerimiz gibi bizde onların çocuklarıyız. Her zaman yanlarındayız”
“GÜZELİM VATANIMIZA SAHİP ÇIKMAK TARİHSEL GÖREVİMİZ”
Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban, “Bu anlamlı günde bizi bir arada topladıkları için başta Kaymakamımıza, Garnizon komutanımıza şükranlarımı saygılarımı sunuyorum. Çanakkale Zaferi’nin 104. Yıldönümündeyiz. Böylesine anlamlı bir günde birlikte olmak çok çok önemli. Ben de bize bu vatanı bırakanlara, özellikle bugün aldığımız nefesi bile üzerinde yaşadığımız vatan toprağını, evimizi, cüzdanımızı ne varsa varlıklarımızı borçlu olduğumuz insanlar var. Çanakkale’de yaşamları pahasına bize bu güzelim yaşanılası bir ülke bıraktılar. Ben başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, şehitlerimizi minnetle şükranla anıyorum. Işıklar içinde yatsınlar. Gazilerimize şükranlarımızı sunuyorum. Bize bıraktıkları tarihe mirasa sahip çıkacak bu ülkenin evlatları olarak görüyorum kendimizi. Onlar tarihi görevlerini yaptılar. Böylesi güzelim vatana, bayrağa sahip çıkmakta tarihsel görevimiz. Hepimizin görevi. Saygılarımı, şükranlarımı sunuyorum” dedi.
TEŞEKKÜR ETTİ
Türkiye Muharip Gaziler Derneği Saray Temsilci Abdürrahim Yorulmaz, “ Biz şehit aileleri ve gazilere Türk ulusunun ne kadar duyarlı olduğuna, sahip çıktığına şahit olduk. Bu ülke için, bu insanlar için Türkiye için tekrar tekrar ölmeye hazırız her zaman. Doğuştan ölüme kadar. Biz bu ülke için ne gerekirse yaparız. Böyle günlerde bizleri yalnız bırakmadığınızdan dolayı, bizlere güler yüz gösterdiğinizden dolayı hepinize teşekkür ederim.
DUALAR EDİLDİ
Konuşmaların ardından Saray İlçe Müftüsü Abdullah Eroğlu Kur’anı Kerim’den sureler okuyarak şehitler için dua etti.