Saray Belediyesi, Saray Kent Konseyi ve Küçükyoncalı Mahalle Sakinleri işbirliğinde düzenlenen 2. Küçükyoncalı Keşkek Şenliği yoğun ilgi gördü. Küçükyoncalı’nın unutulmaya yüz tutmuş geleneksel çıkrancık oyunu, halk oyunları, Saray Belediyesi Türk Müziği Topluluğu ve Seda Çakmak konseriyle şenlik şölene dönüştü. El emeği göz nuru ürünlerin, geleneksel lezzetlerin satıldığı stantlar büyük ilgi görürken, 5 bin kişilik keşkek vatandaşlara ikram edildi.

KATILIM YOĞUN OLDU
Saray Belediyesi, Saray Kent Konseyi ve Küçükyoncalı Mahalle sakinleri işbirliğinde 8 Eylül Cumartesi günü 2. Küçükyoncalı Keşkek Şenliği gerçekleştirildi. Yoğun ilginin olduğu Keşkek Şenliği’ne Saray Belediye Başkan Yardımcısı Dilaver Perçin, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Nazmi Duygu, Saray Kent Konseyi Başkanı Mehmet Bilecen, Belediye Meclis Üyeleri, siyasi parti ve STK temsilcileri, Saray Belediyespor Bisiklet Kulübü muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.
KEŞKEK STANTLARINA YOĞUN İLGİ
Keşkek ikramı ile başlayan şenlikte unutulmaya yüz tutmuş geleneksek çıkrancık oyunu izleyenlere keyifli anlar yaşattı. El emeği göz emeği nuru ürünlerin, geleneksel lezzetlerin satıldığı stantlar yoğun ilgi görürken, 5 bin kişilik keşkek vatandaşlara dağıtıldı. Geleneksel lezzet keşkeğe yoğun ilgi gösteren vatandaşlar, keşkek stantları önünde kuyruk oldu.
“KEŞKEK GELENEĞİNİ ŞENLİĞE DÖNÜŞTÜRMÜŞ OLMANIN MUTLULUĞUNU PAYLAŞIYORUZ
2. Küçükyoncalı Keşkek Şenliği’nin açılış konuşmasını yapan Saray Kent Konseyi Başkanı Mehmet Bilecen, “Keşkek hepinizin bildiği gibi Küçükyoncalı Mahallemizde tüm etkinliklerde, düğünlerde, asker uğurlamalarında paylaşma duygusunu geliştiren, birlik beraberlik duygusunu kuvvetlendirmek amacı ile pişirilerek geçmişten günümüze kadar gelen bir geleneğimizdir. Bu yıl ikincisini gerçekleştirdiğimiz Keşkek Şenliği ile bu geleneği devam ettirerek bir şenliğe dönüştürmüş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Etkinliğin gerçekleşmesinde emeği geçen mahalle muhtarımıza, kadınlarımıza, tüm Küçükyoncalı hemşerilerimize teşekkür ediyor, keyifli bir şenlik geçirmenizi diliyor saygılarımı sunuyorum” dedi.
“GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE KEŞKEK SOFRALARIMIZDA BİR BEREKET UNSURU”
Saray Kent Konseyi Başkanı Mehmet Bilecen’den sonra bir konuşma yapan Küçükyoncalı Mahalle Muhtarı Ekrem Sevinç şöyle konuştu:
“Geçmişten günümüze keşkek sofralarımızda bir bereket unsuru olarak yerini almıştır. Bir bayram, bir düğün yemeği olarak sunulmuştur. Bizler Küçükyoncalı Mahallesi olarak keşkeğimizin lezzetini paylaşmak, sofralarımızda olduğu kadar kültürümüzün de önemini vurgulamak için ve gelecek kuşaklara aktarmak için keşkek geleneğini şenliğe dönüştürmeyi hep hayal ettik. Bu hayalimizi Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban’a sunduğumuzda, Başkanımız her zaman olduğu gibi bizim talebimizi geri çevirmedi ve Keşkek Şenliğimize destek verdi. Başkanımızdan aldığımız söz, mahallemizin çabası birleşince büyük bir güç ve heyecanla şenliğimizin 1.’sini gerçekleştirdik. Şenliğimize komşu il ve ilçelerden gelen binlerce misafirimiz, mahallemizin tarihi mirasına tanıklık etti.
TEŞEKKÜR ETTİ
Kültüre, tarihine, geleneklerine sahip çıkan ve hep canlı kalması için çaba harcayan mahallemiz için bu paylaşımları önemsiyoruz. Bunun için mahallemizin tanıtılmasına ve gelişmesine destek olan Belediye Başkanımız Nazmi Çoban’a çok teşekkür ediyorum. Mahallemizde öncelikle üretimi ile fikriyle her daim bu etkinliklerde yer alan ve canla başla çalışan kadınlarımıza ve mahallemizde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu şenliğimizin yıllarca sürmesi ve gelecek nesillere aktarılmasını temenni ediyorum. Bu özel günümüzde bizleri yalnız bırakmayan tüm misafirlerimize teşekkür ediyorum.
BAŞKAN YARDIMCISI PERÇİN KÜÇÜKYONCALI KADINLARA TEŞEKKÜR PLAKETİ SUNDU
Konuşmaların ardından Saray Belediye Başkan Yardımcısı Dilaver Perçin, 2. Küçükyoncalı Keşkek Şenliği’nde emeği geçen Küçükyoncalı Kadınlar adına Raziye Sevinç ve Ayşe Hanıma teşekkür plaketi sundu.
SARAY BELEDİYESİ TÜRK MÜZİĞİ TOPLULUĞU MEST ETTİ
Saray Belediyesi Halk Oyunları ekibi Kırklareli Yöresi Karşılama performansı izleyenlerden büyük alkış aldı. Halk oyunları gösterisinden sonra Şef Salih Demirci yönetimindeki Saray Belediyesi Türk Müziği Topluluğu sahne aldı. Birbirinden güzel Balkan türkülerini seslendiren Türk Müziği Topluluğu dinleyenleri performansıyla mest etti. Solo performansıyla izleyenlere müzik ziyafeti sunan Şef Salih Demirci, izleyenlerden büyük alkış aldı. Küçükyoncalılara bu toprakların ezgileri seslenen Saray Belediyesi Türk Müziği, Küçükyoncalılara unutulmaz bir gün yaşattı. Konser sonunda Tekirdağ Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Nazmi Duygu, Şef Salih Demirci’ye teşekkürlerini ileterek çiçek ve plaket takdim etti.
SEDA ÇAKMAK KÜÇÜKYONCALI’YI COŞTURDU
Şenliğin kapanışını yapan ünlü Sanatçı Seda Çakmak, güzel sesi ve muhteşem dans performansı ile Küçükyoncalıları coşturdu. Şenlik sonunda Küçükyoncalı Mahalle Muhtarı Ekrem Sevinç, Seda Çakmak’a teşekkür ederek çiçek ve plaket sundu.