CHP Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü, Çorlu Cumhuriyet Parkı’nın hükümet tarafından yapılaşmaya ve ranta açılmasının hedeflendiğini, Çorlu için çok önemli bu parkın halkın kullanımından alınmaya çalışılmak istendiğini belirtti.

CUMHURİYET PARKI’NIN RANTA AÇILMASI HEDEFLENİYOR
CHP Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü, Çorlu Cumhuriyet Parkı’nın hükümet tarafından yapılaşmaya ve ranta açılmasının hedeflendiğini, Çorlu için çok önemli bu parkın halkın kullanımından alınmaya çalışılmak istendiğini belirtti. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne verdiği soru önergesi ile konuyu gündeme taşıyan Köprülü, Çorlu Kaymakamlığı Milli Emlak Müdürlüğü tarafından Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na yazılan yazı ile Çorlu Cumhuriyet Parkı’nın sanayi, ticaret ve konut alanına dönüştürülmek istendiğini ileri sürdü.
“İLÇE HALKINININ NEFES ALDIĞI ÖNEMLİ BİR YEŞİL ALAN BÖLGESİ”
Çorlu Cumhuriyet Parkı’nın, Tekirdağ Büyükşehir ve Çorlu Belediyesi’nin yaptığı ve hizmete girdiği tarihten bu yana yurttaşların sıklıkla kullandığı, yoğun bir yapılaşmanın içinde kalan ilçe halkının nefes aldığı önemli bir yeşil alan bölgesi olduğunu vurgulayan Köprülü, parkın önemli bir konumda olması ve arazisinin ekonomik değerinin yüksekliği nedeniyle “ranta açılması” konusunda birçok haksız girişimin yapılmak istendiğinin kamuoyu tarafından da bilindiğini kaydetti.
KÖPRÜLÜ’DEN BAKAN’A SORULAR
CHP’li Köprülü, Çevre ve Şehircilik Bakanı tarafından yanıtlaması istemiyle verdiği önergede şu sorulara yer verdi:
1-Hali hazırda Cumhuriyet Parkı olarak adı geçen ve Çorlu halkının kullanımına açık olan, mülkiyeti hazine arazisine ait olan taşınmazların sanayi, ticaret ve konut alanına dönüştürülme girişimi gerçek midir?
2- Eğer birinci sorudaki belirtilen amaç gerçek değil ise, Çorlu Milli Emlak Müdürlüğü tarafından, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne yazılan 06/11/2017 tarihli ve 32064 sayılı yazısıyla amaçlanan nedir?
3- Halkın park olarak kullandığı bir bölgedeki imar planlarının değiştirilerek sanayi, ticaret ve konut alanlarına dönüştürülmek istenmesiyle ne gibi bir fayda sağlanmak istenmektedir?