CHP Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü, Trakya Birlik’in avans fiyatlarını açıklamada geç kalmasına tepki gösterdi. Yazılı bir basın açıklaması gerçekleştiren Köprülü, fiyat açıklamasının gecikmesi ile birlikte çiftçinin tüccara mahkum edildiğini kaydetti.

Kübra YAVUZ-Saray Gazetesi

 

KÖPRÜLÜ ATATÜRKÜN TEKİRDAĞA GELİŞİNİ UNUTMADITRAKYA EKONOMİSİ İÇİN AYÇİÇEĞİ HAYATİ ÖNEM TAŞIMAKTADIR

CHP Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü, “Ayçiçek ve ayçiçek yağının üretimi, ülkemiz ekonomisi ve toplum sağlığı için stratejik önem taşımaktadır. Özellikle Trakya ekonomisi için hayati ürünlerden biri olan ayçiçeğinde, hasadının başlamasıyla birlikte her yıl olduğu gibi bu yıl da, üreticilerin birçok sorunu gündeme gelmiştir. Ülkemizin iklim ve toprak özellikleri dikkate alındığında, yağlı tohumlu bitkilerin üretimi bakımından büyük bir potansiyele sahip olmasına rağmen, yağ ihtiyacımızı karşılayacak düzeyde üretim gerçekleştirilememektedir.” İfadelerini kullandı.

“ÇİFTÇİ TÜCCARA MAHKUM EDİLMİŞTİR”

Ayçiçeği üretimiyle ilgili istikrarlı bir planlamanın bu yıl da yapılmadığını kaydeden CHP Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü, Mevcut üretim potansiyelinden yeterince yararlanılmamasına, bunun sonucunda ayçiçeği yağı açığının artmasına ve sanayinin dışarıya bağımlılığının fazlalaşmasına neden olmaktadır. Özellikle Trakya Birlik’in geçen yıl olduğu gibi bu yıl da avans fiyat açıklamasında çok geç kalmış olması, çiftçimizi çok zor durumda bırakmaktadır. Fiyat açıklamasının gecikmesi ile birlikte çiftçi tüccara mahkûm edilmiştir. Ürününü düşük fiyattan satmak zorunda kalacak olan çiftçimizin zararı büyük olacaktır.” dedi.

“TRAKYA BİRLİK, ÇİFTÇİNİN HAK ETTİĞİ FİYATI DERHAL AÇIKLAMALIDIR”

CHP Tekirdağ Milletvekili Köprülü, “Çiftçimizi zor durumda bırakan bir diğer konu ise üreticiye sözleşme zorunluluğu getirilmesi ve bu sözleşme süresinin 2 Eylül 2016 tarihine kadar olmasıdır. Sözleşme yapılmaması durumunda hiçbir desteklemeden yararlanamayan çiftçimiz için bu süre Ocak ayına kadar uzatılmalıdır. “dedi