658. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin başpehlivanı, rakibi Orhan Okulu’yu yenen Ali Gürbüz oldu.
53 PEHLİVAN ALTIN KEMER İÇİN MÜCADELE ETTİ

Yüzyıllardır aralıksız devam eden ata sporu yağlı güreşler dualı çayıra pehlivanların çıkmasıyla başladı. Geçen yıl 2 bin 2 yüz 28 pehlivanla kırılan rekor bu yıl egale edildi. 658. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne 14 ayrı boyda toplamda 2 bin 3 yüz 80 pehlivan kayıt yaptırdı. Bu yıl başpehlivanlık güreşlerinde ise 53 pehlivan altın kemer için mücadele etmeye başladı. 53 başpehlivanın kayıt yaptırdığı Kırkpınar’da başpehlivanlık ilk turunda Onur Balcı başpehlivan ilk turu bay geçerek bir üst tura yükseldi. Başpehlivanlık güreşlerinde ilk turda tüm favoriler turu geçmeyi başardı. Başpehlivanlık güreşlerinin üçüncü turunda ise 2014 yılının başpehlivanı Fatih Atlı ve geçen yılın finalisti Şaban Yılmaz rakiplerine elenip çeyrek finali göremedi. Başpehlivanlık çeyrek final güreşlerinde Faruk Akkoyun – Ali Gürbüz, İsmail Balaban – Hamza Köseoğlu, Orhan Okulu – Mustafa Batu, Ünal Karaman ise Mehmet Yeşil ile eşleşti. Yapılan güreşler sonrasında favoriler arasında gösterilen Ali Gürbüz rakibi sarma tekniği ile Faruk Akkoyun’u açık düşürerek müsabakanın 7’inci dakikasında rakibini tuş edip yarı finale yükseldi. Diğer çeyrek final müsabakalarında Orhan Okulu, Mustafa Batu’yu tuş ederek geçerken İsmail Balaban rakibi Hamza Köseoğlu’na altın puanda kendi oyununda yenilerek elendi.
DUALI ÇAYIRDA FİNAL MÜCADELESİ
Ünal Karaman, Mehmet Yeşil eşleşmesinin galibi ise yine altın puan uygulaması sonrasında belli oldu. Rakibinin arkasına dolaşıp altın puanı alan Yeşil, yarı finale yükselen son isim oldu. Bu sonuçların ardından Ali Gürbüz, Hamza Köseoğlu, Orhan Okulu ve Mehmet Yeşil yarı finale çıkan isimler oldu. Eşleşmeler sonucunda Orhan Okulu, Mehmet Yeşil ile Ali Gürbüz ise Hamza Köseoğlu ile eşleşti.
658’nci Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin yarı final karşılaşmalarında pehlivanlar kol bağlayıp salavatlanarak dualı çayıra çıktı. 4 salavatın ardından güreşe başlayan pehlivanlar yağlı güreşin kıblesi Kırkpınar’da finale adını yazdırmak için kıyasıya mücadele etti. Güreş severlerin favorileri arasında gösterilen 2011 – 2012 yılları başpehlivanı Ali Gürbüz rakibi Hamza Köseoğlu’nu tırpan oyunuyla tuşla yenmeyi başararak finale adını yazdırdı. Yarı finalin diğer karşılaşmasında ise pehlivanlar 2015 ve 2018 başpehlivanı Orhan Okulu ve 2009 – 2010 yılları başpehlivanı Mehmet Yeşil’i karşılaşmanın normal süresinde göğüs çapraz oyunuyla tuşla yenmeyi başardı.
2019 YILI KIRKPINAR BAŞPEHLİVANI ALİ GÜRBÜZ OLDU
Kol bağlayıp dualı çayıra çıkan 2011 -2012 yılı başpehlivanı Ali Gürbüz ile 2015 ve 2018 yılı başpehlivanı Orhan Okulu’nun karşılaşmasını Hüsnü Patron yönetti. Final müsabakası normal sürede tamamlanamadı. Altın puana giden final maçında 32 yaşındaki Ali Gürbüz, 30 yaşındaki Orhan Okulu’yu kazkanadı tekniğiyle tuş ederek yenmeyi başardı. Puan alanın kazanacağı bölümde Şaban Yılmaz, rakibine tek daldı ancak Okulu rakibinin arkasına geçerek bir puan alarak maçı kazanmayı bildi. Böylece 2019 yılı Kırkpınar Başpehlivanı Ali Gürbüz oldu.