CHP Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Bir insanın engelli olmasının yaşamasını kısıtlamaması gerektiğini kaydeden Köprülü, “Toplumun tüm bireylerinin ortak çabasıyla zorlukların üstesinden gelinebilir, sevgi ve dayanışma ile tüm engelleri kaldırabiliriz” dedi.

BİR İNSANIN ENGELLİ OLMASI ONUN YAŞAMASINI KISITLAMAMALI
CHP Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Köprülü mesajında şu ifadelere yer verdi:
“Çağdaş bir ülke olmanın öncelikli şartlarından biri de, tüm bireylerin yararlandığı olanakları engelli vatandaşlarına da sunabilmektir. Tüm bireylerin eşit fırsat ve imkanlardan yararlanarak, ortak bir geleceği paylaşarak yaşayabilmesidir. Elinde bulundurduğu tüm olanakları, engelli vatandaşlarımızın eğitim, sağlık ve sosyal haklardan yeterince yararlanmalarını sağlamak, sosyal devlet sisteminin en önemli görevlerinden biridir. Bir insanın engelli olması, onun yaşamasını kısıtlamamalı, sıkıntı ve zorluklara rağmen başarılı olması için yaşama sevincini hiçbir şekilde kaybetmemesi gerekmektedir.
“HAYATI PAYLAŞMAK İÇİN ENGEL YOKTUR”
‘Hayatı Paylaşmak İçin Engel Yoktur’ sözünden hareketle, toplumun tüm bireylerinin ortak çabasıyla zorlukların üstünden birlik içinde çıkılabilir; sevgi ve dayanışma ile tüm engelleri kaldırabiliriz. Ülkemizde engelli vatandaşlarımızla ilgili yapılan yasal düzenlemeler genelde tıbbi boyut çerçevesinde kalmıştır. Oysa bu konu toplumsal bir meseledir. Anayasa’nın sağladığı haklar çerçevesinde kanun, yönetmelik ve tüzüklerle beraber engellilere sosyal hayata daha rahat katılımlarını sağlayacak engelsiz düzenlemeler yapılmalıdır. Toplumun her bireyi, daha ilkokul yıllarından itibaren bu duyarlılıkla yetiştirilmeli, okullarda konunun önemi ders kitaplarında işlenmelidir. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla; tüm engelli vatandaşlarımıza eşit yaşam koşullarının bir an önce sunulmasını diliyor, tüm engelli vatandaşlarımızın gününü kutluyorum.”