Saray Belediyesi Tarım, Hayvancılık ve Ormanlık Komisyonu’nun Lavanta yetiştiriciliği üzerine yaptığı çalışmalar devam ediyor. Komisyon üyeleri Nazmi Duygu ve Mümin Buluş, Bulgaristan’da Lavanta yetiştiriciliği yapan Tam Tarım Ürünler Firması’nın ortaklarından Aysel Bulgurcu ile birlikte Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban’la bir araya geldiler. Saray’da ürün çeşitliliğini artırmak için Lavanta yetiştiriciliğine büyük önem verdiklerini ifade eden Başkan Nazmi Çoban, “Buğday ve ayçiçeğine göre maliyetin daha düşük olduğu, buna karşın elde edilen gelirin daha yüksek olduğu Lavanta yetiştiriciliğine doğru yatırımcılarla buluşmamız durumunda 100 hektarlık bir alanda başlamak istiyoruz” dedi.

Saray Belediyesi’nin bölgede ürün çeşitliliğini artırmak ve bölgeye ekonomik canlılık kazandırmak için başlattığı Lavanta Yetiştiriciliği Projesinde çalışmalar devam ediyor.
Bulgaristan’da Lavanta yetiştiriciliği yapan Tam Tarım Ürünler Firması’nın ortaklarından Aysel Bulgurcu, Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeleri aynı zamanda Tarım, Hayvancılık ve Ormanlık Komisyonu Üyeleri Nazmi Duygu ve Mümin Buluş’la bir araya gelerek Aromatik Bitki Yetiştiriciliği üzerine sunum yaptı.
DOĞRU FİDEYLE BAŞLAMAK ÖNEMLİ
Saray Belediyesi’nin lavanta yetiştiriciliğine önem vermesinin son derece önemli olduğunu ifade eden Bulgurcu, “Trakya Bölgesi’nin lavanta yetiştiriciliği için son derece uygun şartlara sahip. Lavanta dikiminden sonra 25 yıl ömrü var. Bu 25 yıl içinde tarlaya sadece iki defa giriyorsun. Bu demek oluyor ki maliyet çok düşük. Lavanta yetiştiriciliğinde önemli olan doğru fideyi, orjin fideyi bulabilmektir. Çünkü Lavanta yağı alan Avrupalı firmalar orjin fideden çıkan yağları talep ediyorlar. Komplike bir iş olan lavanta yetiştiriciliğini doğru bir şekilde yaptığınızda, bölgeye önemli bir gelir kaynağı sağlamış olursunuz” dedi.
100 HEKTAR ARAZİDE LAVANTA YETİŞTİRMEK İSTİYORUZ
Saray’da ürün çeşitliliğini artırmak için Lavanta yetiştiriciliğine büyük önem verdiklerini ifade eden Başkan Nazmi Çoban, “Buğday ve ayçiçeğine göre maliyetin daha düşük olduğu, buna karşın elde edilen gelirin daha yüksek olduğu Lavanta yetiştiriciliğine doğru yatırımcılarla buluşmamız durumunda 100 hektarlık bir alanda başlamak istiyoruz. Lavanta yetiştiriciliği ile hem belediyemize bir kaynak yaratmayı hem de çiftçilerimize yeni bir ürün çeşidi sunmak istiyoruz” dedi.
ÇİFTÇİLERİMİZE ÖN AYAK OLMAK İSTİYORUZ
Lavanta yetiştiriciliğini gösteriş olsun diye yapmak istemediklerini ifade eden Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Mümin Buluş, “Biz belediye olarak bu işe ön ayak olmak ve çiftçilerimize bu işin nasıl yapıldığını göstermek istiyoruz. Saray Belediyesi bu işi doğru bir şekilde yaptığında bölgedeki tarım arazilerinin en az dörtte birinde lavanta yetiştirilmeye başlanacaktır. Bunu başardığımızda hem ortaya bir alternatif ürün çıkarmış olacağı hem de çiftçilerimize daha az masrafla daha fazla gelir sağlayan ürün kazandırmış olacağız” dedi.