CHP Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü,
hukuki statüsü belirlenmiş ve ülkemize bırakılmış ancak bugün Yunanistan’ın asker yığdığı adalarla ilgili durumun net olduğunu belirterek, “Ege adalarının durumuyla ilgili Yunanistan’a gidip tek kelime etmeyenler bize milli duruştan bahsedemezler” diye konuştu.

TBMM’de görüşülmekte olan 2018 bütçesinde, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı bütçesi üzerine konuşan Köprülü, kurumun uluslararası öğrencilere verdiği burs ve birkaç tane konferans faaliyetinin dışında, başkaca bir organizasyonun olmadığını öne sürdü.
YUNANİSTAN’A YAPTIRIM UYGULAYAMIYORSUNUZ
Konuşmasında Batı Trakya Türklerinin sorunlarına da değinen Köprülü, parti olarak yurt dışında yaşayan soydaşlara bakış açılarının partiler üstü olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en son Yunanistan ziyaretinde, yurt dışındaki soydaşlarla ilgili bir milli davayı bir iç politika meselesi hâline getirmeye çalıştığını iddia eden Köprülü, “Batı Trakya Türkleri’nin sorunlarını devamlı dile getirdik ve hükûmete bu konuda çözümler üretmesini söyledik ama belirtmemiz de gerekiyor ki bu sıkıntılar Lozan Anlaşması kaynaklı değil. Lozan Anlaşması’nın uygulanmaması ya da uygulattırılamamasından kaynaklıdır” diye konuştu.
BİZİM MİLLİ DURUŞ ANLAYIŞIMIZ NETTİR
Başbakan Binali Yıldırım’ın bütçe konuşmasında “milli duruş”tan söz ettiğini söyleyen Köprülü, “Bir defa, millî duruş tanımlaması kimsenin tekelinde değil. Dahası, gerçekleşmeyeceği, sonucu belli olan bir şekilde bir ülkeyle tekrar masaya oturalım demek de bir milli duruş değildir. Bizim millî duruş anlayışımız çok nettir. Bir anlaşmayı uygulamayan bir ülke varsa, sorumluluklarını öyle ya da böyle uygulattırırsın” dedi.
HÜKÜMET OLARAK FİİLİ DURUMU KABUL ETMİŞSİNİZ
Bir önceki hükümette Milli Savunma Bakanı olan İsmet Yılmaz’ın, 2015 yılında konuyla ilgili mecliste yaptığı açıklamayı tutanaklardan okuyan Köprülü, hükümetin adalarla ilgili fiili durumu kabul ettiğini belirtti.
Bakan Yılmaz’ın “Bu adalar ile ilgili Yunanistan’ın fiilî uygulamaları olduğu bir gerçek. Ancak fiilî devlet uygulamaları onların yasal ve hukuki statülerini değiştirmez. Dolayısıyla bu adalar hukuken Türkiye Cumhuriyeti’nin egemenliğindedir” sözlerini tutanaktan okuyan Köprülü, “Bu adalarla ilgili durum nettir ve bu adalarla ilgili Yunanistan’a gidip tek kelime etmeyenler bize millî duruştan bahsedemezler” diye konuştu.
LOZAN BİR DAHA SEVR’İ KİMSE AĞZINA ALAMASIN DİYE İMZALATILDI
Her fırsatta Lozan’ın hükümet yetkilileri tarafından tartışmaya açılmasının nedenini çok iyi bildiklerini ve bu konuda bir algı yaratılmak istendiğini kaydeden Köprülü, Lozan’ın bir daha Sevr’i kimse ağzına dahi alamasın diye imzalatıldığını ifade etti.
TEŞEKKÜR ETTİ
CHP’li Köprülü, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Lozan’da ülkeyi temsil eden İsmet İnönü’ye ve cumhuriyetin kurucu kadrolarına teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.